Besi OSB’de tahsisler 10 günde yapılacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Emin İzol, TKDK’da katıldığı toplantıda, Ahmet Eşref Fakıbaba’nın talimatı ile besi bölgesinin bir an önce faaliyete geçmesi için tahsislerin 10 gün içinde yapılacağını ve Türkiye’nin et ihtiyacının önemli bir kısmının Şanlıurfa’dan karşılanacağını ifade etti.

14 / 02 / 2018 17:05

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Şanlıurfa İl Koordinatörlüğü toplantı salonunda düzenlenen programa Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürü Emin İzol, Organize Tarım ve Hayvancılık Bölgeleri Daire Başkanı Deniz Oruç, TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörü Dr. Sadık Yetim, Organize Besi Bölgesi Başkanı Abdullah Şıldır ve üyeler katıldı. Toplantıda Organize Besi Bölgesi yatırımları hakkında paydaşlar arasında görüş alışverişinde bulunuldu.

‘TÜRKİYE’NİN ET İHTİYACI ŞANLIURFA’DAN KARŞILANACAK’

Toplantıda söz alan Genel Müdür Emin İzol, şu ana kadar besi bölgesinin altyapısı için 97 milyon TL harcama gerçekleştiğini ifade etti. İzol, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın talimatı ile besi bölgesinin bir an önce faaliyete geçmesi için tahsislerin 10 gün içinde yapılacağını ve Türkiye’nin et ihtiyacının önemli bir kısmının Şanlıurfa’dan karşılanacağını ifade etti. TKDK’nın desteği ile kurulan besi çiftliklerinin çok modern ve önemli olduğunu, ülkeye çok önemli katkılar yaptığını kaydeden İzol, Şanlıurfa’nın TKDK fonlarından önemli pay alması gerektiğini söyleyerek Organize Besi Bölgesi üyelerini çiftlik kurmaya davet etti.

YETİM: BESİCİLİĞİ YÜZDE 40-60 ARASINDA DESTEKLİYORUZ

Öte yandan toplantıda TKDK Şanlıurfa İl Koordinatörü Dr. Sadık Yetim, yaptığı sunum ile besi çiftliklerinin desteklenmesi ile ilgili bilgiler verildi. Yetim, İl Koordinatörlüğü olarak projelerin desteklenmesi ve hayatı geçmesi için her türlü idari ve teknik desteğin verileceğini söyleyerek, besiciliği %40-%60 arasında desteklediklerini belirtti. (HABER MERKEZİ)