Suruç davasına devam edildi

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 34 kişinin ölümüne, 70 kişinin yaralanmasına neden olan canlı bomba saldırısıyla ilgili davaya devam edildi

11 / 02 / 2018 12:45

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde, 20 Temmuz 2015'te 34 kişinin ölümüne, 70 kişinin yaralanmasına neden olan canlı bomba saldırısıyla ilgili davanın dördüncü duruşması yapıldı. Şanlıurfa Adliye Sarayı yerine güvenlik gerekçesiyle Şanlıurfa Ceza İnfaz Kurumu Hilvan Salonu'nda gerçekleştirilen duruşmaya, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınları ile yaralananlar ve avukatlar katıldı. Mahkeme heyeti, davaya müdahil olan avukatların dosyaya ilişkin görüş ve önerilerini dinledi. Davada tek tutuklu sanık Yakup Şahin, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldığı duruşmada susma hakkını kullandı. Tanık olarak duruşmaya SEGBİS aracılığıyla katılan M.A ile Ş.B de mahkeme heyetinin saldırıya ilişkin yönelttiği sorulara yanıt verdi. Saldırıda yakınını kaybedenler ve yaralananlar da olayın ardından yaşadıkları mağduriyetleri tek tek dile getirerek sanık Şahin'in mahkemeye getirilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, dosyadaki eksikliklerin giderilmesine karar vererek duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Duruşmayı, HDP Şanlıurfa Milletvekili Dilek Öcalan'ın yanı sıra bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de takip etti.

İDDİANAMEDEN

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, biri başka suçtan tutuklu 3 şüpheli hakkında, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, silahlı terör örgütüne üye olma, tasarlayarak ve yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürme" suçlarından 34'er kez, "tasarlayarak ve yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürmeye teşebbüs etme" suçlarından da 70'er defa olmak üzere TCK'nın ilgili maddeleri gereğince 104'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edilmişti. (AA)