Turizm toplantısına Urfa’dan ŞURO katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın turizm sektör temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıya ŞURO Başkanı Müslüm Çoban ve Başkan Yardımcısı Abdulbaki Karakeçili de katıldı.

06 / 02 / 2017 10:55

(Adil HİLAL-İPEKYOL)

Turizm sektör temsilcileri ile 2 Şubat 2017 tarihinde Beştepe Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan toplantıya Şanlıurfa’yı temsilen kısa adı ŞURO olan Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban ve Başkan Yardımcısı Abdulbaki Karakeçili de katıldı.  Türkiye’deki turist rehberlerini temsilen Turist Rehberleri Birliği TUREB Başkanı A.Zeki Apalı, TUREB Başkan Yardımcısı Hayati Korucu, Yönetim Kurulu Üyeleri İsa Levent Gürçavdı, Esmeray Akar, Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkanı İsa Akdağ, Aydın Turist Rehberleri Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Mert Taner, Mehmet Tunalı, Antalya Turist Rehberleri Odası Yönetim Kurulu Üyeleri Nevin Şen ile Mustafa Önal, Şanlıurfa Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkan Yardımcısı Abdulbaki Karakeçili ve Birlik hukuk danışmanlarımızdan Av. Halis Çıtır ile birlikte katıldık.

TURİZMDE BEKLENTİLER OLUMLU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, Türkiye için turizmin, gerek istihdam, gerek dış ticaret açığının kapatılmasına sağladığı katkı ve gerek ekonomik getirisi sebebiyle stratejik bir sektör olduğunu ifade etti.

Doğal ve tarihî güzelliklerin korunması hususunda, giderek artan bir bilinçlenme olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dolayısıyla, sektörün geleceği konusunda ümitli olmak için pek çok nedenimiz var. Devletin de turizm sektörünü desteklemesi için çok önemli sebepleri bulunuyor. Diğer sektörlerden farklı olarak turizm, tamamen ülkemizin kendi imkânlarıyla, kendi ürünleriyle, kendi varlıklarıyla hizmet üretmektedir. Bu da, turizm faaliyetleriyle ortaya çıkan kaynağın ülkemize olan katkısının gücünü ve değerini artırmaktadır” dedi.

Program sonrası Başbakan Yardımcıları Mehmet Şimşek ve Tuğrul Türkeş ile başta Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı olmak üzere diğer Bakanlar Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Saya Kaya ile çok sayıda üst düzey bürokrat ile görüşme yapma imkanı bulundu.

Külliyedeki toplantıya katılan ŞURO Başkanı Çoban, “Yaşadığımız zorlu süreçte her kademede sorunlarımızın dile getirilmesi ve çözümü için çaba göstermeye devam edeceğiz” dedi.