Çiftçi: Balıklıgöl için ortak aklı devreye sokacağız

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından, Balıklıgöl yerleşkesinin korunması için yapılan 'Alan Yönetimi Çalıştayı'nda söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Şanlıurfa'nın kalbi konumundaki Balıklıgöl'ü doğru yaşatmak, doğru bir şekilde korumak için doğru bir yönetim sistemine gitmemiz lazım ki burada ortak akılı devreye koymamız lazım. Şanlıurfa'nın tüm kurumları, kuruluşları, STK'ları ve dernekleri ile ortak istişarede edeceğiz” dedi.

05 / 04 / 2018 12:42

Dünya inanç turizminin önemli merkezlerinden biri olan Şanlıurfa'nın kalbi konumundaki Balıklıgöl'ün korunmasına yönelik olarak Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde 'Alan Yönetimi Çalıştayı' düzenlendi. Çalıştaya; Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi ve teknik kadro ile birlikte Vali Yardımcısı Bahadır Güneş, Şanlıurfa Defterdarı Gülcan Akbıyık, Anadolu Doğa ve Kültür Koruma Kooperatifi Kurumsal İlişkiler Başkanı Levent Keskin ve çok sayıda akademisyen katıldı. Çalıştay öncesi Büyükşehir Belediyesi ve kamu kurum kuruluşları tarafından teknik bilgiler verilirken burada bir konuşma yapan Başkan Nihat Çiftçi, "Kentin marka değeri olan Balıklıgöl'ün korunmasına yönelik oluşturulan Alan Yönetimi Çalıştayını gerçekleştirdik. Kentin kültür varlıklarını olması gereken yerde korunması ve geleceğe taşınması bizim en büyük görevimizdir" dedi.

ÇİFTÇİ: ŞANLIURFA'NIN KALBİ BALIKLIGÖL'Ü GELECEĞE TAŞIYACAĞIZ

Çiftçi konuşmasında, "Şanlıurfa'mızın ve Türkiye'mizin ortak değeri, dünya mirası olarak kabul edilen Balıklıgöl platosu için çalışmak adına hep birlikte buradayız. Bu alanın doğru bir şekilde yönetilebilmesi için önemli bir yaklaşımı gerektiriyor. Hem doğal sit alanı olma özelliği, inanç merkezi olması ve tarihi kültürel değerlerini taşımasından dolayı Balıklıgöl diğer alanlardan çok farklı bir şekilde görülmelidir. Şanlıurfa'nın kalbi konumundaki Balıklıgöl'ü doğru yaşatmak, doğru bir şekilde korumak için doğru bir yönetim sistemine gitmemiz lazım ki burada ortak akılı devreye koymamız lazım. Şanlıurfa'nın tüm kurumları, kuruluşları, STK'ları ve dernekleri ile ortak istişarede edeceğiz. Bununla birlikte Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak Şanlıurfa'mız için çok önemli olan bu alanı en sorumlu olarak yönetip geleceğe taşıma anlamında çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Sizin farklı yaklaşımlarınız bizim için büyük bir zenginlik olacak" diye konuştu.

"ŞANLIURFA'NIN TÜM DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKIYORUZ"

Amaçlarının Şanlıurfa değerlerini korumak ve geleceğe taşımak olduğunu da sözlerine ekleyen Çiftçi, "Şanlıurfa'nın Büyükşehir olması ile birlikte kurumumuz 4 yıldır korumaya yönelik birçok adım attı. Gerek kültür evleri, hamamları, hanları, nekropol alanları gerek ise de tarihi sokaklarımız ve inanç merkezlerimiz olsun Büyükşehir Belediyesi tarafından sürekli geliştirilip onarılarak turizme kazandırılıyor. Bize miras olarak bırakılan bu kültür varlıklarını ve değerlerini şehrimizin güçlü yanı olarak gördüğümüz turizm anlamında doğru bir şekilde tanıtarak geleceğe taşımayı amaç olarak ilke edinmiş durumdayız. Ve her Şanlıurfalının yapması gereken bir konudur aslında. Bizlerde seçilmişler olarak bu şehrin emanetini taşıyan kişiler olarak sorumluluğumuz ne olduğunu iyi bir şekilde biliyor buna göre çalışmalarımızı yürütüyoruz" şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)