‘Tek tip kıyafet milletimizin talebiydi’

KHK ile yapılan 'tek tip kıyafet' düzenlemesi ile ilgili olarak Bozdağ, “Milletimizin bizden talebiydi bu, sokaklarda her yerde terör yapacaksınız, masum insanları öldüreceksiniz, darbe yapacaksınız ve siz kendinizi kahraman göreceksiniz. Böyle bir şey olmaz” dedi.

26 / 12 / 2017 17:06

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile yapılan 'tek tip kıyafet' düzenlemesine ilişkin, "Milletimizin bizden talebiydi bu, sokaklarda her yerde terör yapacaksınız, masum insanları öldüreceksiniz, darbe yapacaksınız ve siz kendinizi kahraman göreceksiniz. Böyle bir şey olmaz. Milletimizin bu konudaki duyarlılığı, bu konudaki hassasiyeti, dikkate alındı." dedi.   Bozdağ, AK Parti Siverek 6. Olağan Kongresi’nde yaptığı konuşmada, parti içerisindeki rekabetin ahlak esaslı olduğunu vurguladı.  AK Parti'de kavgayla, dövüşle, tekmeyle tokatla hakaretle küfürle yol almanın mümkün olmadığını belirten Bozdağ, Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından partideki başbakanlık ve genel başkanlık dönemindeki uyumun da AK Parti'deki ahlak anlayışının göstergesi olduğuna dikkati çekti.  Bozdağ, 2018 bütçesinin Mecliste kabul edildiğini bildirerek, hazinenin 16 senede önemli ölçüde dolduğunu, ülkede ciddi gelişmelerin ve değişimlerin yaşandığını söyledi.  Sağlık, eğitim, ulaştırma alanında önemli yatırımlar ve reformlar yapıldığını dile getiren Bozdağ bunların millete duydukları sevdadan kaynaklandığını vurguladı. 

Ülkeyi günden güne her alanda geliştirdiklerine ve önemli açıklarını kapattıklarına işaret eden Bozdağ, "İşte bütçeyi gördünüz, bütçe açığı 11 puandan 2002'de, şu anda 1,9'a inmiş durumda açığı ne yaptık neredeyse sıfırlama noktasına getirdik." diye konuştu.

Bozdağ, ekonominin yanı sıra hemen her alanda çok başarılı olduklarını vurgulayan Bozdağ, şöyle devam etti:  "Bir alanda itiraf ediyorum başarılı olamadık, bir alandaki açığımızı kapatamadık. Bütçe ağını kapattık, sağlıktaki açığı kapattık, eğitimde, ulaşımdaki açığı kapattık ama ana muhalefet açığını Türkiye'de maalesef kapatamadık. Şu anda Türkiye'nin kapatılamayan bir ana muhalefet açığı vardır. Bizim elimizde olsa o açığımızı da kapatırız ama maalesef bu bizim icraatımızla olacak, bitecek iş değil. CHP 15 yıldır ana muhalefet görevi yapıyor ama hiçbir derde deva olacak çözümü bu güne kadar getirip milletin önüne koymadı. Üretmeyen bir ana muhalefetimiz var, proje geliştiremeyen bir ana muhalefetimiz var. Hakaretle, küfürle, iftirayla yol almak isteyen Türkiye'nin bir ana muhalefeti var. Her seçim öncesinde farklı ittifakların peşine düşen, 'AK Parti gitsin de ne olursa olsun' diyen bir ana muhalefetimiz var.

Projeyle, fikirle yarış yapamayan bir ana muhalefetimiz var. Böylesine bir ana muhalefeti daha fazla taşıması Türkiye'ye büyük zarar vermektedir. Baktığınızda salı günleri grupta yapılan konuşmaların dışında ortaya konulan bir şey yok. Ama bu konuşmalar da bazı gazetelerin manşetlerinden bazı televizyonların haberlerini köpürtmekten başka bir anlam taşımıyor. Ben buradan bazı basın yayın organlarına sesleniyorum. Onlara da diyorum ki bakın ben sizin yerinizde olsam CHP'ye telif haklarını tahsil masadıyla alacak davası açarım. Sizin ürettiğiniz fikirleri sizin AK Parti aleyhine geliştirdiğiniz düşünceleri alıp partinin fikri olarak kullanıyorlar. Eğer belli gazeteler belli televizyonlar olmasın, Cumhuriyet Halk Partisi söyleyecek laf dahi üretemez böylesine büyük bir acziyetin içerisinde Türkiye'nin ana muhalefeti."

KHK'DAKİ KIYAFET DÜZENLEMESİ

KHK ile terör örgütü üyeliğinden tutuklu ve hükümlü olanların duruşmalara giderken tek tip kıyafet giymesini öngören değişikliğin yapıldığını anımsattı. Söz konusu değişiklikle darbe teşebbüsünde bulunanların badem kurusu renkte bir tulum giymelerinin öngörüldüğüne dikkati çeken Bozdağ, konuşmasını şöyle tamamladı: "Çocuklar ve hamile kadınlar bunun kapsamı dışında bırakılıyor, kadın tutuklu ve diğer kadın tutuklu ve hükümlülerin ise kıyafetinin nasıl olacağına ilişkin düzenlemeyi Adalet Bakanlığı çıkaracağı yönetmelikle belirleyecektir. Tabii onlara da kadınların giysisine uygun bir kıyafet şekli belirlenecektir. Şimdi bunu da farklı bir yere çekme gayreti içerisinde olanlar var. Milletimizin bizden talebiydi bu, sokaklarda her yerde terör yapacaksınız, masum insanları öldüreceksiniz, darbe yapacaksınız ve siz kendinizi kahraman göreceksiniz. Böyle bir şey olmaz. Milletimizin bu konudaki duyarlılığı, bu konudaki hassasiyeti, dikkate alındı. Demokrasiye inanan bir iktidar olarak, milletimizin bu talebine kulak verdik ve bu talebi hayata geçirdik. Bir ay içerisinde yönetmelik yapılacak ve arkasından bu uygulama yürürlüğe girecektir. Şimdiden tabii bu uygulamayı çok eleştirenler var, bundan sonra da eleştireceklerdir. Biz onu görüyor ve biliyoruz. Bu eleştirileri göze alarak biz bu adımı attık. Milletimizin dediğini dikkate alarak biz bu adımı attık." (AA)