Yıllardır su gelecek denilen Tülmen susuzluktan perişan

Şanlıurfa’ya 20, baraj gölüne ise 10 kilometre mesafede bulunan Tülmen Mahallesi hem içme suyu hem de sulama suyu sıkıntısı çekiyor. Cıvıl cıvıl olan Tülmen, giderek terk edilmiş bir görüntüye bürünüyor.

30 / 06 / 2017 10:40

Adil HİLAL / İPEKYOL

Tülmen’de kuyular kurudu, yeni açılan kuyularda ise su çıkmıyor. Dolayısıyla ağaçlar kurumaya başladı. Hafta sonları dolup taşan bağ evlerine kimse uğramıyor artık. Bu nedenle hırsızlık bile arttı Tülmen’de. Bağ evlerine gelinmediği için hırsızlar tarafından duvarları yıkılarak veya kapıları kırılarak eşyaları çalınıyor.

Yetkilileri göreve davet eden Abdurrahman Çadırcı, “Değerli ilgili birimlere duyuru: Ş.Urfa’nın Tülmen mahallesinde (Köyünde) susuz yaşıyoruz. Su işleri bakanımız, ŞUSKİ, Karaköprü Belediyesi müracaatlarımız olmasına rağmen sorunu gidermiyor. 500 yıllık köyümüzde kazılan kuyularda sularımız bitmiştir. Su sorunumuz olduğundan evlerimizi terk ediyoruz. Sayın köy işleri bakanımızın ilgilenmesini istiyoruz. Köyde bütün kuyular kurudu, köy halkı köyü boşaltıyor. Mutlaka çözüm bekliyoruz. Yollarımız halen eski köy yolları sadece köye bir tabela astılar semt gösteriyor. Ağaçlarımız kurudu, içecek suyumuz yok boğazımız kurudu. Barajın suyunu mutlaka köyde istiyoruz.” diyerek sesini duyurmaya çalıştı.