Urfalılar camilerde klima parası ödemekten şikayetçi

Seçim çalışmaları kapsamında ilçelere giden CHP'li aday Aziz Aydınlık camilerde elektrik faturasının cemaate ödetildiğini ve cemaatin bundan şikayetçi olduğunu belirterek "Sıcaklık 50 °C derece camilerde klima çalıştırılmıyor çünkü devlet sadece aydınlatma parasını ödüyor. Klima parasını ödemiyor. Bu sıcakta insanlar nasıl camiyi kullanacaklar?” dedi.

13 / 06 / 2018 15:56
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Şanlıurfa milletvekili adayı Aziz Aydınlık, Hilvan İlçesindeki köyleri ziyaret etti.

Aydınlık, Hilvan’daki temaslarından vatandaşlardan seçimde kendisi ve partisi için destek istedi. Seçmen sıkıntılı zamanlar geçirdiklerini söyleyerek, “ AK parti ben muhafazakâr partiyim diyor. Muhafazakârsa niye camilere elektrik vermiyor, klimayı kullanamıyoruz. Cemaat kendi ödesin diyor klimaların parasını. Diyanet nerden gelme bir kurum. Şanlıurfa da sıcaklık 50 °C derece klima açılmadan nasıl namaz kılacağız.  Cami de klimayı açtığımızda yüklü para geliyor onu da biz ödemek zorunda kalıyoruz. Bizim de durumumuz yok ödemeye, bu sıcakta cami de klimalar çalışmıyor" diyerek dert yandı.

Aziz Aydınlık da seçmenin sorununa destek vererek "2002 yılına kadar camilerde elektrik saati yoktu. Devlet ödüyordu faturayı, 2002 yılında AKP İktidara gelince bütün Türkiye’deki camilerimize saat taktılar. Şanlıurfa da sıcaklık 50 °C derece camilerde klima çalıştırılmıyor çünkü devlet sadece aydınlatma parasını ödüyor. Klima parasını ödemiyor. Bu sıcakta insanlar nasıl camiyi kullanacaklar” diye sordu.

Aydınlık, DEDAŞ'tan yana da mağduriyetler yaşandığına dikkat çekerek “İnsanların başında bir bela. Vatandaş cebinden parasını ödemesine rağmen TEDAŞ bankadaki blokeyi kaldırmıyor. 25 Haziran sabahı İktidar olduğumuzda, bunların hesabını soracağız" vaadinde bulundu.