STK’lar Mescid-i Aksa için meydanlara indi!

Şanlıurfa STK Platformu üyeleri Cuma Namazı sonrasında Dergah Cami önünde Mescid-i Aksa’nın İsrail tarafından ibadete kapatılmasını protesto etti. Ellerindeki dövizlerle alanda toplanan grup, zaman zaman tekbir getirip, sloganlar attı. Grup adına açıklama yapan Ali Acar, “Müslümanların sessizliğinden istifade eden ve gittikçe azgınlaşan bu katil sürüsü ve cinayet şebekesinin, yasa dışı devletin Müslümanlara ve mukaddesatlarına reva gördüğü zulümlerin hesabı sorulmalıdır” ifadelerini kullandı.

23 / 07 / 2017 13:01

Mustafa PAYIK/İPEKYOL

İsrail’in Mescid-i Aksa’yı ibadete kapatmasının yankıları sürüyor. Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları (STK) Platformu üyeleri Balıklıgöl Platosunda bir araya gelerek İsrail’in aldığı bu kararı protesto etti. Cuma Namazı sonrasında Dergah Camii önündeki alanda toplanmaya başlayan platform üyeleri zaman zaman tekbir getirip, sloganlar attı. Ellerinde “Siyonist İsrail, İşbirlikçi ABD”, “Kudüs bizimdir, bizim kalacak”, “Siyonist İsrail” sloganlarının yazılı olduğu dövizlerle alana gelen platform üyelerine camiden çıkan vatandaşlardan da destek geldi.

‘MESCİD-İ AKSA DERHAL İBADETE AÇILMALI!’Toplanan grup adına açıklama yapan Ali Acar, Mescid-i Aksa’nın açılmasını ve diğer tüm kutsal mekanların sorumluluğunun Filistin’e verilmesi gerektiğini ifade etti.  Bıçağın artık kemiğe dayandığını söyleyen Acar, “Son günlerde İslam’ın ilk kıblesi ve üçüncü Haremi Şerif olan Mescidi Aksa'da Siyonist terör devletinin büyük bir barbarlıkla işlediği cinayetleri büyük bir nefretle telin ediyoruz. Yaşanan cinayetlerin, dökülen kanların kabul edilemez olduğunu, ümmet açısından artık bıçağın kemiğe dayandığını ve dayanılmaz bir hal aldığını görmekteyiz” diye konuştu.

‘MÜSLÜMANLAR ÜMMETİN NAMUSU KUDÜS’E SAHİP ÇIKMALIDIR’Tüm Müslümanların Kudüs davasında sahip çıkması gerektiğini kaydeden Acar, ”Bizler Müslümanlar olarak, bu acıyı en üst seviyede hissetmek ve ümmetin namusu olan ve uğruna binlerce kurbanın verildiği Kudüs davasına sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. Gün Siyonist çeteye karşı birleşme ve dayanışma günüdür. İslam ümmetinin tüm unsurlarını, elinde yetki ve imkan bulunduran, devlet reisleri, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, cemaat ve tarikatlar ve Kudüs davasına duyarlı herkes ve her kesimi bir araya gelmeye, yeni stratejiler geliştirmeye davet ediyoruz. Müslümanların sessizliğinden istifade eden ve gittikçe azgınlaşan bu katil sürüsü ve cinayet şebekesinin, yasa dışı devletin Müslümanlara ve mukaddesatlarına reva gördüğü zulümlerin hesabı sorulmalıdır” sözlerini kullandı.


STK PLATFORMU TALEPLERİNİ DİLE GETİRDİ
STK Platformu adına taleplerini de dile getiren Acar şunları söyledi: “İsrail işgal ettiği tüm Filistin topraklarını terk etmelidir. Mescid-ı Aksa derhal ibadete açılmalı, Mescid-i Aksa başta olmak üzere Kudüs'teki tüm kutsal mekânlar Filistinlilerin sorumluluğunda saygı içerisinde korunmalıdır.
Filistinlilere yönelik suç işleyen her İsrailli yargılanarak cezalandırılmalıdır. Mescid-i Aksa için kurulmuş olan İslam İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere tüm uluslararası mekanizmalar, devletler, birlikler derhal bu işgal ve saldırılara son verecek tedbirleri almalıdır. Hangi amaçla kurulmuş hangi görüşte olursa olsun tüm sivil toplum kuruluşları ve inisiyatif grupları Filistin halkıyla dayanışma içerisine girmeli ve eylemlerle, kampanyalarla onlara destek verilmelidir. Bizler; Kudüs'ün tamamen özgür olması, Mescid-i Aksa'nın ibadete açılması, ezanın Kudüs'ün her yerinde okunabilmesi, hapsedilen Filistinlilerin serbest bırakılması, Filistinlilere yönelik zulmün son bulması için Türkiye'nin dört bir yanında Filistin Halkıyla Dayanışma için, Özgür Kudüs için meydanlara iniyor, sokaklara çıkıyoruz. Herkesi de Kudüs sokaklarındaki mazlumların sesine ses katmak için bu eylemlere davet ediyoruz.”


STK PLATFORMUNDAN HÜKÜMETLERE ÇAĞRI!
Son olarak Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğü için hükümete ve bütün uluslararası toplum ve hükümetlere çağrıda bulunduklarının altını çizen Ali Acar, isteklerini şöyle sıraladı: “İsrail Büyükelçilerini geri gönderiniz. İsrail ile 28 Haziran 2016'da imzalanan anlaşmayı yırtıp alınız. İsrail ile yeni bir ticari anlaşma imzalamayın, ticaret hacmini küçültün ve kısa sürede sıfırlayınız. Mescid-i Aksa'nın tasarruf hakkının Müslümanlarda olduğunu gösteriniz. Hasta Filistinli Müslümanlar olmak üzere hepimizin yüreğine su serpin. Yine Şanlıurfa STK Platformu mensupları olarak biz biliyoruz ki Filistin topraklarında işgalci İsrail olduğu müddetçe İslam coğrafyasında yeryüzünün gen kalan kısımlarda da barış tesis edilemez.”