Mübarek 3 aylar başladı!

Müslümanlar için farklı bir manevi atmosfere girilen 3 aylar dün başladı. Peki 3 aylarda hangi ibadetler yapılır? Regaip Kandili hangi güne denk geliyor? 3 aylar içinde yer alan diğer kandiller ne zaman?

30 / 03 / 2017 10:59

Recep, Şaban ve Ramazan'dan oluşan İslam alemince mübarek kabul edilen 3 aylar dün başladı. Bu aylar faziletli sayıldığı için daha çok ibadet edilir ve günahtan sakınılır. Hz. Peygamber'in de Recep Ayı geldiğinde "Ya Rab, recep ve şaban ayını bizim için bereketli kıl, mübarek eyle ve bizi ramazan ayına ulaştır" diye dua ettiği ve en çok Recep Ayı'nda oruç tuttuğu belirtilir. Ayrıca 3 aylar başlangıcı olan Recep ayı içerisinde 2 mübarek geceyi de barındırıyor. Bunlardan ilki Regaip Kandili.  Her yıl Recep ayının ilk cuma gecesi kutlanan kandil bu yıl 30 Mart yani bugün idrak edilecek.

İkinci mübarek gece ise Bu ayın 27. gecesine denk gelen Miraç Kandili. Miraç Kandili ise bu yıl 23 Nisan Pazar gününe denk geliyor.


NASIL İBADET ETMELİ?

Alimlerce 3 aylarda daha çok oruç ibadetinin yerine getirilmesi gerektiği belirtilse de bu aylarda “Kandil gecesinde şu kadar namaz kılınır,  şu kadar zikir çekilir,  şu kadar tesbihat yapılır" gibi ifadeler de doğru bulunmuyor.  Özel bir ibadet şeklinin olmadığı üç aylarda günahtan sakınıp, bol bol dua etmek, Kur’an okuyup, namaz kılmak, Müslümanlarca yapılması farz olan ibadetleri devam ettirmek gerekiyor. Recep ayı ile başlayan mübarek aylar,  Şaban ayı ile devam edip Ramazan ayının bitmesiyle son bulacak.

 (HABER MERKEZİ)