Suriyeli antrenör, Türk karateciler için ter döküyor

Suriyeli antrenör, Türk karateciler için ter döküyor. Ülkesindeki iç savaş nedeniyle ailesiyle Türkiye'ye sığınan Suriyeli uluslararası karate hakemi ve antrenörü Ahmed Jalil al-Ali, burada yeni sporcular yetiştirmek için mücadele ediyor.

23 / 03 / 2017 12:28

Suriye'de devam eden iç savaş nedeniyle ailesiyle Türkiye'ye sığınan uluslararası karate hakemi ve antrenörü Ahmed Jalil al-Ali, burada yeni sporcular yetiştirmek için yoğun çaba harcıyor. Dünya, Avrupa ve Balkan şampiyonalarında çok sayıda madalya ve dereceleri bulunan 47 yaşındaki al-Ali, Suriye'de uzun yıllar milli takım antrenörlüğü ve diplomat olarak çalıştıktan sonra savaş nedeniyle 3 yıl önce Şam'dan Şanlıurfa'ya geldi. Kendilerine zor günlerde yardımcı olan Türkiye'ye şükran borcunu ödeyebilmek için burada yeni sporcular yetiştirmek amacıyla kolları sıvayan Suriyeli sığınmacı, şu an 20 sporcuyu çalıştırıyor. Çalıştırdığı sporculardan 8'i milli takıma davet edilen al-Ali, kendisi gibi karateci oğullarının da müsabakalarda ay-yıldızlı formayla mücadele etmesini istiyor.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine ait Hamidiye Spor Tesisleri'nde çalışmalarını yürüten al-Ali, yaptığı açıklamada, geçmişte önemli başarılara imza attığını belirterek, ülkesinden ayrılmak zorunda kaldığı için büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Ülkesinde daha önce resmi görevli olduğunu anlatan al-Ali, yaşananlara gönlü razı gelmediği için mazlum Suriye halkının yanında durarak ülkesini terk ettiğini dile getirdi.

Şanlıurfa'da ailesi ve kardeşleriyle yaşadığını aktaran al-Ali, "Bize, Suriye halkına ve Suriyeli sporculara destek verdiği için Türkiye'ye teşekkür etmek istiyorum. Türkiye'de şu an yaklaşık 3 milyon Suriyeli yaşıyor. Biz şimdi Türkiye'nin desteğiyle, sporu bir daha yaşatmaya çalışıyoruz." dedi. Mesleğini çok sevdiği için Türkiye'de çalışmalarına devam ettiğini anlatan al-Ali, 4 oğlunun da kendisi gibi karateci olduğunu ve başarılı sonuçlar aldıklarını aktardı. Sığınmacılara sahip çıktığı için Türkiye'ye teşekkür eden Ahmed Jalil al-Ali, burada başarılı sporcular yetiştirmek için gayret ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti: "Türkiye'de herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz, her yere gidebiliyoruz, müsabakalara katılıyoruz. Türk sporculara eğitim veriyorum, salonda idman yapıyoruz. Boğaziçi Karate Turnuvası'nda Türk bayrağı altında oynamıştık. Bu çok onur ve gurur verici bir şey. İnşallah burada çocuklarımla şampiyon karateciler yetiştirip, Türkiye'nin bize yaptığı katkılara bir nebze olsun cevap verebiliriz."


ÇOCUKLARININ TÜRKİYE ADINA YARIŞABİLMESİNİ İSTİYOR

Suriyeli antrenör, daha önce Suriye Milli Takımı için mücadele eden oğullarının Türkiye adına da farklı yarışmalara katıldıklarını ancak daha sonra Avrupa'ya gittiklerini belirterek, "Avrupa'ya gitmelerinin sebebi pasaportlarının olmaması. Sadece Türkiye'nin içerisinde seyahat edebiliyorlardı ve yurt dışına seyahat edemiyorlardı." diye konuştu.

Küçük oğullarının ise Türkiye adına mücadele etmesini çok istediğini vurgulayan al-Ali, şöyle devam etti: "Buradaki çocuklarım Osama (13) ve Mutaz (8) katıldıkları tüm yarışmalarda çok şükür madalya kazandı. Son olarak İstanbul'da düzenlenen Uluslararası Boğaziçi Karate Turnuvası'nda Türk bayrağıyla bronz madalyalar kazandılar. Büyük oğullarımı kaçırdık şimdi Lüksemburg adına mücadele ediyorlar ama ben bu çocuklarımın da gitmesini istemiyorum. Bana rejimden ayrıldığım için Suriye'de idam cezası verdiler. Bu nedenle Suriye'de resmi belgelerim kalmadı ve pasaportum olmadığı için seyahat etmem hemen hemen imkansız. En büyük sıkıntımız da bu." Al-Ali, Türk vatandaşı olup, karate federasyonunda önemli çalışmalar yapmak istediğini sözlerine ekledi.


MUSTAFA AK: BAŞARILARINDAN FAYDALANMAK İSTİYORUZ

Türkiye Karate Federasyonu İl Temsilcisi Mustafa Ak da Şanlıurfa'da karate çalışmalarının iyi bir noktada olduğunu ancak salon konusunda sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Ahmed Jalil al-Ali'den destek aldıklarını anlatan Ak, Şanlıurfa'da şampiyonlar yetiştirmek istediklerine dikkati çekerek, "Şanlıurfa'da bulunan Suriyeli kardeşlerimizi spora adapte etmeye çalışıyoruz, Ahmed hoca karateci olmakla birlikte bir de dünya hakemi. Şu anda federasyonumuzda görev yapıyor. İnşallah resmi olarak da görev alacak. Onun başarılarından faydalanmak istiyoruz, Suriyeli kardeşlerimizi topluma kazandırmak için çalışmalar yürütüyoruz." değerlendirmesinde bulundu. Hamidiye Spor Tesisleri'nin koordinatörü Abdülkadir Doğan ise Ahmed Jalil al-Ali'nin uzun süredir burada çalışmalar yaptığını ve sporcular tarafından çok sevildiğini ifade etti.

 (AA)