Döner 560 yemek çeşidine tercih ediliyor!

ŞURO tarafından düzenlenen turizm toplantısında konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcı Mehmet Emin Özçınar, turizme yönelik işletmelerin sıkı bir şekilde denetlenmeye başlanacağını kaydetti. Özçınar, Şanlıurfa’da 560 yemek çeşidinin de bulunduğunu ancak buna rağmen işletmelerde döner satışının ön planda tutulduğunu belirtti.

11 / 04 / 2018 10:18

Turizm sezonunun açılmasıyla birlikte yaşanan sorunların çözümüne yönelik olarak Şanlıurfa Rehberler Odası (ŞURO) tarafından bir toplantı düzenlendi. Düzenlenen toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Özçınar, ŞURO Başkanı Müslüm Çoban, rehberler ve basın mensupları katıldı.

Toplantıda söz alan ve özellikle kentin yemek kültürünün yaşatılmasında sorunlar olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Emin Özçınar, “Şimdi yemeğimiz iyi ama bu yemeği bir kere tanıtacağız. 13 ilçe bir araya gelecek. Kendi özel yemeğini yapacak. Hamarat Eller’in arka bahçesinde 13 ilçe, biz ve katılmak isteyen özel şirketler de orada yemekleri dizeceğiz. Bir dahaki sene mutfak festivali yapmamız lazım.  Buranın 560’a yakın yemek çeşidi var ama Urfalılar yemeği evde yapıyor. Sunum yok. Şuradan başlayalım çıkalım bakalım kaç yerde borani var, almış döneri kesiyor” ifadelerini kullandı. 


‘İŞLETMELER DENETLENECEK’
İşletmelerin denetlenmesi adına çalışmalar yapılacağını da sözlerine ekleyen Özçınar, “Şu anda 3 sayfalık işletmeleri kontrol etmek için bir çalışma var. Hepsini denetliyoruz, mutfakları denetlenecek, sunumlar, fiyat aralıkları. Adam kalite anlamında A sınıfı değil, A sınıfı fiyat veriyor. Kusura bakmasın A sınıf fiyat veremeyecek. Senin ki C sınıfıdır, ucuz yerdir, bilsin adam. Bunların hepsini bitirdik. Önümüzde bir bayrak yarışı olacak. Bütün büyükşehrin, Eyyübiye’nin, Haliliye’nin hepsi bir araya geldi. Onun açılışını yapacağız. Onların bir kısmını turizm altyapısını destekleme hem Karacadağ’dan hem de diğer fonlardan bu tür işletmeleri destekleyeceğiz. Eğer bu kafamızdaki gibi giderse inanın Urfa’nın turizm probleminin yüzde 80’ini biz çözeriz, yüzde 20’si de insan. Esnafımızı yetiştireceğiz” diyerek sözlerine son verdi.


ÇOBAN: SEZON İYİ BAŞLADI
Yine toplantıda konuşan ŞURO Başkanı Müslüm Çoban, sezonun iyi başladığını belirterek, “Burada toplanmamızın sebebi Şanlıurfa’da turizm sezonu başladı. Otel doluluklarımız şu an yüzde 100’lerde. Nisan-mayıs aylarında kentteki otellerde yer bulmak çok zor. Bu da esnaf ve turizm için çok iyi. Şu ana kadar her şey güzel gidiyor. Çok şükür Göbeklitepe’miz de açıldı. Biz Şanlıurfa’ya gelen turistlerimizin memnun bir şekilde gitmelerini istiyoruz. Urfa rehberleri şu anda bölgenin en güzide rehberleridir. Herkes üzerine düşeni yapmalı” dedi.


‘NEZAKET GÖSTERİLMELİ, YOL VERİLMELİ’
Turizm noktasında Şanlıurfalılara çok büyük görevler düştüğüne değinen Çoban, “Şu anda Şanlıurfalılardan şunu istiyoruz, kornaya basılmaması, gelen misafirlere özellikle nezaket gösterilmesi, yol vermeleri özellikle Balıklıgöl’de. Bölgemiz misafirperver, gelen insanlar bunu hissetmeli ve gelen insanlar 1’e 10’a katlanacak. Ama diyelim ki rehber kötü ise rehber kötüdür değil, Urfa kötüdür diyecektir. Gelen turist bir yere gittiğinde Urfa kebabı, Urfa lahmacunu yediğinde ondan rahatsızlanıyorsa bu bütün Urfa’yı etkileyecektir ve giden kişi Urfa kötüydü hasta oldum diyecektir. Amacımız gelen misafirleri güzel bir şekilde ağırlamak, onları memnun edilmiş bir şekilde Urfa’dan uğurlamak ve tekrardan geri dönüşlerini sağlamak” sözlerine yer verdi.

Mustafa PAYIK/AJANS URFA