Gençlere hayatı sevdirme çalıştayı

Şanlıurfa'da gençlerin hayatını karartan madde bağımlılığı ilk kez detaylı bir şekilde Eyyübiye Belediyesi tarafından ele alınacak. 3 gün sürecek olan ‘Hayatı seviyorum, Yaşamayı Seçiyorum, Madde Bağımlılığına Hayır’ çalıştayında, alanında uzman akademisyen, doktor, aktivist ve sosyal medya fenomenleri katılımcılara bağımlılıkla mücadele konusunda bilgiler verilecek.

12 / 02 / 2018 17:13

Tüm dünya ve Türkiye’de insanları, özellikle de gençleri tehdit eden madde bağımlılığı konusunda önemli adımlar atılmasına rağmen, hem kullanma yaşı düşüyor hem de bu batağa düşen insan sayısı gün be gün artıyor. Yapılan son araştırmalara göre hem dünyada hem de Türkiye’de madde kullanma yaşının 10-11’e kadar düştüğü belirtilirken, kullanım oranının ise sürekli olarak arttığı vurgulandı.


MÜCADELE SÜRÜYOR AMA…
Anne ve babalara büyük bir görevin düştüğü madde kullanımı konusunda verilen mücadeleler artarak devam ederken, Şanlıurfa’da da Eyyübiye Belediyesi tarafından bu konuda önemli bir çalıştay düzenleniyor. Bugün yapılacak olan çalıştayda katılımcılara madde bağımlılığı noktasında önemli bilgiler sunulacak.


BİRÇOK UZMAN KATILIYOR
Nevali Otel’deki 1. Bölgesel Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı ile Şanlıurfa'da gençlerin hayatını tehdit eden ve karartan bağımlılık sorunu ilk kez kapsamlı olarak ele alınırken, çalıştayda alanında uzman psikologlar, sosyal medya fenomenleri, sosyal hizmet uzmanları ile aktivistler katılımcılara madde bağımlılığı konusunda hem eğitimler verecek hem de önerilerini paylaşacak.


EKİNCİ’DEN DAVET
Çalıştay ile ilgili olarak konuşan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, çalıştayın madde bağımlılığıyla mücadeledeki önemine değindi. Toplumu yakından ilgilendiren ve toplumun kanayan yarası haline gelen madde bağımlılığıyla ilgili düzenlenecek çalıştay sonucu bir yol haritası belirlemek istediklerini belirten Başkan Ekinci, “Tüm vatandaşlarımızı çalıştayımıza davet ediyorum” dedi.


‘BİR YOL HARİTASI BELİRLEMEK İÇİN ÇALIŞTAY DÜZENLİYORUZ’ 
Konuyla ilgili açıklama yapan Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci şunları söyledi: “Eyyübiye Belediyesi olarak toplumu ilgilendiren tüm konularla ilgili bildiğiniz gibi çok ciddi çalışmalarda bulunuyoruz. Özellikle sosyal yara olarak gördüğümüz madde bağımlısı konusunda da gerek yaptığımız saha çalışmaları gerekse YEDAM ile yaptığımız çalışmalarda maddeye bulaşmış gençler ve ailelerine yönelik uzman psikologlar tarafından destekler veriliyor. Herkesin hakkında bir şeyler söylediği madde bağımlılığı konusunda bir yol haritası belirlemek için böyle bir çalıştaya imza atıyoruz. Eyyübiye Belediyesi olarak, konusunda uzman kişilerin katılacağı ve pazartesi günü saat 9’da başlayacak çalıştayla bir araya getiriyoruz. Tüm vatandaşlarımızın konuya duyarlılık göstermeleri anlamında davet ediyoruz.  Bu çalıştay sonucu ortaya çıkacak rapor doğrultusunda hep birlikte hareket edip bir sonuca varmayı hedefliyoruz.”

AJANS URFA