Said Nursi'nin kayıp naaşını istediler!

Şanlıurfa Barosu Bediüzzaman Said Nursi’nin 57 yıl önce naaşının mezarından çıkarılıp alınması olayını kınayarak, kayıp naaşın yerinin tespit edilip Urfa'daki mezarına defnedilmesini istedi.

13 / 07 / 2017 10:41

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

Bediüzzaman Said Nursi'nin naaşının mezarından çıkartılıp bilinmeye bir yere nakledilmesini olayının 57'nci yılında Şanlıurfa Barosu tarafından basın açıklaması düzenlendi. Vefatından 111 gün sonra 12 Temmuz 1960'da büyük İslam âlimi Bediüzzaman Said Nursi'nin Mevlid-i Halil (Dergah) Camisinin avlusundaki mezarı parçalandı ve cenazesi bilinmeyen bir yere götürüldü. Olayın Türkiye'de hatta dünyada eşi benzeri görülmemiş bir insanlık suçu olduğunu belirten Şanlıurfa Barosu dün Balıklıgöl amfi tiyatroda basın açıklaması düzenledi.

"İnsanlığa karşı işlenen suçlarda da zaman aşımı yoktur" diyen baro, olayın üzerinden 57 yıl geçmesine rağmen adalet aradıklarını belirterek "Biz Merhum Said-î Nursî'nin çalınan ve gasp edilen naaşının yerinin tespiti ile 24 Mart 1960 Tarihinde defnedildiği Mezarına iadesini tamamen hukuki, vicdani ve insani saiklerle ilgili makamlardan talep ediyoruz. Yine bu emsalsiz insanlık suçunu işleyen faillerin tespit edilip yargı önüne çıkarılmasını, kamu vicdanı adına bekliyor ve talep ediyoruz. Çünkü bu olayın üzerinden 57 yıl geçmesine rağmen, hala vicdan sahibi her İnsanı muzdarip ettiği bilinmektedir. Urfa Barosu olarak yukarıda bahsedilen kanunun belirtilen maddelerine istinaden, bu olayla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına adli ve idari yönden gerekli başvuruları yapacağımızı ve bu konunun bütün boyutlarıyla aydınlatılıncaya kadar takipçisi olacağız" dedi.

Açıklamaya bazı sivil toplum kuruluşu üyeleri de destek verdi.