Urfalıları zora sokacak karar BALKON KAPATMAK İÇİN MALİKLERİN RIZASI ARANACAK!

Yargıtay, Şanlıurfalıların da çok kullandığı yöntem olan balkon kapatmaya ilişkin olarak emsal bir karar verdi. Bu karara göre balkonunu kapatacak olan kişi binadaki maliklerin rızasını arayacak. Maliklerin rızası olduktan sonra balkon kapatılacak. Balkonun odaya dahil edilmesinde ise bütün maliklerin onayı aranacak.

16 / 03 / 2017 11:35

Diyelim ki, yeni bir ev aldınız ve aldığınız ev size küçük gelmeye başladı. Şanlıurfa’da da çok sık kullanılan bir yöntem olarak başvurulan balkonu odaya dahil etmeye veya balkonu kapatmaya karar verdiniz. İşte bu durumda balkonu istediğiniz gibi odaya dahil edemiyorsunuz ya da kapatamıyorsunuz. Çünkü Yargıtay’ın aldığı emsal karara göre balkon kapatmak için binadaki mülk sahiplerinin yüzde 80’inin rızasını almanız gerekiyor.

Yine bu karar göre balkonu odaya dahil edebilmeniz için de binadaki bütün maliklerin onayını almanız gerekiyor. Bu rızaları aldıktan sonra ve binanın taşıyıcı unsurlarına zarar vermeden balkonu cam veya pimapenle kapatabiliyorsunuz ya da balkonu odaya ekleyebiliyorsunuz.


BİNANIN ESTETİĞİNİ BOZUYOR

Evi genişletme, balkonu mutfağa katma gibi yöntemler yüzünden zaman zaman anlaşmazlıklar yaşanıyor. Birçok ev sahibi evini genişletip daha büyük bir mekana sahip olmak için balkonu kapatma yolunu seçiyor. Camla veya başka maddelerle kapatılan balkonlar yüzünden binaların görünümü de olumsuz etkilenebiliyor. Ya da balkonu kapatan mülk sahipleri ev ile balkon arasındaki duvarı kaldırıp evi genişletmenin yollarını arıyor. Bu balkon kapatma yüzünden mahkemelerde birçok davanın açıldığı ifade ediliyor. Yargıtay da bu anlaşmalıkların önüne geçmek için emsal bir karar alarak balkonu kapatmak isteyen mülk sahiplerinden bütün maliklerinin rızasını isteme şartı getirdi.


URFA’DA DA SIK SIK BAŞVURULUYOR

Balkon kapatma yöntemi Şanlıurfa’da da sık sık başvurulan bir yöntem. Bazen müteahhitler bazen de mülk sahipleri daha geniş yaşam alanlarına sahip olmak için balkon kapatma yolunu seçiyor. Müteahhitler balkonu kapatarak daha geniş bir ev satıyormuş gibi bunu evin fiyatına yansıtırken, evin kiraya verenler de bu yöntemle daha fazla kira geliri elde etmeyi planlıyor. Yargıtay almış olduğu kararla balkon kapatma veya balkonun odaya dahil edilmesini de bir birinden ayırdı. Yargıtay’ın kararına göre balkon kapatmak için binadaki mülk sahiplerinin yüzde 80’inin rızasını almanız gerekiyor. Yine bu karar göre balkonu odaya dahil edebilmeniz için de binadaki bütün maliklerin onayını almanız gerekiyor.


AÇAR: BALKONLAR ŞEHRİN KİMLİĞİDİR

Şanlıurfa Şehir Plancıları Odası Başkanı Selim Açar ise balkonların şehir kimliğini ortaya koyduğunu ifade etti. Balkonların kapatılmasına ilişkin olarak Açar, “Bu uygulama binanın görümü açısından sakıncalı, balkonlar sonuçta şehrin kimliğini oluşturuyor. Bu dışarıda yaygın olarak gördüğümüz bir şey değil Avrupa’da tabelalar tek tiptir, cepheler tek tiptir. Balkonlar da emsal olarak bazen dahil edilen veya bazen dahil edilmeyen birimlerdir. Binanın muvafakatini alsa da normalde hukuki olarak baktığımızda olmaması gereken bir durum.

Camla kapatılsa yarı açık alan gibi olabilir ama tamamen kapatan müteahhitlerimiz var. Bunu tamamen kapatıp inşaat alanına dahil eden müteahhitlerimizin yapmış olduğu uygulama sıkıntı yaşatmaktadır. Tamamen kapatılması değil de cam balkon düşünülebilir” dedi.


‘BİRLİKTELİĞİN SAĞLANMASI GEREKİYOR’

Yapılan düzenlemenin bütünlük halinde düşünülmesi gerektiğini belirten Açar, “Orta çağda mesela binaların dış cephesi sokağa hediye amaçlı süslenirdi. O binada çıkacak çirkin bir görüntü sadece bina sakinlerinin muvafakati ile olacak bir değil. Sonuçta bütün halkın geçerken gördüğü, rahatsız olduğu veya beğendiği bir durum ortaya çıkacak. Cam balkon uygulaması her ne kadar modern bir görüntüsü olsa da yapılan cam balkon uygulamasının tüm binaya uygulanması gerekmektedir. Birlikteliğin bu şekilde sağlanması lazım. Yapılan uygulamanın binanın dış cephesine, statiğine veya herhangi bir duvar yıkımı gibi durumların olmaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.