Ne erzak, ne yatak, ne yorgan... Tek mal varlıkları bir halı!

Suriye'den Akçakale'ye gelen anne ve kızı çadırkente alınmadıklarını iddia ederek yardıma muhtaç duruma düştü. Tek bir halının üzerinde yaşayan anne-kız bir yardım eli bekliyor.

09 / 02 / 2018 10:24

Suriye’de yaşanan savaşta kocasını kaybettikten sonra Akçakale sınırından Türkiye’ye gelen 60 yaşındaki Halal Alalı 15 yaşındaki kızı Feyziye İfan ile birlikte tek göz bir evde yaşam savaşı veriyor. Suriyeli annenin iddiasına göre, onlar Akçakale Çadır Kentine girmek istediklerini ancak çadır kente kabul edilmediler ve bu yüzden anne kız günlerce sokakta kaldı. Daha sonra Akçakale’de yaşlı bir adamın kendilerine kalmaları için verdiği yıkık dökük evde yaşamaya başlayan anne kızdan kısa süre bir süre sonra kira talep edildi. 

Bunun üzerine çaresiz kalan anne-kız Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesi Yakubiye Mahallesine sığındı. Mahalleli tarafından bulunan ve bir hayırsever tarafından bir aylık kirası ödenen eve yerleşen anne kız; geceyi eşyasız, mutfağı boş bir evde tek bir halı üzerinde geçirdi.

5 kez ameliyat olduğunu belirten anne Alalı, evlere temizliğe gittiğini ancak artık sağlık sorunlarından dolayı iş yapamadığını belirterek "Benim Allah’tan başka tanıdığım yok. Birde şimdi sizi tanıdım. Kızımla bu boş evde kış günü nasıl yaşarım. Yatak yok. Soba yok. Yemek yok. Lütfen bana yardım edin” dedi.

Adil HİLAL-İPEKYOL