Tüfenkci: Şanlıurfa geleceğin yıldız şehirlerinden

Şanlıurfa'ya gelen Bakan Tüfenkci "Potansiyelleri itibariyle geleceğin yıldız şehirlerinden biri. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda ihracatını 1 milyar dolara yaklaştıran bir şehir olarak da Türkiye’de adından söz ettirecek, potansiyeli olan şehirlerimizden birisidir" dedi.

27 / 11 / 2017 12:39

Bir dizi inceleme, açılış ve istişarelerde bulunmak üzere Şanlıurfa’ya gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfekçi ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba Valilik ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Tüfenkci Şanlıurfa'nın önemli bir potansiyele sahip olduğunu vurgulayarak, " Gerçekten Şanlıurfa’mız medeniyetin başkentlerinden birisi. İnsanlık tarihinin ilklerini barındıran bir ilimiz. Potansiyelleri itibariyle geleceğin yıldız şehirlerinden biri. Özellikle sınır ili olması, bereketli topraklara sahip olması ve buna dayalı sanayileşme yolunda sağlam adımlar atarak ileriye doğru çok güçlü sinyaller vermesi, ihracatını 2002’ye göre yüzde 196 gibi büyük bir oranda artırarak başarıya imza atmış illerden birisi. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda ihracatını 1 milyar dolara yaklaştıran bir şehir olarak da Türkiye’de adından söz ettirecek, potansiyeli olan şehirlerimizden birisidir. Şanlıurfa’nın değişimini, dönüşümünü içerisinde yaşayan kardeşlerimiz görmeyebilir. Dışarıdan gelen her insanın gerçekten burada yapılanları takdir etmesi, buranın bölgenin farklı bir şehri olacağını görmesi önemli.

 ‘ŞANLIURFA FARKLI BİR NOKTADA OLACAK’

Kabinede birlikte görev yapmaktan büyük onur duyduğum Tarım Bakanımız Şanlıurfalı. Tarımın da beşiği olan Şanlıurfa’dan böyle bir bakanımızın olması, gelecek adına da bizleri umutlandırmaktadır. Hem Şanlıurfa’nın hem de bölgenin sorunlarını çok iyi bilen bir bakanımız. Sorunların çözümü için de gece gündüz gayret gösteren, bu konuda bizleri de tetikleyen bir ağabeyimiz. İnşallah çalışmalarıyla beraber, Şanlıurfa’nın tarımı ileri bir noktaya gidecek. Üretimin merkezine ticareti de getirdiğimizde, Şanlıurfa çok farklı bir noktada olacak. Çünkü ürettiğiniz malı satamadığınız zaman o ürün sizin değildir. Ürettiğimiz tarım ürünlerinin ticaretini de nasıl geliştiririz diye birlikte çalışıyoruz. İnşallah çok yakında bunu daha da ileriye taşıyacağız ve bundan Şanlıurfa’da nasibini alacak.

Esnaf odalarımızla, borsalarımızla da bir araya gelerek sorunları dinleyecek ve bunlara çözüm üreteceğiz. İlin ve bölgenin sorunlarına ne tür çözümler getirebiliriz diye bugün istişarelerde bulunacağız. İnşallah sonuç itibariyle Şanlıurfa’mıza, bölgemize ve ülkemize hayırlı sonuçlarla dönmüş oluruz” dedi.  Bakan Tüfekçi ve Fakıbaba açıklamaların ardından fabrika açılış törenine geçti. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki açılışa bakanların yanı sıra Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Z. Abidin Beyazgül, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri Mehmet Ali Cevheri, Mehmet Akyürek, Kasım Gülpınar ve diğer ilgili yetkililer katıldı. Çukobirlik Sawgınpress Fabrikası törenle hizmete açıldı.

Bakanlar, AK Parti İl Başkanlığını ziyaretlerinin ardından Ticaret ve Sanayi Odası yöneticileri ve işadamlarının katılacağı bir istişare toplantısı yapacaklar. (HABER MERKEZİ)