Allah’ın istediği gibi değiliz!

'Devlet Yönetiminde Ömer Bin Abdülaziz' konferansında konuşan İslam Tarihi Uzmanı ve Yazar Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma, “Müslümanların şimdi derdi kalmamış, dertleri yok. Derdi olmayan insan işte böyle yaşar. Eğer bugün 2 milyar Müslüman batıya köle olduysa hiçbir şey yapamıyorsa bu onlarda bir şeyler var demektir. Demek ki biz Allah’ın istediği gibi değiliz” dedi.

10 / 04 / 2018 11:01

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen 'Uluslararası Osmanlı Sancağından Cumhuriyet Kentine Urfa Tarihli Sempozyumu' ‘Devlet Yönetiminde Ömer Bin Abdülaziz’ Konferansı ile bu yıl ki buluşmasını tamamladı.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve yurt içi ve yurt dışından 105 akademisyenin katılımı ile gerçekleştirilen 'Uluslararası Osmanlı Sancağından Cumhuriyet Kentine Urfa Tarihli Sempozyumu' İslam Tarihi Uzmanı ve Yazar Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma'nın 'Devlet Yönetiminde Ömer Bin Abdülaziz' konferansı ile son buldu.

Urfa hakkında bilinmeyen konuların ele alındığı sempozyumda 120 bildiri elde edilirken Urfa'nın tarihi birikimlerini arşivlemek amacıyla önemli akademik bir çalışma tamamlandı.

Sempozumun gerçekleşmesinde emeği geçen Büyükşehir Belediyesine teşekkür eden Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Prof. Dr. Abdullah Ekinci, "6-8 Nisan tarihleri arasında düzenlediğimiz Osmanlı Sancağından Cumhuriyet kentine Urfa Tarihi sempozyumunu gerçekleştirerek 120 bildiri 3 günlük süreçte sunuldu. Urfa'nın bugüne kadar anlatılmamış bir çok konusunu bu sempozyum süresinde ele aldık. Urfa'nın sosyal, siyasi ve iktisadi tarihi ele alındı. Bilim adamlarımız tarafından ele alınan bu 3 dönemin siyasi, sosyal ve kültürel birikimi çerçevesinde ele aldık. Osmanlı imparatorluğunun sön döneminde tanzimat sonrası Urfa'nın kurumu ve sanayi mektepleri gibi konuları ele alan bu çalışma Urfa'nın tarihi hafızasını ortaya koyma açısından çok önemli bir akademik çalışmanın olduğunu söylemekteyiz. Bu çalışmanın yapılmasında emeği geçen Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyoruz" şeklinde konuştu.

SIRMA: MÜSLÜMANLARIN DERDİ KALMAMIŞ!

'Devlet Yönetiminde Ömer Bin Abdülaziz' konferansına konuşmacı olarak katılan İslam Tarihi Uzmanı ve Yazar Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma ise, “İnsanlar 3 çeşit idare edilmişlerdir. Birincisi Allah’ın emirlerine dayanarak devletini idare edenler, peygamberler. Bunlar Allah’tan nasıl emir aldıysa ona göre idare ettiler devletlerini. Buna vahye ya da dine dayalı devletler diyoruz. İkinci bir tip devlet, beşeri devletler. Hiçbir maneviyat tanımayan, kendilerini kanun koyan olarak kabul ederek idare etmişler. Onlara göre her türlü kanunun üstünde olandır.” diye konuştu.

Müslümanların derdinin kalmadığına da değinen Sırma, şunları kaydetti: “Niye arkadaşlar, ben hep örnek veriyorum, burada da söyleyeyim. Feridüddin Attar diye bir zat var bilmem duyanlarınız var mı? Bunun Pendname diye bir kitabi var. Orada bir tane öğüt var ki Müslümanlar bunu alsalar her şeyi hallederler. Diyor ki; dostum pazara git kendine bir dert satın al, bulamazsan gel benden ödünç al çünkü bana lazım der. Derdi olmayanın dağlardaki keçilerden farkı yok. Yer, içer ondan sonra ölür gider. Derdi yok yani. İşte Attar diyor ki dertleri olan Müslümanlar Müslümanlığı kurtarır. Müslümanların şimdi derdi kalmamış, dertleri yok. Derdi olmayan insan işte böyle yaşar. Arkadaşlar eğer bugün 2 milyar Müslüman batıya köle olduysa hiçbir şey yapamıyorsa bu onlarda bir şeyler var demektir. Demek ki biz Allah’ın istediği gibi değiliz.”

Buluşmada ayrıca katılımcılara Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma'nın ‘Hilafettin Saltanata Emeviler Dönemi’ hediye edildi. (HABER MERKEZİ)