Bu manzara Halep’ten değil!

Haliliye ilçesinde bulunan eski müzenin geleceği ile ilgili belirsizlik hala devam ediyor. Bir süre önce kütüphane olması yönünde karar verilen bina, kendi kaderine terk edildiğinden savaştan çıkmış bir manzarayı andırıyor.

21 / 03 / 2017 10:53

(Adil HİLAL-İPEKYOL)

Geçtiğimiz günlerde Haliliye Belediye Meclisi’nin vermiş olduğu önerge ile eski müze binasının kütüphaneye çevrilmesi gündeme gelmişti. Alınan karar sonrasında herhangi bir çalışma yapılmadığı gibi eski müze binası adeta kendi kaderine terk edildi. Giriş kapısının olmadığı, adete savaş görmüş bir mekanı andıran bina uyuşturucu ve madde bağımlılarının merkezi haline gelmiş durumda. Kapı ve pencereleri sökülen, tabanı ve tavanı tahrip edilen bina harabeyi andırıyor. 


KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜNÜN İSTEĞİ KABUL GÖRMEDİ

Şanlıurfa Kültür Müdürlüğü’nün yapmış olduğu talep üzerine binanın Kültür Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi istendi. Ancak bu talep Haliliye Kaymakamlığı tarafından kabul görmedi. Bu belirsizlikler arasında Şanlıurfa’nın merkezinde bulunan binanın kendi kaderine terk edilmesi ile birlikte binanın içerisi beton taşlar, kırık kapılar ve kırık cam parçaları yüzünden savaştan geriye kalmış bir harabeyi andırıyor. Şanlıurfa’nın merkezinde bulunan binanın harabe görünümünde olması çevredeki vatandaşları da rahatsız ediyor. Yetkililerden binanın iç ve dış yapısının onarılmasını isteyen çevre sakinleri, binanın şehrin görüntüsüne de zarar verdiği kanısında. Eski müzenin uyuşturucu bağımlılarının uğrak yeri olmadan binanın bir an önce faaliyete girmesini isteyen vatandaşlar, Haliliye Belediyesinin vermiş olduğu kütüphane kararının yerinde ve faydalı bir uygulama olacağını ifade etti. Eski müze binası yeni müzesinin açılmasıyla boşaltılmış, bir süre de Haliliye Kaymakamlığına bağlı ek hizmet binası olarak hizmet vermişti.