Urfalı esnaftan ‘Afrin’ için kampanya!

Afrin’e yönelik olarak düzenlenen Zeytin Dalı Operasyonu sonrasında, yaptığı kampanya ile kentteki askerlere ücretsiz yemek vermeye başlayan Şanlıurfalı esnaf, “Askerlere bir şeyler yapmak istedik yapamadık. Ne yapabiliriz diye düşündük, en azından böyle bir kampanya yapalım, buradaki askerlere ücretsiz yemek ve içecek verelim. Elimizden bu geliyor şimdilik” dedi.

09 / 02 / 2018 10:09

Türkiye tarafından Afrin’e yönelik olarak başlatılan Zeytin Dalı Operasyonu devam ederken, Şanlıurfalı bir esnaftan operasyona ‘yemekli’ destek geldi. Haliliye İlçesi Bahçelievler Mahallesinde lokantası bulunan Doğan Abacıoğlu, başlattığı kampanya ile kentte görevli olan ve işyerine gelen tüm askerlere yemekleri ücret almadan veriyor.

‘ELİMİZDEN BU GELİYOR ŞİMDİLİK’

Türkiye’nin yarı savaş halinde olduğunu, bu nedenle de askere destek vermek istediklerini dile getiren esnaf Doğan Abacıoğlu, “Bu fikrin oluşma nedeni, ülkemiz yarı savaş halinde. Bu durumda biz de askerlere bir şeyler yapmak istedik yapamadık, ne yapabiliriz diye düşündük, en azından böyle bir kampanya yapalım, buradaki askerlere ücretsiz yemek ve içecek verelim. Elimizden bu geliyor şimdilik” dedi.

‘KEŞKE İMKAN OLSAYDI, KİLİS SINIR KAPISINDA GÜZEL BİR ŞEY YAPABİLSEYDİK’

Yaklaşık olarak 10 gündür ücretsiz yemek verdiklerini vurgulayan Abacıoğlu, olumlu tepkiler aldıklarını söyleyerek şöyle devam etti: “Kampanya başlayalı 10 günü geçti. Şu ana kadar devam ediyor, hatta bazı askerler ısrarla para vermek istiyor, biz kabul etmiyoruz. Yok, komutanız biz diyor, fark etmez bizim yanımızda. Asker olsun komutan olsun fark etmez. Burada ne yer ne içerlerse ücretsizdir.  Vatandaşın tepkileri güzel, olumlu yönde. Tebrik edenler çok oluyor. Biz de elimizden geldiği kadar işte ne yapabiliriz düşüncesi ile karınca misali böyle bir şey yapabildik. İmkan olsaydı keşke gidip Kilis sınır kapısının oralarda kendilerine daha güzel bir şey yapabilseydik. İmkanımız bu şekilde, biz de burada askerlerimize bu kampanyayı yaptık.”

‘50-60 KİŞİ YEMEK YEDİ’

Şu ana kadar 50-60 askere ücretsiz yemek verdiklerini aktaran esnaf Abacıoğlu, “50-60 kişi kadar yemek yiyen oldu. Çoğu para alacaksınız falan dedi, biz dedik yok, kesinlikle öyle bir şey yapmıyoruz. Bu bir kampanyadır, elimizden gelen budur. Kampanya için de şu an böyle gidiyor” sözlerine yer verdi.

‘STK’LARDAN KAMPANYA İSTİYORUM’

Sivil toplum kuruluşlarından (STK) savunma sanayisine katkı için bir kampanya talep ettiğini söyleyen Abacıoğlu, “Şu eklemek istiyorum, sivil toplum kuruluşlarının (STK) bir an önce para toplayıp savunma sanayisi için bir kampanya başlatmasını istiyorum. Biz de elimizden geldiği kadar Türk vatandaşları olarak, Türkiyeli vatandaşlar olarak elimizden geleni yapmak istiyoruz. Bizim gibi düşünen çok lakin STK’lardan kimse böyle bir kampanyaya önderlik etmedi. Benim temennim bir an önce böyle bir kampanyanın başlamasıdır. Güçlü olalım, dışarıya karşı silahımız bol olsun, en azından dışarıdakiler, bunlar savaş için kendi aralarında para topluyor, devlete yardım ediyor desin. En azından bu caydırıcıdır” diyerek sözlerine son verdi.

Mustafa PAYIK/İPEKYOL