Halep aç kalabilir!


26 / 01 / 2017 13:55

GEREM: HALA ÇATIŞMALAR SÜRÜYOR

Astana’daki görüşmelerin nihai bir çözüm getireceğine inanmadığını kaydeden Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem, hala gruplar arasında silahlı çatışmaların sürdüğünü söyledi. Gerem, “Astana’daki görüşmelerin pek kalıcı olacağını düşünmüyoruz. Çünkü şu anda çatışan gruplar var ve onları ikna etmek lazım. O gruplarla görüşüp özellikle Birleşmiş Milletlerin bu grupları bir araya getirip bu çalışmalara dahil edilmesi gerek. Muhalefet hükümetin tam olarak kurulmasını istiyor. Yani muhalefetin de kendi içerisinde bir birlikteliği oluşturması gerekiyor. Sınır ötesinde çok sayıda silahlı gruplar var. Bu grupların bir araya gelmesi lazım. Halep şu an boşlatıldı. Halep’in kırsalında yaşayan insanlara yardımlar ulaşıyor şu anda. Yardım ulaştırma konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamıyoruz. Ancak bu şekilde devam ederse sıkıntılar yaşanacaktır. Çünkü özellikle ÖSO ve El Nusra’nın arasındaki çatışmalar devam ederse sıkıntılar yaşanacak” dedi.

‘SIĞINMACILARA DESTEĞİ DE ARTTIRMALIYIZ’

Öte yanan Şanlıurfa'da, 23 tır insani yardım malzemesi, törenle Suriye'deki ihtiyaç sahiplerine gönderildi. Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu öncülüğünde Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Ankara'nın Pursaklar Belediyesi ve sivil toplum kuruluşlarının iş birliğiyle temin edilen yardım malzemelerini taşıyan tırlar, Paşabağı Mahallesi'ndeki törenle Suriye'ye uğurlandı. Vali Yardımcısı Ufuk Akıl, yaptığı konuşmada, Suriyelilere sahip çıkmayı sürdüreceklerini, yardımların toplanmasına katkı sunan toplumun her kesimine teşekkür ettiklerini söyledi.

Platform Başkanı Osman Gerem de sığınmacılara desteklerini soğuk kış günlerinde artırmak istediklerini belirtti. Yardım konvoyuna katkı sunan sivil toplum kuruluşlarına teşekkür eden Gerem, "Şu ana kadar 92 tır yardım topladık. Bugün 23 tır daha yardım göndereceğiz. Gönderdiğimiz yardımlar Halep kırsalına ulaşıyor. Şanlıurfa'da da 25 tır yardımı Türk Kızılayı desteğiyle sığınmacılara dağıtacağız." dedi. Şanlıurfa Müftü Vekili Rıfat Çelik'in okuduğu duanın ardından 23 tır, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'na doğru hareket etti.

KARAKÖPRÜ’DEN DE 4 TIR

Şanlıurfa’da faaliyet gösteren İnsani Yardım Platformu ve bazı sivil toplum kuruluşları tarafından başlatılan ‘İnsanlık için Halep’e yardım’ kampanyasına Karaköprü Belediyesi de 4 tır yardım malzemesi ile katkı yaptı. Halep’te yardıma muhtaç insanlara gönderilmek üzere toplanan, gıda, giyecek ve ısınmada kullanılacak malzemeler, yapılan törenle Suriye’ye gönderilirken, törene Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli’nin yanı sıra Şanlıurfa Vali Yardımcısı Ufuk Akıl,  İl Jandarma Alay Komutanı Kemal Timuroğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili İsa Kızıldemir, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, Şanlıurfa İnsani Yardım Platformu Başkanı Osman Gerem’in yanı sıra çeşitli STK temsilcisi katıldı. (HABER MERKEZİ&AA)