Piazza'ya gidenler 'Ebru' yapma imkanı buldu

Ev sahipliği yaptığı çeşitli etkinliklerle geleneksel Türk sanatlarının gelecek nesillere aktarılmasına önemli katkılar sunan Şanlıurfa Piazza Alışveriş ve Yaşam Merkezi’nde ebru atölyesi kuruldu. Ebru sanatının büyülü dünyası ile tanışan Piazza ziyaretçileri, renklerin suyla dans ettiği görsel bir şölen yaşama fırsatı yakaladı.

15 / 03 / 2017 10:35

Çok eski ve kıymetli bir sanat dalı olan ebru, Osmanlı döneminde önemli bir iş kolu olarak birçok kişiye kazanç sağlamıştır. Günümüzde eskisi kadar bilinmeyen ve yer yer unutulan ebru sanatı, Piazza AVM’nin düzenlediği ebru atölyesi ile hayat buldu. Kültürel faaliyetlerini çok geniş bir perspektif ile yürüten Piazza AVM, geçmişin değerlerini yeni nesillere aktarmaya yönelik aktivitelere sıkça yer veriyor. Son olarak Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile iş birliği içinde ebru atölyesi düzenleyen Piazza AVM, yeteneklerine güvenen ziyaretçilerini geçmişte rengârenk bir yolculuğa çıkardı.

Ebru atölyesi etkinliğinde, yeteneğine güvenen ziyaretçiler hünerlerini sergileme imkanı bulurken, ilk kez ebru yapımı ile tanışanlar bu muhteşem sanatın büyüsüne kapıldılar. Geleneksel Türk el sanatlarının en önemlileri arasında yer alan ebruyu amatörce de olsa uygulayan ziyaretçiler, suya damlattıkları renk renk boyaların oluşturduğu şekillerin kâğıt üzerine yansımasını büyük bir merakla bekledi. Var oluşu yüzyıllar öncesine dayanan ebru sanatını keşfeden Piazza AVM ziyaretçileri, hem keyifli zaman geçirdiler hem de görsel bir şölene imza attılar. 

(HABER MERKEZİ)