Cezaevi kendisine engel olamadı!

22 yıllık kader mahkumu Sırrı Aygün, cezaevinde, önce liseyi, sonra sırasıyla iki tane meslek yüksek okulunu ve işletme fakültesini bitirdi. ‘Oysa Olgunlaşmamışım’ kitabını da yazan Aygün, Türkiye’de cezaevinde SMMM sınavına girip başarılı olan ilk mahkum oldu. Ancak, Aygün, staj yapmak için kendisine verilecek izni bekliyor.

11 / 08 / 2017 11:01

27 yaşındaki Şanlıurfalı Sırrı Aygün, henüz 18 yaşındayken girdiği cezaevinde birçok mahkum gibi ‘feleğin vurduğu sille’ deyip hayata küsmedi. 22 yıl hüküm giydiği cezaevinde hayata tutunan Aygün, cezaevini adeta kendisi için bir okula dönüştürdü. Eskişehir Açık Cezaevinde yatmakta olan M. Sırrı Aygün çocuk yaşta kader mahkumu olurken; tamamen kendisini ıslah etme azmi ile cezasını çekme kararlılığını gösterdi. Cezaevinde sırası ile lise diplomasını onur belgesi ile aldı. Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümünü onur belgesi ile bitirdi. İşletme üzerine yüksek lisans yapmak için Akademik Lisans Üstü Eğitim Sınavı (ALES) sınavını kazandı. Bu arada Adalet Bölümünü bitirdi. Kapalı cezaevinden Kütahya Açık Cezaevine geçince de Dumlupınar Üniversitesi Büro Yönetimi Bölümünü okudu. Bununla da yetinmeyen Aygün Türkiye’de cezaevinde Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) sınavına girip başarılı olan ilk mahkum oldu. Ancak, Aygün’ün SMMM’den sonraki 3 yıllık stajı yapması gerekiyor. Aksi taktirde Aygün’ün verdiği emek de başarı da boşa gitmiş olacak.


CEZAEVİNDE YAZAR OLDU

Aygün, bu arada ‘Oysa Olgunlaşmamışım’ isimli ilk kitabını yazarak yazar oldu. Bununla da kalmayıp eğitime doymadı. SMMM 2016/2.dönem staj başlatma sınavına girerek 1. girişinde cezaevi tarihinde bu sınavı kazanan ilk mahkum oldu. SMMM sınavına girerken TÜRMOB hukuk işlerinden görüş istendi. TÜRMOB Ceza ve Tevkifevler Genel Müdürlüğünün olumlu görüş vermesi üzerine söz konusu sınava girmesine olumlu görüş verdi.


STAJ İÇİN İZİN İSTENİYOR

Sırrı Aygün’ün vasisi Supi Aygün yetkililere seslenerek bu konuda kendilerine yardımcı olunmasını istedi. Sorunu çözmek için 11 kez Ankara’ya gittiğini kaydeden Aygün, Sırrı Aygün’ün verdiği emeğin ve gösterdiği başarının heba olmamasını istediklerini söyledi. Aygün, “Ceza Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü Ankara’da sınava girmesine izin verdi. 3568 sayılı SMMM kanununa göre sınavı tek başına kazanmak yetmiyor. 3 yıllık SMMM stajını bilfiil yapması gerekiyor. Ancak staj başlama izni Adalet Bakanlığı’nın herhangi bir genelge, tüzük, yönetmelik ve yönergesinde bu tür bir stajın yapılması ile ilgili yasal hüküm bulunmadığından ilgili mercilerce ret edilmektedir. Madem stajına müsaade edilmeyecekse neden sınava girmesine izin veriliyor? Cezaevi tarihinde ilk kez bir hükümlü bu sınavı kazandığı için uygulamada sıkıntı yaşıyoruz. Kaldı ki bu stajı yapmazsa bin bir zorlukla kazandığı sınav boşa gitmiş ve iptal olacak. Hemşerimiz ve sayın bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba şahsında parlamentoda Urfa’mızı temsil eden sayın vekillerimizi bu gence sahip çıkmaya davet ediyoruz” dedi.