Tarım danışmanları arazide

Şanlıurfa Ziraat Odası Tarım Danışmanları Konuklu Mahallesinde sarımsak tarlasında ardından Tatarhöyük Mahallesinde Zeytin Bahçelerinde incelemelerde bulundu.

14 / 03 / 2017 10:51

Şanlıurfa Ziraat Odası Tarım Danışmanları Konuklu Mahallesinde sarımsak tarlasında ardından Tatarhöyük Mahallesinde Zeytin Bahçelerinde incelemelerde bulundu. Beraberlerinde GAP TEYAP’tan ve GAP TEAM’dan uzman kişiler ile birlikte yapılan inceleme sonrası çiftçilere zararlılar ve yapılması gerekenler konusunda bilgi verildi.


SARIMSAK İÇİN SULAMA GEREKİYOR

Ziraat Odasından yapılan açıklamaya göre, Şanlıurfa Ziraat Odası Tarım Danışmanları GAP TEAM ve GAP TEYAP yetkilileri ile birlikte saha çalışmalarını sürdürdü. Danışmanlar önce GAPTEYAP İl Koordinatörü Orhan Yenel eşliğinde Konuklu Mahallesinde sarımsak tarlası saha ziyaretleri gerçekleştirdi. Yapılan inceleme sonucunda Çin beyazı diş sarımsak makineyle ekimi yapılmış. Taban gübresi ve üst gübresi iki defa üre uygulaması yapılmış. Tarlanın acil sulamaya ihtiyacı olduğu çiftçiye bildirildi.


BU MEVSİMDE ZEYTİN ZARARLILARINA DİKKAT

Danışmanlar sarımsak tarlasının ardından Tatarhöyük Köyünde zeytin bahçesi ziyaret ederek çiftçiler zeytin zararlıları konusunda bilgilendirildi. Tatarhöyük ziyaretini GAP TEAM’dan bitki hastalıkları uzmanı Şahin Türkölmez ile birlikte gerçekleştiren danışmanlar, bahçede çok yoğun bir şekilde 'verticillum' hastalığı belirledi. Şanlıurfa Ziraat Odası Tarım Danışmanları Gülbin Öncel, Galip Gazanfer, Gülistan Ertürk, Oya Kılıç gerekli tavsiyelerde bulundu.

 (HABER MERKEZİ)