Meclis Başkanı ‘kapanma partisi’ etkiliğiyle ilgili önergeyi geri yolladı

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Şanlıurfa'daki bir okulda düzenlenen 'kapanma partisi'ne ilişkin sorularının da TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından geri gönderildiğini açıkladı.

03 / 02 / 2018 12:21


CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Şanlıurfa'daki bir okulda düzenlenen 'kapanma partisi'ne ilişkin sorularının da TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından geri gönderildiğini açıkladı. Cumhuriyet’in haberine göre, Yarkadaş, "Meclis Başkanı Kahraman, laiklik karşıtı uygulamaların meclisteki hamisi misyonunu üstlendi" diye konuştu. Şanlıurfa'ya bağlı Bozova'nın Hacılar Ortaokulu'nda düzenlenen "kapanma partisi'' adlı etkinliği ortaya çıkaran CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş'ın Bakan İsmet Yılmaz'a yönelttiği altı maddelik soru önergesi geri gönderildi.

YİNE 'ÖZEL YAŞAM' GEREKÇESİ

Ortaokul öğrencilerini tesettüre sokan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni G.İ.'nin yönetmelik dışı uygulamasına ilişkin sorularını Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a yönelten Yarkadaş, TBMM Başkanı Kahraman'ın engeliyle karşılaştı. Yarkadaş'ın verdiği bilgiye göre, TBMM Başkanı Kahraman, "Okuldaki uygulama özel yaşama ilişkindir, bunlara ilişkin soru soramazsınız" diyerek önergeyi geri gönderdi.

‘LAİKLİK KAVRAMINI GÖRÜNCE...’

İsmail Kahraman'ın tavrına tepki gösteren Yarkadaş, "Meclis Başkanlığı koltuğunda oturan kişi, içinde 'laiklik' kavramı geçen her soruyu geri göndermeyi alışkanlık haline getirdi. Soruları okuyup okumadığından bile şüpheliyim" dedi.  Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü:  "Şanlıurfa'da yaşanan skandalı medyaya ve TBMM'ye taşıdıktan hemen sonra, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'a çeşitli sorular yönelttim. Skandalın ortaya çıktığı gün, okulun ismi ve yeri belli değildi. İki gün sonra ise hem okulun, hem de skandala imza atan öğretmenin ismi belli oldu. Biz o günkü önergemizde, konuya ilişkin sorular yöneltmiştik. Kahraman bunları sormamızı iç tüzüğe aykırı bulmuş ve geri göndermiş. Oysa ki; soru önergemizden iki gün sonra, soruşturma açıldı. Öğretmenin ve okulun ismi de ortaya çıktı. Meclis Başkanı Kahraman, bu gerçeğe rağmen, hiçbir şey yokmuş gibi davranıyor ve sorularımızı geri yolluyor." (HABER MERKEZİ)