Abdullah Balak’ın ismi yaşatılacak

Büyükşehir Belediye Meclisi ikinci oturumunu gerçekleştirdi. Dünkü toplantısında Meclis, Abdullah Balak adına bir müzik müzesi kurulması ya da Balak’ın isminin bir cadde veya bulvara verilmesini görüştü.

15 / 03 / 2017 11:12

(Adil HİLAL-İPEKYOL)

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden ünlü bestekar Abdullah Balık’ın isminin yaşatılması için atılması gereken adımları ele aldı. Eğer teklif edilen önerge Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından uygun görülürse Balak’ın ismi ya bir müzik müzesine ya da bir cadde veya bulvara verilecek. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi, Mart ayının ikinci birleşimini dün Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Şanlıurfa İl Müdürlüğünde bulunan toplantı salonunda gerçekleştirdi. Dünkü birleşime Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Nihat Kılıç başkanlık yaptı. Büyükşehir Belediye Meclisi ikinci birleşimi İmar ve Şehircilik komisyonundan gelen raporların gündeme alınmasıyla başladı. Okunan raporlar belediye meclis üyelerinin oylarına sunuldu ve ilgili raporlar oy çoğunluğuyla gündeme alınıp ilgili komisyonlara havalesi gerçekleştirildi. Okunan gündem maddelerinin ardından komisyonlara havale edilecek önergeler Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerinin oylarına sunuldu.


ÖNERGELER KOMİSYONLARA HAVALE EDİLDİ

Şanlıurfa’da bulunan doğal yaşamın tahribatı ve buna bağlı olarak ağaç ve ormanların yakılmaları akabinde gelişen karbondioksit solunumunun önlenerek çevre sağlığını korumak adına gerekli araştırmaların yapılarak meclise sunulması, vatani görevini yaparken terhisine iki gün kala şehit olan Orhan İrkarli’nin öncelikle Siverek ilçesinde olmak üzere isminin yaşatılması için uygun cadde ve bulvara isminin verilmesi, Abdullah Balak’ın isminin yaşatılması adına bir müzik müzesi ve bal mumu heykelinin yapılması ve uygun cadde ve bulvara isminin verilmesi, Şanlıurfa’da meslek sahibi olmayan kadınlara yönelik yapılan sosyal faaliyetler hakkında bir araştırma yapılarak meclise sunulması, okul önleri ve çevresinde önlenmesi gereken her türlü tehdit ve tehlikelerden korunmak amacıyla yapılması gereken çalışmaların araştırılması, il ve ilçelerde bulunan yaya geçitlerinin engelli vatandaşlara uygun olup olmadığı araştırılarak meclise sunulması gibi önergeler Büyükşehir Belediye Meclisi gündemine alınarak ilgili komisyonlara havalesi gerçekleştirildi. Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Meclisi 3. Birleşimi bugün saat 14.00’da yapılmak üzere kapatıldı.