Çaya gelmiştik, yatıya kaldık!

Sezona büyük umutlarla ve şampiyonluk parolasıyla başlayan Şanlıurfaspor, kulübe yapılan 13 milyon yardım ve toplamda 20 milyon liralık bütçeye rağmen hem şampiyon olamadı hem de geride 42 milyon borç bıraktı. Hal böyle olunca şampiyon olamayan Şanlıurfaspor’da taraftar birbirine sormaya başladı, “Hani çaya gelmiştik neden yatıya kaldık?”

17 / 05 / 2018 12:02


Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2. Lig Beyaz Grupta mücadele eden Şanlıurfaspor, uzun lig maratonun ardından puan sıralamasında kendine 4. sırada yer buldu. Sezona büyük hedeflerle başlayan sarı yeşilli ekip, 34 haftanın sonunda hedeflerine çok uzak kalırken, taraftarlarını da hayal kırıklığına uğrattı.


20 MİLYON LİRAYA RAĞMEN YAKLAŞIK 42 MİLYON BORÇ VAR
Sezon başında şampiyonluk parolası ile yola çıkan ve ligde inişli çıkışlı bir grafik sergileyen Şanlıurfaspor’da en önemli sorunların başında yaşanan maddi sorunlar geldi. Kamu kurumlarından, STK’lardan, kişilerden ve daha birçok farklı kurum ve kuruluştan sarı yeşilli ekibe tam 13 milyon lira yardım yapıldı. Kulübün kendi gelirleri ile birlikte bu rakam 20 milyon lira gibi bir rakama ulaştı ancak ne maddi sorunlar sona erdi ne de başarı geldi. Yapılan bu yardımlara ve gelirlere rağmen kulübün şu anki borcunun ise yaklaşık 42 milyon lira olduğu tahmin ediliyor.


KULÜPTE KALICI GELİR YOK!
Tüm bunların yanında kulübün kalıcı bir gelir kaynağının olmaması da hem takımı maddi anlamda olumsuz etkiledi hem de bazı noktalarda maddi sorunların oluşmasına neden oldu. Kalıcı gelir adına sticker gibi günübirlik çözümler üretilse de gün geçtikçe büyüyen yaraya merhem olmadı ve Şanlıurfaspor’un sorunları büyümeye devam etti.


ALTYAPIYA ÖNEM VERİLMEDİ
Kulüpte yaşanan maddi sorunların yanı sıra sezon başında altyapıya önem verileceği deklare edildi ancak sezon içerisinde buna dair bir adım atılmadı. Şampiyonluk telaşına düşen sarı yeşilli ekipte altyapı unutuldu ve Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip kenti olan Şanlıurfa’da altyapıdan yeterince oyuncu çıkarılamadı. Durum böyle olunca kadroda yaşanan aksaklıklara transferlerle çözüm üretilmeye çalışıldı ve maddi olarak açılan gedik daha genişledi.


FATURA TEKNİK DİREKTÖRE KESİLDİ 

Yine sezon içerisinde kulüpte yaşanan teknik direktör değişikliği de hem kadroda istikrarsızlığa hem de kulübün maddi anlamda zarar görmesine neden oldu. Şanlıurfaspor’da sezona Teknik Direktör Ali Tandoğan ile girildi ancak inişli çıkışlı grafiğin ardından Tandoğan’la yollar ayrıldı ve takımın başına Ahmet Taşyürek getirildi. Yaşanan bu değişiklik sonrasında da takımda beklenen şahlanma olmadı ve sarı yeşilli ekip ligi 4. sırada bitirdi.


ŞANLIURFASPOR PLAY-OFF’TA GÜMÜŞHANE’YE TAKILDI                           Ligin bitmesinin ardından Play-Off’lara kalan Şanlıurfaspor’da taraftarın verdiği büyük desteğe rağmen GAP Stadyumunda Gümüşhanespor ile oynanan maç 2-2 bitti. Deplasmanda oynanan karşılaşmada rakibine 2-0’lık skorla boyun eğen Şanlıurfaspor, bu sonuçla Play-Off turuna veda etti. Sezon başında büyük umutlarla yola çıkan Şanlıurfapor, deplasmanda aldığı bu yenilgi ile şampiyonluk bir yana, Play-Off yarı finaline bile çıkamadan elendi ve sezonu kapattı. MERTCAN ÇAM OLAYI DA OLUMSUZ ETKİLEDİ
Yaşanan bu gelişmelerin yanı sıra sezon içerisinde futbolcu Martcan Çam ile ilgili olarak ortaya atılan iddialar da uzun süre gündemi meşgul etti ve sarı yeşilli ekip bu süreçte de büyük yara aldı. Tüm bu yaşananların ışığında özellikle maddi sorunlar ve altyapıdan oyuncu çıkarılamaması ile kalıcı gelirin olmaması sarı yeşilli ekibi şampiyonluk yolundan uzaklaştırırken, Şanlıurfaspor bu süreçlerin ardından ‘çaya’ geldiği ligde ‘yatıya’ kaldı.


Mustafa PAYIK/İPEKYOL