Kanlıpıçak: Kim olursa olsun; Zalime karşı, mazlumdan yanayız!

Kapatılan MAZLUMDER Şanlıurfa Şubesinin Başkanı Fatih Kanlıpıçak, “Bugünden itibaren kapatılan şubelerle yeni yol haritamızı tartışacak, anlaşmazlık durumunda bölge özelinde ‘Kim olursa olsun; Zalime karşı, Mazlumdan yana’ olmaya devam edeceğiz.” dedi.

21 / 03 / 2017 11:19

İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneği (MAZLUMDER) İstanbul Şubesinin öncülüğünde yapılan olağanüstü genel kurul toplantısının ardından kapatılmasına karar verilen 16 şubeden birisi olan Şanlıurfa Şubesinden yazılı basın açıklaması yapıldı.

MAZLUMDER Şanlıurfa Şubesi Başkanı Fatih Kanlıpıçak, şubelerinin kapatıldığını hatırlattığı açıklamada, şunları kaydetti: “Barış sürecinin sona erdiği günden bu yana hakkı ve adaleti ayakta tutarak insan hakları savunuculuğu yapmak her geçen gün daha da zorlaşmaktaydı. Kabul ediyoruz, Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi ve uluslararası insan hakları normları ile kişisel, hizipsel menfaatlerin çatıştığı ortamlarda hakkı ve adaleti ayakta tutmak herkesin harcı değildir. Kabul ediyoruz, hayallerinde göremeyecekleri makam ve mevkilere ulaşmış olanların, efendilerinin belirlemiş oldukları sınırların dışına çıkabilmeleri mümkün değildir. Kabul ediyoruz, korku insani bir duygudur. Silvan raporundan sonra bir tarafın; Cizre raporundan sonra diğer tarafın parmak sallaması, arkadaşlarımızı korkutmuş olabilir. Silopi raporunun MAZLUMDER tarihinde hiç olmadığı kadar manşetlere çekilmesinden sonra apar topar geri çekilmesiyle arkadaşlarımızın korkularına şahit olduk. Korkularını saygıyla karşıladık, arkadaşlarımızın farklı hesapların peşinde olduklarına inanmak istemedik ve kendi istekleriyle köşelerine çekileceklerini düşündük. Gelinen noktada varlığı ile yokluğu belli olmayan Akyazı, Uşak, Trabzon;  insan haklarından anladıkları tek şey mürit toplamak olan Konya, Kayseri, Malatya, Mardin ve kuruluşlarından bu yana insan hakları alanına hiçbir katkıları olmamış birkaç tabela şubenin kayyum şube öncülüğünde 16 şubeyi yangından mal kaçırırcasına feshetmesinin hukuki ve vicdani meşruiyetini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”


 ‘GÜÇ ZEHİRLENMESİNİN ACI BİR TEZAHÜRÜ’

Dünün mazlumlarının bugünün zalimleri olduğunu kaydeden Kanlıpıçak, “Şubelerinin üçte ikisi feshedilen ve geri kalan şubelerinin de basın açıklaması, görüş belirtme, imza verme yetkilerini ortadan kaldıran bir insan hakları derneğinin, insan hakları derneği olmaktan çıktığının ve malum zihniyetin misyonerlik faaliyetlerini yürüten bir kukla haline geldiğinin farkındayız. Bu operasyon aykırı sesleri yok etme sürecinin devamıdır. Hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz fakat mahkeme tarafından hukuka açıkça aykırı şekilde kayyum atanmış olması bu işin hukuk ayağının ‘hal edildiğini’ göstermektedir. İnsan hakları MAZLUMDER ile başlamış değildir, muhakkaktır ki MAZLUMDER ile sona erecek de değildir. Ancak MAZLUMDER’in, zor zamanlarda özellikle 28 Şubat sürecinde haklarını savunduğu kesimlerin eliyle operasyona uğraması, yaşanılan güç zehirlenmesinin acı bir tezahürüdür. İnsanlık tarihi bir kez daha tecrübe etmiştir ki, zayıfken adaletten bahsedenler gücü ellerine geçirdiklerinde büyük bir zalime dönüşebiliyorlar. Dünün mazlumlarının bugünün zalimleri olmasını herkes unutsa dahi tarih sayfaları not edecektir.” diye belirtti. 

Yeni bir yol haritası belirleyeceklerini ifade eden Fatih Kanlıpıçak, “Şimdiden yürüttükleri/ecekleri III. kalite insan hakları mücadelesinde kendilerine başarılar diliyoruz. Bugünden itibaren kapatılan şubelerle yeni yol haritamızı tartışacak, anlaşmazlık durumunda bölge özelinde ‘Kim olursa olsun; Zalime karşı, Mazlumdan yana’ olmaya devam edeceğiz!..” dedi.