Urfa AK Parti, liderinin uyarısını aldı mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, yanlış yapanların kendilerini bildiğini ve daha fazla zarar vermeden ayrılmalarını istediği uyarı Şanlıurfa’da karşılık buldu mu? Bu sorunun cevabı Şanlıurfa’da merakla beklenirken, uyarının ardından 2 gün geçmesine rağmen teşkilattan da, meclis üyelerinden de istifa eden yada ayrılan olmadı.

28 / 07 / 2017 11:34

Mustafa ARISÜT/İPEKYOL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti’nin başına yeniden geçmesi büyük sürprizlere gebeydi. MKYK, MYK, kabine, belediyeler ve teşkilatlarda yapılacak revizyon, peş peşe seçimlerin yaşanacağı 2019 yılının en büyük hazırlığıydı. MKYK ve MYK’da çok büyük sürprizler yaşanmazken, kabinede hayli ilginç gelişmeler oldu. Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile başbakan yardımcılıklarında önemli değişiklikler yaşanmıştı. Şimdi sıra teşkilatlarda, daha sonra da belediyelere sıra gelecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun ilk sinyalini 2 gün önce verdi. Erdoğan partisinin grup toplantısında AK Parti teşkilatları ve belediyelerini uyararak “Eğer bizim dava idraki ile hareket etmiyorsa bize zarar veriyorlar ve zarar veren kardeşlerimizi de uyarıyorum kusura bakmasınlar, biz uyarmadan kendileri bu uyarıyı yapsınlar ve adımı atsınlar.” dedi.


TEŞKİLATLAR VE BELEDİYELERE UYARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Teşkilatlar, belediyeler eğer bizim dava idraki ile hareket etmiyorsa bize zarar veriyorlar ve zarar veren kardeşlerimizi de uyarıyorum; kusura bakmasınlar, biz uyarmadan kendileri bu uyarıyı yapsınlar ve adımı atsınlar. Yanlışa tahammülümüz yok, 2019 bir kırılma noktası. Artık deniyor ya, parlamenter demokrasi, parlamenter demokraside seçim kazanmak bizim için leblebi çekirdekti. Artık hedefi büyük koyduk.” diye konuştu.


‘YORULAN VARSA ÇEKİLSİN’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün sürpriz bir şekilde Bakanlar Kurulu üyeleri ve tüm AK Parti milletvekillerine toplantı çağrısı yaptı. Bu çağrının belediye ve teşkilata yönelik yapılacak çalışmalar için olduğu öne sürülürken, teşkilatlarda derin bir sessizlik hakim. Tabanın sesine kulak vermesi beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada da bunun ipucunu verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Partili vekillerle yaptığı toplantıda, “Yorulan varsa kenara çekilsin yerini başka arkadaşa bıraksın. Teşkilata ve bakana  saygı esastır.” şeklinde konuştu.


ŞANLIURFA’DA SÜRPRİZLER YAŞANABİLİR

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2 gün önce teşkilat ve meclis üyelerine yaptığı konuşma ile ilgili Şanlıurfa’da henüz bir geri çekilme veya istifa yaşanmadı. Ancak AK Parti Genel Merkezi’nin de müdahalesiyle Ağustos ayının başında bazı istifalar veya görevden almaların yaşanacağı ileri sürülüyor.