Fayat: Yatırım güvenli olmayan yere gitmez

Yatırımın güvenli olmayan yerlere gitmeyeceğini belirten TGSD Başkanı Fayat, Batman, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin illerine yapılacak yatırımların teşvik kapsamında değerlendirildiğini kaydetti.

04 / 03 / 2017 12:11

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği (TGSD) Başkanı Şeref Fayat, sektörün ufkunu yaptıkları yeni çalışmayla 2030'a taşıdıklarını belirterek, “2030 yılı sektörde artık var olup olmama kararı vermek durumunda kalan birçok firma, kişi için çok önemli. Çok inovatif, çok daha fazla markaları olan, nitelikli ve kaliteli üretim yapan konuma gelmemiz gerekiyor.” dedi.

Fayat, hazır giyim sektörünün yeni yol haritasını içeren "Ufuk 2030" çalışmasına ilişkin düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, sıkıntıların olduğu bir dönemde sektörün 2030'unu planlamanın önemli olduğunu kaydetti.

Fayat, Cazibe Merkezleri Programına da değinerek, şunları anlattı: "Bu kapsamda çok önemli teşvikler açıklandı. Belki Cumhuriyet tarihinin en önemli teşvikleri verildi. Ama bir bacak eksik. Kalkınma Bakanlığı ile bir sunumda birlikteydik. Özellikle büyükşehirlerde yerleşik firmaların taşınma desteğini de kapsayan bu Cazibe Merkezleri kapsamında, söz konusu illerde yatırıma karar verildiğinde yatırım imzasını atmış firmalara hazırlığını tamamlayana kadar 1-2 yıl, mevcut yerinden bu teşviklerden yararlanması için Kalkınma Bakanlığı'ndan taleplerimiz oldu. Çok olumlu karşılandı. Bu konuyla ilgili sanıyorum yakında açıklamalar yapılacak. Cazibe Merkezleri kapsamında özellikle tekstil ve hazır giyim sektörüne yatırım teşviki verilecek 4-5 il sınırlamasının 23 ili kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini ilettik. Bu 4-5 il ağırlıklı olarak terör ile anılan iller. Bu konuda da bakanlığımız sıcak baktı."

Güvenlik olmayan yere yatırım gitmeyeceğini aktaran Fayat, mevcut durumda tekstil ve hazır giyim sektörü için Batman, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin illerine yapılacak yatırımların teşvik kapsamında değerlendirildiğini kaydetti.

(AA)