Urfa’da çocuk işçiliği ile mücadele başlıyor!

Her yıl onlarca çocuğun hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan ve bir türlü çözüm bulunamayan çocuk işçiliği konusu, ‘Çocuk İşçiliği ve Dilenciliği ile Mücadele Programı’ ile Şanlıurfa’da masaya yatırıldı. Çok sayıda STK temsilcisi ve kamu yetkililerinin de katıldığı program ile sokakta ve diğer sektörlerde çalıştırılan ya da dilendirilen çocuklara ulaşılması hedefleniyor.

13 / 06 / 2018 16:59İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü olan 12 Haziranda Türkiye’de çocuk işçiliğin geldiği durumu, hükümet politikalarını ve çocuk iş cinayetlerine ilişkin raporu geçtiğimiz günlerde açıklamıştı. Raporda, 2013 yılının başından 2018 yılının ilk 5 ayına kadar toplam 319 çocuk işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiği, çocuk iş cinayetlerinin her yıl mayıs ayından itibaren yükselişe geçtiği ve ağustos ayında en çok çocuk iş cinayetinin yaşandığı aktarılmıştı.  Yine hazırlanan rapor doğrultusunda çocuk iş cinayetlerinin en fazla yaşandığı üç ilin sırasıyla Adana, Şanlıurfa ve Gaziantep olduğu belirtilmiş, Şanlıurfa'da 19 minik bedenin iş cinayetlerine kurban gittiği vurgulanmıştı. Ajans Urfa'nın da gündeme taşıdığı konu ile ile ilgili olarak kentte bir adım atıldı ve çalışmalar başlatıldı.

12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nde Şanlıurfa Hayata Destek İl Temsilciliği’nin, Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğü ‘Çocuk İşçiliği ve Dilenciliği ile Mücadele Programı’nın tanıtım toplantısı düzenlendi.

ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE MÜCADELE YENİ BİR ADIM

​Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Bilici, kamu yetkilileri ve sivil toplum temsilcilerinin katıldığı toplantıda, projenin detaylarının yanı sıra çocuk işçiliğinin zararları ve bu alanda atılması gereken adımlar dile getirildi.

‘TOPLUMA KAZANDIRMAK İÇİN ÇALIŞACAĞIZ’

Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hasan Bilici açılış konuşmasında “Özellikle sokaklarda çalışan ya da çalıştırılan, dilenen ya da dilendirilen çocuklara ulaşarak mağduriyetlerini gidermek, gerekli yönlendirmeleri yaparak bu çocukları topluma kazandırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

KARAOSMANOĞLU: KAMU-SİVİL TOPLUM İLİŞKİSİ ÖNEMLİ

Hayata Destek Direktörü Sema Genel Karaosmanoğlu ise konuşmasında çocuk işçiliği ile mücadelede kamu-sivil toplum işbirliğinin önemine vurgu yaptı ve “Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızın 2018’i Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Yılı ilan etmesi gibi umut verici gelişmeler bu yöndeki çalışmalarımıza güç katıyor” dedi.

UNICEF Türkiye’nin finansal desteği ve Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Hayata Destek Derneği’nin işbirliğinde Şanlıurfa’nın üç ilçesini kapsayarak başlatılan “Çocuk İşçiliği ve Dilenciliği ile Mücadele Programı”nda sokakta ve diğer sektörlerde çalıştırılan ya da dilendirilen çocuklara ulaşılması hedefleniyor. Mobil ekipler vasıtasıyla ulaşılan bu çocuklara dair verilerin Koordinasyon Merkezi tarafından kayda alınması ve uygun müdahale yöntemi belirlenerek çocuklara ve ailelerine destek sağlanması ise sorunun çözümü için atılan somut adımlar olacak.

Şanlıurfa’da 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele günü etkinlikleri kapsamında tanıtım toplantısının yanı sıra Haliliye Hayata Destek Evi’nde çocuk hakları temalı çocuk şenliği ve Viranşehir Hayata Destek Evi’nde çocuk işçiliği çalıştayı düzenlendi. Viranşehir’de Hayata Destek Derneği ve Viranşehir Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ortaklığıyla düzenlenen çalıştaya bölgede bu alanda çalışma yürüten kamu kurumları ve sivil toplum temsilcileri katıldı, ilgili paydaşlar çocuk işçiliği sorununu ve bu sorunla mücadele için yerelde atılabilecek adımları hep birlikte değerlendirdi. (HABER MERKEZİ)