‘Topluma uymayan fantezi projeler yapılıyor’

Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz yaptığı açıklamada kentte yaşanan sıkıntılara ve yapılması planlanan teleferik sistemine değindi. Yanmaz, “Bir tarafta Afrika yaşamı diğer tarafa Japonya yaşamı sürdürülmek isteniyor. Bir taraftan suyu bazı köylerin ama diğer taraftan fantezi ve toplumun geneline uymayan projeler yapılıyor” diye konuştu.

11 / 08 / 2017 10:58

(Adil HİLAL-İPEKYOL)

Saadet Partisi İl Başkanı Niyazi Yanmaz il binasında basın mensuplarıyla bir araya geldi. Kentte yaşanan sıkıntılara ve uygulanması gündemde olan konulara ilişkin açıklamalarda bulunan Yanmaz, çarpıcı ifadeler kullandı. Şanlıurfa’da sosyal ve hizmet alanında büyük çelişkiler yaşandığını kaydeden Yanmaz, “Gönül arzu eder ki bu ülkede kişi başına düşen milli gelir 35 bin dolar olsun ve insanlarımızın da bütün ekonomik problemlerini halletmiş bir şekilde yaşamını sürdürsün ve sonrasında bu tür tesisler yapılsın. Türkiye'nin 7. büyük şehri ve GAP'ın başkenti olan Şanlıurfa'mızda maalesef ekonomik, sosyal ve hizmet alanında büyük çelişkiler yaşanmaktadır” ifadelerini kullandı.


‘BİR TARAFTA AFRİKA BİR TARAFTA JAPONYA HAYATI SÜRDÜRÜLMEK İSTENİYOR’

Kentte işsizlik, su, elektrik ve daha birçok büyük sorunlar varken, teleferik yapılmasının tamamen makyaj ve fantezi bir proje olduğunu kaydeden Yanmaz, “Bir tarafta Afrika yaşamı diğer tarafa Japonya yaşamı sürdürülmek isteniyor. Şanlıurfa merkezine 30 km ötede kırsalda su şebekesi olmadığı için kuyu suyu içilmektedir. Köy yolları perişan haldedir. Köyler yaşanmaz hale geldiği için kente göç hızlanmıştır. Ama çok uçuk fantezi ve toplumun geneline hizmet etmeyen tesisler yapılmakta örneğin SUKAY gibi tesisler yapılmıştır ve bugünde teleferik projesi tartışılmakta. 30 km alan içersinde yaşayan insanların bir kısmı Afrika hayatı bir kısmında ise Japonya hayatı yaşaması istenmektedir. Biz hizmetin Urfa'nın her metrekaresine eşit ve adil dağıtılmasını istiyoruz. Bir şehir genelinde temel yaşam koşulları olan elektrik, hijyenik su ve yol yokken, Asgari ücret açlık sınırının altındayken, işsizlik tavan yapmışken teleferik yapmak tamamen fantezi ve makyaj bir projedir. Teleferik yaparsanız, göl ve orman manzarası mı seyir ettireceksiniz? Oysa o bölgede bolca güneş enerjisi paneli ve çanaklar mevcuttur” sözlerini kullandı.


‘TUGAY KALDIRILMALI, YERİ İMARA AÇILMADAN YEŞİL ALAN OLMALI’

Saadet Partisi olarak kenti ve insanları rahatlatacak projeler yapmak istediklerini ifade eden Yanmaz, Tugay’ın kaldırılması gerektiğini sözlerine ekledi. Yanmaz “Biz Saadet partisi olarak şehrimize asıl ve temel, insanımızı rahatlatacak projelerin yapılmasını istiyoruz. Seçimden önce 763 proje vaat edilmişti, unutuldu, biz biran evvel çevik kuvvet kavşağının ihale edip yapımına başlanmasını istiyoruz. Şanlıurfa Tugayı şehir içinden kaldırılmalı, orası imara açılmadan yeşil ve mesire alanı olarak tahsis edilmelidir. Yine seçimde vaat edilen Karakoyun Deresine Fırat suyu bırakılarak sandal ile seyre açılmalıdır” diyerek sözlerine son verdi.