Urfa'da anne adayları için gebe okulu açıldı!

Şanlıurfa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından anne adaylarına yönelik gebe okulu açıldı.

30 / 03 / 2017 18:17

Şanlıurfa'da anne adayları gebelik sürecinde hastane bünyesinden açılan gebelik sınıfında uzmanlar tarafından bilinçlendiriliyor. 

Açılan gebe okulunda gebelik dönemi, doğuma hazırlık, yeni doğan bakımı, lohusalık dönemi sınıfları bulunuyor. Gebelik sınıfında sağlıklı bir gebelik süreci için sağlıklı beslenme, gebelikte yaşanılan sorunlar ve çözüm önerileri, bebeğin gelişimi, gebelikte tehlike işaretleri v.b konularda eğitimler veriliyor.

Grup eğitimleri sayesinde diğer gebeler ile etkileşimler artırılarak, daha pozitif, mutlu ve sağlıklı bir gebelik geçirilmesi için çözümler üretiliyor.

Doğuma hazırlık sınıflarında doğumda hormonların etkisi, doğum eyleminin aşamaları, doğumda kullanılan doğru nefes ve gevşeme teknikleri, ilaç dışı rahatlatıcı teknikler, masaj uygulamaları, doğum yöntemleri, doğum çantası hazırlığı, doğum sonrasında ten tene temasın sağlanmasının önemi konularında eğitimler veriliyor. 

Bu eğitimler, doğumun doğal ve sağlıklı bir eylem olduğunu fark etme, bedene ve bebeğe güvenerek, doğum anının heyecanını, doyumunu ve bebeğe kavuşma anının mutluluk verici duygusunu yaşamalarını sağladığına inanılıyor.

Okulun yeni doğan sınıfında ise bebek bakımı, bebek masajı, anne sütünün önemi ve emzirme, yeni doğan sağlığı ve tehlike işaretleri gibi konularda eğitimler veriliyor.

Şanlıurfalı kadınlar da bu okullara yoğun ilgi gösteriyor.