Çocuklar atla terapi hizmeti alacak

Türkiye Jokey Kulübü'nün (TJK) sosyal sorumluluk projelerinden biri olan At’la Terapi Merkezi’nin 5’incisi Şanlıurfa Hipodromu'nda açıldı.

15 / 11 / 2017 09:51

Şanlıurfa Hipodromu'nda bin metrekarelik alanda otizm, down sendromu, zihinsel ve bedensel engelli çocukların tedavisinde kullanılmak için 5'inci Atlı Terapi Merkezi düzenlenen törenle açıldı.  Açılışa Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı, Gıda Tarım ve Hayvancılık eski Bakanı Mehdi Eker, Haliliye İlçe Kaymakamı Ali Yılmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Turan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı, Türkiye Jokey Kulübü Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı Bülent Bora, Türkiye Jokey Kulübü Şanlıurfa Hipodrum Müdürü Mehmet Kazoğlu, öğrenciler ve aileleri katıldı. Mehdi Eker, terapinin çocukların tedavisinde önemli katkı sağladığını söyledi ve daha sonra Şanlıurfa Hipodromu'nda at üzerinde koşturdu. At’la Terapi Merkezi açılışı sebebiyle Şanlıurfa Hipodromu’nda atlı dayanıklılık yarışmaları ve Geleneksel  Spor Dalları Federasyonu’na bağlı okçuluk ekibi tarafından çeşitli gösteriler düzenlendi. Dereceye girenlere ödüllerini AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker verdi.

TJK tarafından çocuklara oyuncak dağıtılması ise kısa süreli izdihama yol açtı. Daha sonra açılışta yer alan zihinsel ve bedensel engelli çocuklar at üzerinde gezdirilerek terapi uygulandı. Açılışa katılan TJK Başkanı Yasin Kadri Ekinci, Türkiye Binicilik Federasyon Başkanı Bülent Bora, Atlı Terapi Merkezi'ne gösterilen ilgiye teşekkür etti.

Özel olarak yetiştirilmiş atlar ve uzman fizyoterapistler eşliğinde terapatik seanslarla fiziksel, zihinsel ve duygusal bozukluğu olan çocukların gelişimine katkı sağlayan At’la Terapi Merkezi haftanın 3 günü Salı, Çarşamba ve Cuma günleri 10.30-17.00 saatleri arasında hizmet verecek. Merkezden, tedavisine doktor raporuyla izin verilen tüm engelli çocuklar ücretsiz olarak yararlanabilecek. 

(HABER MERKEZİ)