Yirmi yıldan fazla bir zamandır ki, taşınması gerektiğiüzerine herkes hemfikir.

Şehir içinde kalmış olması bakımından, sadece barındırdığımühimmattan ve silah atışlarından dolayı tehlikeli oluşunun yanı sıra şehregirişi oldukça zorlayan bir ulaşım/trafik sorunu da yaşatmakta.

Urfa’yı gerçekten kitlemiş. Yapılaşmamış olması nedeniyleşehre nefes aldırıyor olsa da, en çok ulaşım noktasında hayatı felç eden birdurum arz ediyor.

Ancak hatırlatmak ve hakkını teslim etmek babında,Celalettin Güvenç’in Belediye Başkanı olduğu dönemde, bu konuda somut çabalarıolduğunu, taşınması için 12 bin dönüm yer tahsis ettiğini, boşalınca yapılacakparka dair planlar/projeler hazırladığı ve bir dizi görüşme gerçekleştirdiğinibelirtmeden geçemeyeceğim.

Değişik zamanlarda, çeşitli nedenlerle özellikle seçimpropagandalarına malzeme olsun diye, taşınacağı hep belirtilmesine rağmen, busöylemin ayyuka çıktığı ve artık taşınacağına kesin gözüyle bakıldığı dönem, 15Temmuz darbe girişimi sonrası olmuştur.

Yine, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi,kent merkezi ile 13 ilçede yapılan çevre düzenleme ve park çalışmalarıylailgili Cumhuriyet Parkı Sosyal Tesisleri'nde yaptığı bir basın toplantısındaşöyle konuşmuştu:

"GAP 1'inci etap çalışmaları devam ediyor. Burasıdevasa anlamda büyük bir park alanı olacaktır. Şehir ormanı ilebirleştirildiğinde buraları tamamen botanik park haline getireceğiz. 4 bindönümlük bir alan var. Şanlıurfa’da bulunan askeri alanda planlama çalışmalarıyapıyoruz. Hükümetimizin, Başbakan'ımızın ve Reis-i Cumhurumuzun bu konuda AkParti hükümetinin genel olarak bakışıdır. 20'nci Zırhlı Tugay Komutanlığı'nınşehir dışına çıkmasıyla birlikte o alanda Şanlıurfa’ya nefes verebilecek bir botanikpark çalışması yapılacaktır. Artık tugayın şehir içerisinde kalmasının biranlamı yok ve bu yönde proje çalışmamız olacak. Bu çalışmaları kamuoyunaaçıklayacağız. Şanlıurfa’da yeşil ve yeşil alanlar önemlidir.

Çevre ve ağaçlandırma çok önemli ve kurak bir iklimkuşağında bulunan bir şehiriz. Sıcak bir iklimimiz var ve insanlarımızınserinlemeye, nefes almaya, ağaçla buluşmaya ve çocuklarımıza ağaç sevgisiniaşılamaya ihtiyacımız var. Biz de bunun farkında olan yerel yönetimlerbaşkanlığı olarak şehrimizde mümkün mertebe kişi başına düşen yeşil alanları 13ilçede artırıyoruz. Çok önemli ve büyük projelere adım atmış durumdayız. Buşehir 2 milyonluk bir şehirdir. Algı yönetimleriyle böyle fiskos vededikodularla yönetilemez. Çok net programla, plan ve projelerle, kadro veşeffaflıkla yönetilecek ve yönetilmelidir." Hürriyet.com.tr/06.10.2016

Sözü edilen projeler kulağa oldukça hoş gelmekte. Projehayata geçerse; Yapay gölet, Biyoloji gölet, Piknik alanları, Yüzme havuzları,Halı sahalar, bisiklet ve yürüyüş yolları, masal diyarı, çocuk oyun alanları, Go-Kartpisti, kütüphane, yazlık sinema, amfi tiyatro, planetaryum (11Nisan Kurtuluşsavaşı, Hz. İbrahim’in hayatı, Urfa’nın genel tanıtımı vs 3 Boyutlu filmlerledesteklenecek, denmekteydi…

Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun ise,Tugay’ın yeri için farklı bir öneri sunmuştu. Coşkun, TUGAY arazisinin eğitimkampüsüne dönüştürülebileceğinden bahsetmişti.

2019 seçimleri yaklaştıkça bu tarz konular gündeme gelecekgibi.

“Ajansurfa’nın,13 Nisan 2017 tarihli haberi ise şöyle: “2014 yerel seçimlerinde verilen sözlerden bir tanesi olan ve Şanlıurfa’nınortasında yer alan tugayın yerinin yeşil olan olma tartışması 16 Nisanreferandumu öncesi yine gündeme geldi. Haliliye Buluşmalarının 2’incisinekatılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bu alanınŞanlıurfalıların hizmetine sunmak için çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

Şehitlik Çamlık’ta AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri AhmetFakıbaba, Mahmut Kaçar, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül,Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna ve diğer çalışma arkadaşlarıyla HaliliyeBelediye Başkanı Fevzi Demirkol’un ev sahipliğinde düzenlenen programa katılanBakan Çelik, 16 Nisan’da yapılacak olan referandumda Şanlıurfa’nın 30büyükşehir arasında rekor kıracağına inandığını ifade etti.

Ne yol meselemiz, ne su meselemiz, ne de elektrikmeselemizin çok da gündeme gelmediği bir dönemi inşallah 2019 sonrasındayaşayacağız. İki sene içerisinde programa aldığımız önemli konular var. Bukonuların üzerine gideceğiz

... Şimdi 4 bin 500 dekar olan tugay alanınıŞanlıurfalıların hizmetine sunulması demek artık başka bir şehre ihtiyaçduymayacaksınız. Büyük göllerin olduğu, güzel kafeteryaların olduğu,restoranların olduğu, yeşillikler içerisinde akşam yürüyerek gidilebilen,ailece oturulabilen, muazzam bir mekana inşallah Şanlıurfa’mız kavuşmuş olacak.Heyecanlıyız görüyorsunuz. Sanki kendi evimin bahçesini yapıyormuşuz gibikonuşuyoruz. Bu şehre ne yapılması gerekiyorsa o projeleri buraya taşımamızgerekiyor.”

İşin içine kafeler, restoranlar girdi mi rant da girmişolacak haliyle. E restoran, kafe olmasın mı? Olsa bile, belediyenin olsun.İşletilmesi de belediyede olsun ve asla şahıslara devredilmesin, kirayaverilmesin. Eğer malımız ise, bu böyle.

11 Nisan stadını, tüm çabalara rağmen ranta kurban etmektenkurtaramayan Urfa halkı, devasa bir alan olan ve çok fazla bir arsa rantıniteliğindeki bu alanı sağ salim projelendirip, sonuçlandırabilecek mi?

Bunun yolu, hiç bir müteahhide ve şahsa bir metrekare biletahsis etmemekten geçer.

Geçmiş uygulamalar göstermiştir ki, bizler bu anlamda neyaparsak yapalım, bazı çevreler mutlaka rant peşinde koşacak, projelerideğiştirmeye yeltenecek; ‘burası merkezi yerdir, halkın kolaylığı için bir AVMşart’ tarzında girişimlerle işi sulandırma yoluna gideceklerdir.

Bu yüzden, şimdiden bu konuda sivil bir inisiyatifinoluşması ve her türlü ticari veya betonlaştırıcı girişime karşı hazırlıklıolmak adına ortak bir eylem planı ortaya koymak faydalı olabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

şehirler arası nakliyat

orjinal lida zayıflama hapı