Vali Tuna, basınla son kez buluştu

​Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, kentten ayrılmadan önce basın mensuplarıyla vedalaştı. Vali Tuna, “Şanlıurfa’da görev yapmanın önemi, şahsıma ensar olabilme fırsatı sunmuştur” dedi. Vali Tuna konuşmasında Şanlıurfa'ya ilişkin merak edilen çoğu konuya da açıklık getirdi.

04 / 07 / 2017 12:54

(Mustafa ARISÜT-İPEKYOL)

Son valiler kararnamesiyle merkeze atanan Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, Şanlıurfa

Polisevi’nde basın mensuplarıyla son kez bir araya geldi. Vali Tuna, “Şanlıurfa’da görev yapmanın önemi, şahsıma ensar olabilme fırsatı sunmuştur” dedi. Şanlıurfa’da 25 Haziran 2016 tarihinde göreve başladığını, bu alışma sürecinde 15 Temmuz’da Nemrutların yaktığı ihanet ateşi ile karşı karşıya kalındığını hatırlatan Vali Tuna, “Çok şükür milletimizle el ele, gönül gönüle ve Allah’ın inayetiyle bu ihanet ateşini söndürdük. 15 Temmuz sürecinde adıyla, sanıyla, şanıyla Şanlıurfa’mız devletine olan bağlılığını, vatanına olan sevgisini milli mücadelede olduğu gibi göstermiştir. Demokrasi meydanlarında iradesine sahip çıkmış, akabinde iradesini tecelli ettirerek darbecilere gereken cevabı net bir şekilde vermiştir. Bu süreçte Şanlıurfalı hemşehrilerimin teveccühü, dayanışması bizleri çok duygulandırmıştır” şeklinde konuştu.

Şanlıurfa’da görev yaptığı sürece, turizm, sanayi, tarım ve hayvancılık ile kalkınma hamlelerine hız verdiklerini kaydeden Vali Tuna, Şanlıurfa’nın birçok bileşende bir cazibe merkezi olarak marka şehir olma özelliği taşıdığını dile getirerek şunları söyledi: “Nitekim şehrimiz medeniyetlerin pınarıdır, köklü bir tarihi ve kültür birikimi var. Onun köklü tarihinin ve bu kültür mirasının öne çıkarılarak turizmde bir cazibe merkezi haline gelmesi önem arzediyordu. Ülkemizin ve Avrupa’nın Ortadoğu pazarına açılan güney kapısıdır Şanlıurfa. Aynı zamanda ülkemizin en fazla güneş alan bölgesinde bulunarak güneş enerjisi üretim merkezi olmaya adaydır. Geniş ve bereketli tarım topraklarının yanı sıra, bölgesel yatırım teşvik uygulamalarında 6. Bölgede yer almaktadır. Bu da demek oluyor ki teşvik sisteminden maksimum ölçüde yararlanarak, yatırımcılara cazip fırsatlar sunmaktadır. Bütün bunlar bize gösteriyor ki Şanlıurfa sanayide, turizmde, tarım ve hayvancılıkta dev atılımlar için büyük fırsatlar barındırmaktadır. Şanlıurfa Valiliği olarak kalkınma hamlelerine hız kazandırmak için çalışmalarımıza şekil ve yön verdik. Şanlıurfa lehine, halkın lehine olan bütün tedbirleri hiç tereddüt etmeden hayata geçirdik.”


‘KENTE FAYDALI OLACAK HER PROJEYİ DESTEKLEDİK’

Şanlıurfa Valiliği olarak şehir ekonomisine faydalı olabilecek, şehir bilançosuna katma değer sağlayacak her türlü projeyi desteklediklerini, Şanlıurfa’ya katma değer sağlayacak her fikre ilgi gösterdiklerini ve bu hususta herkese -ayırıp kayırmadan- gönül kapılarını açık tuttuklarını ifade eden Vali Tuna, “Şanlıurfa’nın aleyhine olan her fikir ve uygulamaya da gönül kapılarımızı kapalı tuttuk. Bunda da zerre pişmanlığımız olamaz. Çünkü biz kulun değil, Allah’ın celalinden korkarız. Çünkü “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” şeklinde ifade edilen bir yönetim anlayışının mirasçıyız. Son yıllarda bu yönetim mirasının ülkemizde ihya olduğunu görüyoruz. Dev yatırımlarla, büyüyen ekonomisiyle özgüveni yüksek bir Türkiye var. Sadece kendi vatandaşının değil, tüm mazlum halkların ümidi ve sesi olan bir Türkiye var. Bu bakımdan hepimiz aynı gönül yolunun bir neferiyiz” sözlerine yer verdi.


‘15 TEMMUZ, KİRLİ PLANLARIN EN ÇİRKİN YÜZÜYDÜ’

Konuşmasında, 15 Temmuz darbe girişimine vurgu yapan Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, şöyle konuştu: “Bizi darbeler, ihanetler asla yıldıramaz. Artık nifaklar, fitneler birliğimize, beraberliğimize asla zarar veremez. Çünkü milletimiz artık, üzerimizde oynanan oyunları gördü. 15 Temmuz, kirli planların en çirkin yüzüydü. Ama içeride ve dışarda, düşmanlarımız her zaman olacaktır. Bu süreçte her zamankinden daha dikkatli olmalıyız, en önemlisi devletimize güvenmeliyiz. Bu her şeyden önce şehitlerimize boynumuzun borcudur. 15 Temmuz’da hainler, teröristler sadece cana kıymadı, sadece millete kurşun sıkmadı; aynı zamanda manevi değerlerimize kurşun sıkmış oldu. Bu bakımdan 15 Temmuz’dan çok önemli dersler çıkarmalıyız. Özellikle eğitimde, değerler eğitiminde ciddi çalışmalar yapmalıyız.”


‘ÇOCUKLARIN EĞİTİMİNE ÇOK ÖNEM VERDİK’

Şanlıurfa Valiliği olarak, geleceği şekillendiren, geleceğin teminatı olan çocukların eğitimine çok önem verdiklerini belirten Vali Tuna, “Şanlıurfa Valiliği olarak, en büyük yatırımın çocuklarımıza olacağının bilincindeydik. Görevimiz sürecinde ilk yaptığımız etkinliklerden biri de Çanakkale gezileri idi. Çocuklarımız, Çanakkale’yi yaşayarak öğrenmeli, dedik. 5000 öğrencimizi bu kapsamda Çanakkale’ye gönderdik. Gençlerimizin tarih bilinci kazanmalarının yanı sıra düzenlediğimiz Türk Dünyası Uluslararası Bilim Şenliği ile geleceğin bilim adamlarına yeni kapılar araladık. Dereceye giren öğrencilerimize Azerbaycan gezisi sözü vermiştik, sözümüzü de tuttuk. Değerler eğitiminde yol haritamızı çizmek hususunda İslam Bilgeleri Sempozyumu’muzun özellikle ilerisi için değerli katkıları olacağına inanıyorum. Yine tarihimizi doğru okumada “Ortadoğu ve Şanlıurfa” sempozyumunun önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.


‘BÜTÜN DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKTIK’

Şehrin bütün değerlerine ayırıp kayırmadan sahip çıktıklarını dile getiren Vali Tuna, “Şehrimizin bütün değerlerine ayırıp kayırmadan sahip çıktık. Bizler, bütün farklılıklarımıza rağmen aynı gönül ummanına dökülen ırmaklar gibiyiz. Bizler; farklılıkları tehdit değil, birleştirmek için bir güzellik ve fırsat bilen bir medeniyetin sesiyiz. 15 Temmuz, bunun en güzel örneğidir. O gece, farklı düşünceler hep birlikte demokrasi için, millî irade için mücadele verdi, işte o ruhu korumak çok önemlidir. Bizden yana hakkımız helal olsun. Şanlıurfa köklü ve şanlı tarihiyle, güzel insanlarıyla 2023 vizyonu için gerekli potansiyele, kapasiteye ve en önemlisi yüreğe sahiptir. Birlik ve beraberliğimiz devam ettiği müddetçe kimse sırtımızı yere getiremez. Bu bakımdan siz değerli basın mensuplarına, özellikle bugünlerde büyük sorumluluklar düşmektedir. Her zamankinden hassas, her zamankinden birleştirici, bütünleştirici olacağınıza yürekten inanıyorum” sözlerine yer verdi.


‘KEŞKE YAPSAYDIK DEDİĞİMİZ ÇOK ŞEY VAR’

Vali Tuna konuşmasından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Kendisine yönlendirilen ‘Şunu da yapsaydım daha güzel olurdu dediğiniz konu var mıydı? şeklindeki soruya Vali Tuna şöyle cevap verdi: “Yaşadığımız darbe sürecinin etkileri oldu. Çünkü insanlarla muhatap olurken çekinceli yaklaşıyorsunuz. Acaba malum yapılarla gönül birliği var mı diye düşünüyorsunuz. Tabi bu bizim hızımızı kesti biraz. Orada sapla samanı ayırt etmek gerekiyor. Burada mağduriyetler oluşmuş olabilir. Onlar da gideriliyor. Bu konuda sıkıntı olmadığı düşünüyorum. Keşke yapsaydık dediğimiz çok şey var. Yapamadığımız biraz eksik kaldığımız bir çalışma Besi OSB’dir. Bu bizim ilimize çok çok katkı sunacak bir çalışmadır. Burası 100 bin hayvanın barınacağı ve binlerce insanın ekmek yiyeceği bir alan olacak bittiği zaman. Bölgeye de hizmet sunacak aslında bir büyük tesis. Bunun çok iyi sahiplenilmesi lazım. Bunun yönetiminin art niyetli kişilere bırakılmaması lazım. Bu proje bittiğinde yılda 1,5 milyar TL civarında bir döngüsü olacak” sözlerini kullandı.


‘URFA MEDYASI İLE İYİ NİYETLE ÇALIŞTIK’

Urfa medyası hakkında sorulan bir soru üzerine Vali Tuna, “Urfa medyası bizi Eskişehir medyası kadar zorlamadı. Urfa medyası ile yapıcı, iyi niyet içerisinde çalıştık. İlk geldiğim günlerde sadece aranızda birine Urfa’nın menfaatini düşünün demiştim. Bunun haricinde görev olarak da her gittiğimiz yerde tecrübe kazandık. Şanlıurfa’da daha önceden aldığımız tecrübeleri kullandık. Bizde bölge konusunda tecrübeli arkadaşlardan yararlandık. Gelecek olan yeni valimize de tecrübelerimi deneyimlerimi hem yazılı olarak hem de sözlü olarak anlatacağım. O da zaman kazanmış olacak ve yoluna daha hızlı devam etme şansı bulacak” ifadelerini kullandı.

“Şanlıurfaspor ile ilgili bir şey demek istemiyorum” diyen Vali Tuna, “Kimse katkı vermiyor ama eleştiriyor. Bu konuda destek olmak lazım. Görev almak için talip olmak lazım” sözleriyle sarı yeşilli ekiple alakalı görüşlerini dile getirdi.