Şanlıurfaspor’a kayyum gelebilir!

Şanlıurfaspor geçtiğimiz sezon ligde yaşadığı sıkıntılı günlerin ardından küme düşerken, eski vali de kulüpte inceleme başlatmıştı. Yaşanan bu gelişmelerden sonra sarı yeşilli ekipte sular durulmazken, eski kulüp yöneticisi Mehmet Cafer, Şanlıurfaspor’un kayyuma devredilebileceğini iddia etti. Cafer ayrıca konunun İçişleri Bakanlığı tarafından da takip edildiğini söyledi.

10 / 08 / 2017 10:59

(Hüseyin ÖZKAN-İPEKYOL)

Önümüzdeki sezon TFF 2. Lig’de mücadele edecek olan Şanlıurfaspor’da sular durulmak bilmiyor. Önce küme düşen sarı yeşilli ekipte, daha sonrasında da kongre sürecinde birçok gelişme yaşanmış ve kongrenin hukuksuz olduğu iddia edilmişti. Ortaya atılan bu iddialarla ilgili yönetimden çeşitli açıklamalar gelmiş ve kongrenin tüzüğe göre hukuki bir şekilde yapıldığı ifade edilmişti. Kongrenin hemen ardından Şanlıurfaspor’a denetçi görevlendiren ve inceleme raporu hazırlatan ancak daha sonra merkeze alınan Vali Tuna’nın müdahalesi yarım kaldı. Ciddi “yolsuzluk” ve “usulsüzlük” konularına yer verildiği öne sürülen rapor şimdi Vali Abdullah Erin’in masasında. Yaşanan süreçte, başından beri kongrenin ısrarla hukuksuz yapıldığını iddia eden eski kulüp yöneticisi Mehmet Cafer, son yaptığı açıklamada ise sarı yeşilli ekibin yapılan kongresinin iptal edilmesi durumunda kulübün kayyuma devredileceğini kaydetti.


CAFER KONGRENİN İPTALİNİ İSTEMİŞTİ

Haziran ayında gerçekleştirilen sarı yeşilli kulübün kongresinin mevzuata uygun olmadığını ve kongrede usulsüz üye kaydının yapıldığını iddia eden Cafer; Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, İçişleri Bakanlığı ve Şanlıurfa Valiliği’ne yolladığı dilekçesinde, “Genel kurulda alınan kararlara ilişkin olarak ret oyu kullanmış bulunmakta ve ilgili toplantının usulsüz ve yasaya aykırı olduğuna ilişkin muhalefet şerhini de toplantı tutanağına geçirmiş bulunmaktayım. Davalı dernekten ilgili toplantıya ilişkin belgeleri üye sıfatı ile talep etmiş olmama rağmen dernek tarafından ret cevabı verilmiştir. Şanlıurfaspor Kulübü Derneği'nin 11.06.2017 tarihli genel kurul toplantısını ve bu toplantıda alınan tüm kararların iptalini. Yargılama giderlerinin davalı taraf üzerinde bırakılmasını talep ederim” ifadelerine yer verdi.


‘İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BU İŞİN TAKİPÇİSİ’

Şanlıurfaspor’da yapılan kongrenin hukuksuz olduğunu yineleyen Cafer, İçişleri Bakanlığı’ndan konunun takip edildiğine dair bir yazı aldıklarını dile getirdi. Cafer, “Cumhurbaşkanlığı’na, Başbakan’a, İçişleri Bakanlığı’na, valiye şikâyette bulunduk ve Cumhuriyet Savcısına suç duyurusunda bulunduk. O günkü valimiz bu işin takipçisi oldu. Dernekler masasına görev verdi. Gittiler Urfaspor’un kongre yapılışını incelediler. Rapor tuttular. Ve maalesef valimiz o gün görevden alınınca bu iş askıda kaldı. Ama geçen hafta iyi bir haber aldık. İçişleri Bakanlığı bu işin takipçisi olmuş, işi değerlendirmeye almış. Büyük ihtimalle yüzde bir milyon Urfaspor’un yapılan son kongresi iptal edilecektir hukuksuz olduğu için” ifadelerini kullandı.


‘İYİ YÖNETİLSE BUGÜN TFF KAYITSIZ KALAMAZDI

Şanlıurfaspor’a kamudan milyonlar aktarıldığını kaydeden Cafer, “Urfaspor’un hesaplarına daha önceki 5 yıl kamudan 100 trilyona yakın para aktarılmış, aktarılan para çarçur edilmiş. Kimsenin Urfaspor’un, kamunun malını çarçur etme hakkı yoktur. Biz bu işin takipçisi olacağız demiştik ve olduk. Bugün Urfaspor şikeden TFF’den dolayı maalesef Urfa halkı yekvücut olamıyor. Sebebi de Urfaspor’un kötü yöneltilmesinden dolayı, eğer Urfaspor iyi yönetilmiş olsaydı bugün 2 milyon insan tek vücut olurdu. Ve TFF mutlaka buna kayıtsız kalamazdı. Urfaspor kötü yönetildiği için herkes bir kenara çekilmiş izliyor. Urfa halkı tek vücut olamadı bu da Urfaspor’un yöneticilerin kabahatidir. Urfaspor’a para aktaran kurumlar verdikleri paranın çarçur olduğunu görünce, şimdi onlar da bir kenara çekildi. Urfaspor’un iyi yönetilmesi için mutlaka liyakatli ehil kişilerin olması lazım. Kimse kendini Urfaspor’dan üstün görmesin” sözlerini kullandı.


‘ŞANLIURFASPOR KAYYUMA DEVREDİLEBİLİR!’
Şanlıurfaspor’da kongrenin iptal edilmesi halinde kulübün kayyuma devredileceğini iddia eden Mehmet Cafer, sözlerine şöyle devam etti: “Urfaspor kongresi iptal edildiğinde, büyük ihtimalle kayyum atanacak. Kayyum atandığında da 15-20 gün içerisinde Urfaspor tekrar kongreye gidecektir. O gün Urfaspor’u hakikaten iyi yönetecek insanlar inşallah tekrar aday olurlar. Ve kimsenin baskısı kimsenin sırtında taşıyacağı kimseler olmadan Urfaspor’u kongreye getirirler. İyi işler olsun. Bakarsınız bu arkadaşlar yine aday olurlar belki kazanırlar, ama şaibesiz bir kongre olmuş olur.”