Müdürlük Bakanına sahip çıktı

Aile ve Sosyal Politikalar Şanlıurfa İl Müdürlüğü, Hollanda’nın Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’ya yönelik tavrını hukuka aykırı, antidemokratik olarak ilan etti ve sert sözlerle kınadı.

15 / 03 / 2017 11:08

(Bilal KAPLAN-İPEKYOL)

Hollanda’nın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya yönelik tavrına tepkiler gelmeye devam ediyor. Hollanda’nın Bakan Kaya’ya yönelik bir tepki de Aile ve Sosyal Politikalar Şanlıurfa İl Müdürlüğünden geldi. Müdürlük bahçesinde bir araya gelen Aile ve Sosyal Politikalar Şanlıurfa İl Müdürü Hasan Bilici ve müdürlük personeli basın açıklaması yaparak Hollanda’nın tavrını kınadı ve Bakan Kaya’nın arkasında durdukları mesajını verdi. Hollanda’nın tavrının siyasi etik ve seviyeden uzak olduğunu kaydeden Müdür Bilici, “Bugün buraya genelde Avrupa'nın özel olarak da Hollanda'nın Sayın Bakanımız Fatma Betül Sayan Kaya Hanımefendi başta olmak üzere tüm siyasetçilerimize ve buralarda yaşayan vatandaşlarımıza karşı uyguladıkları; Demokratik değerlere uymayan hukuka aykırı nezaketten yoksun siyasi etik ve seviyeden uzak davranış ve uygulamalarını ilan etmek ve kınamak üzere toplanmış bulunuyoruz.Sevmesek de hoşlanmasak da başkalarının duygu ve düşüncelerini rahatça ifade etmeleri özgürce seyahat etmeleri mülkiyet hakkı diplomatik dokunulmazlık, siyasi etik gibi değerler demokrasilerin ve hukuk devletlerinin vazgeçilmez unsurlarıdır” dedi.


‘HAYRET VE ESEFLE ŞAHİT OLMAKTAYIZ’

Avrupa’nın kendi değerleriyle bağdaşmayan tutum ve davranışlar sergilediğini vurgulayan Bilici, sözlerini şöyle tamamladı: “Demokrasi insan hakları ve hukuk devleti kurallarına ciddiyetle bağlı olduklarını her fırsatta ağızlarından düşürmeyen çevreler bütün bu iddialarını, söylemlerini ve geleneklerini kısa bir süre içerisinde toplu halde askıya aldıklarına hayretle ve esefle şahit olmaktayız. Bu münasebetle başta Hollanda olmak üzere; Avrupa ülkelerini buralarda yaşayan vatandaşlarımıza ve siyasetçilerimize karşı uyguladıkları antidemokratik insan haklarına aykırı adalet ile bağdaşmayan tutum davranış ve uygulamalarından bir an önce vazgeçmeye davet ediyoruz. İnsanımıza ve siyasetçilerimize karşı sergilenen bu kabul edilemez ilkelliği ve gericiliği bizler Şanlıurfa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak şiddetle kınadığımızı ilan ediyoruz.” Yapılan basın açıklamasının ardından alkış çalan müdürlük personeli daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı.