Kaymakamdan açıklama: Suriyelilere kapımız açık

2011 yılında ülkelerinde çıkan iç savaş nedeniyle Türkiye’ye kaçan ve Şanlıurfalıların kucak açtığı Suriyelilerin çadırkentlerde yer bulamadığı iddiaları gündeme gelirken, Akçakale Kaymakamı Hamza Özer yaptığı açıklamada tüm Suriyelilere kapılarının açık olduğunu, talep gelmesi halinde çadırkentte kalabilmeleri için gerekli çalışmaları yapacaklarını ifade etti.

11 / 02 / 2018 12:48

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli vatandaşlardan yaklaşık 500 bini Şanlıurfa’da hayatını sürdürüyor. Kente gelen Suriyelilerden bir kısmı İlçelerde kurulan çadırkentlerde yaşarken, bir kısmı da şehir merkezinde hayatına devam ediyor.

YARDIM ELİ UZATILIYOR
Suriyeli nüfusunun en yoğun olduğu kentlerin başında gelen Şanlıurfa’da vatandaşlar, şehir merkezi ve ilçelerde yaşayan Suriyelilere her alanda yardım elini uzatırken, zaman zaman gündeme farklı iddialar da geliyor. Suriyeli vatandaşlara çadırkentte yer verilmediği ve zor şartlar altında yaşamak zorunda bırakıldığı yönündeki iddiaların ortaya atıldığı Şanlıurfa’da, hem vatandaşlar hem de kentteki yöneticiler, her zaman mültecilerin yanlarında olduklarını ifade ediyor.

ÖZER: KAPIMIZ AÇIK
Gündemde bunlar yer alırken, Akçakale Kaymakamı Hamza Özer de, çadırkentte sıkıntılar olduğu yönündeki iddialar üzerine bir açıklama yaptı ve isteyen tüm Suriyelilere kapılarının açık olduğunu dile getirdi. Özer, ilçe sınırları içerisinde hiçbir Suriyelinin mağdur olmaması için var güçleriyle çalıştıklarını belirterek, “Bizler Akçakale ilçe sınırları içerisinde hiçbir Suriyeli kardeşimizin mağdur olmaması için var gücümüzle kaymakamlık ve Akçakale Çadırkent yönetimi olarak çalışıyoruz. Akçakale’de çadır kent dışında kalan Suriyeli kardeşlerimiz misafirlerimiz talep ettikleri halde çadır kentte kendileri için ayrılan çadırlarda kalabilecekler” sözlerine yer verdi. 

‘BİREBİR İLGİLENİYOR, HER TÜRLÜ İHTİYAÇLARINI KARŞILIYORUZ’
Çadırkentte kalan misafirlerle birebir ilgilendiklerini ve çadırkent dışında kalan Suriyelilere de gerekli desteği verdiklerini kaydeden Kaymakam Özer, “Çadır kentte kalan her misafirimiz ile birebir ilgileniyor her türlü ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Çadırkent dışında kalan, kendi isteğiyle çadırkente yerleşmek istemeyen Suriyeli kardeşlerimize de her türlü desteği peyderpey veriyoruz. Cumhurbaşkanımızın da emrettiği gibi hiçbir Suriyeli kardeşimizi, misafirimizi mağdur etmemek adına çalışmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerine son verdi. 

AFAD VERİLERİNE KAÇ KİŞİ KALIYOR?
Öte yandan AFAD verilerine göre Ceylanpınar Çadırkentinde 5 bin 032 çadırda 20 bin 313 Suriyeli, Akçakale Çadırkentinde 6 bin 541 çadırda 24 bin 655 Suriyeli, Harran Konteyner kentinde 2 bin 070 konteyner 11 bin 095 Suriyeli ve son olarak Suruç Çadırkentinde 7 bin 028 çadırda 24 bin 702 Suriyeli olmak üzere toplamda 80 bin 765 kişi kalıyor. (HABER MERKEZİ)