Urfa lezzetlerini GTD ile tanıtacak

Gastronomik Marka Kentler yaratılması kapsamında Şanlıurfa lezzetlerini dünyaya GTD ile tanıtacak.

13 / 02 / 2018 10:04

Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) Şanlıurfa lezzetlerini dünyaya anlatacak. Gastronomi Turizmi Derneği Başkanı, Şanlıurfa Valiliği, belediyeleri ziyaretleri ve evsahipliğinde şehirde incelemelerde bulundu. Özellikle 3.Turizm Şurası esnasında Kültür Turizm Bakanlığı tarafından Gastronomi Turizmini bir turizm çeşidi olarak kabul ettiren dernek; Gastronomik Marka Kentler yaratılması amaçlı Bursa sonrası ilk resmi ziyaretini Şanlıurfa’ya yaptı. Özellikle Turizmden sorumlu Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz ve ilçe belediye başkanları tarafından ilgi ile ağırlandı.

Eyyübiye Belediye Başkanı Mehmet Ekinci, Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz, Harran Kaymakamı Ömer Faruk Çelik, gibi devlet erkanı Gastronomi Turizmi ile şehri markalaştırma konusunda dernek ile mutabık kaldı.

Önümüzdeki günlerde gerek İstanbul’da gerekse Şanlıurfa’da gizli kamış Urfa yerel lezzetleri;Kebap-Tirit-İsot-Ciğer-Fıstık-Şıllık Tatlısı gibi değerleri ön plana çıkartan bir dizi konferans ve basın toplantıları koordine edilecek.

Özellikle dünya kültürü Göbeklitepe tanıtımına GTD çok önem vermekte. Gastronomi Turizmi Anadolu yerel lezzetlerini dünyada hak ettiği noktaya taşımak için canla başla çalışmaya devem ediyor. Derneğin Şanlıurfa Temsilciliğini üstlenen deneyimli turizmci Abdüllatif Uyguner; bölgesel yürütme kurulu ile çalışmalara başladı. (HABER MERKEZİ)