Son zamanlarda halk arasında tartışılmaya başlanan, bugünlerde ulusal basına da taşınan “Taziye yemekleri” konusu var. Bu, benim de bir süredir değinmek istediğim, yoğun gündemden yazmaya ancak fırsat bulabildiğim bir konu aslında.

            Türkiye’deki ekseriyetin tabi olduğu İslam Dininde, taziye yerinde bulunan misafirlere taziye sahibinin yakınları tarafından hazırlanan yemeklerin ikram edilmesi (ziyafet olmaması şartıyla) sünnettir. Bu konuda fetva verdiğim anlaşılmasın. Zira Peygamber Efendimiz, Mûte Savaşında Cafer bin Ebu Talib, Zeyd bin Hârise ve Abdullah bin Revâha şehit düşünce “Cafer’in ev halkına yemek hazırlayınız. Çünkü onların başına kendilerini meşgul eden bir iş gelmiştir (Ebu Davud, Cenaze 25-26; Tirmizî, Cenaze 21; İbn Mâce, Cenaze 59; Ahmed b. Hanbel, 6/380).” buyurmuşlar ve taziye için 3 gün mescidde beklemişlerdir. Taziye yerinde bulunan misafire, taziye sahibinin hazırladığı yemek ise mekruhtur. Mekruh olması da “Biz ölünün ailesi yanında toplanmayı ve onların yemek hazırlamasını onun üzerine feryat figan ederek ağlamaya denk (bir günah) olarak görürdük (İbn Mâce, Cenaze 60).” hadisine dayandırılmaktadır. Fakat özel bir durum var ki, o da şudur: İslam âlimlerine göre, taziye sahibinin ırak yerden gelen, yatılı misafiri olan kimselere yemek hazırlamasında bir sakınca yoktur.

            Önceleri Anadolu’nun çoğu yerinde taziyeler 40 gün sürermiş. İstisnalar olsa da kaide, taziye yemeğini akraba, dost ve komşular hazırlarmış. Hazırlanan yemekler ya taziye yerine getirilir ya da yemek vaktinde bu akraba, dost ve komşular taziye ahalisini evlerine davet edermiş. Bu gelenek, özellikle kırsal kesimde nadir de olsa hâlâ devam ediyor. Bir dönem araya mesafeler girdiğinden olsa gerek, bazı yerlerde gidilen taziyelere erzak (un, yağ, şeker vb.) götürülüyordu. Bu gelenek de terk edilmeye başlandı. Tabii bu arada taziyeler de 3 güne kadar düşürüldü. Son birkaç yıldır özellikle bölgemizde, taziye yemekleri (bazısı ziyafet havasında geçse de) taziye sahiplerinin yakınları tarafından yaptırılırken; Türkiye’nin bazı şehirlerinde bu yemekleri, belediyeler yapmaya başladı.

            Bu konuyu kaleme almamın asıl sebebine gelince, son zamanlarda taziye yemekleri kimi insanlara “külfet” olmuş durumda. Taziye sahibinin acısını paylaşabilecek kadar samimi(!) yakınları, taziyenin maddi yükünü paylaşmadıkları için imkânı olmayan taziye sahipleri, çareyi imamlarda ve müftülüklerde aramaya başladı. Hatta ulusal basında, bu yükü taşıyamayan ve mahalle baskısından çekinen kimi insanların banka kredilerine başvurduğunu dahi duyar olduk. İşte bu gibi üzücü durumlardan ötürü, yüzlerce yıllık taziye yemeği geleneğinin son bulmasını isteyenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

            Taziye yemeklerinin son birkaç yıllık geçmişi bile dünyanın ne kadar hızlı değiştiğinin bir kanıtıdır diye düşünüyorum. Bana sorarsanız, toplumsal değerlerin yozlaşmasından şikâyet etmek yerine; yakınlarımızın manevi yükünü paylaşmak maksadıyla bulunduğumuz taziyelerde, maddi yükünü de paylaşalım. Acımızı paylaşmak için ta yurt dışından ve şehir dışından gelen misafiri, lokantaya gönderecek kadar alçalmayalım. Kötü günde -en azından sade bir yemek yaptırarak- iyi bir dayanışma örneği gösterelim. Hem sünnete uyalım hem de şereften olmayalım.

            Kalın sağlıcakla…

                        Paylaşmanın asaletini, bencilliğin çirkinliğine değişmem.

                                                                       ERNEST RENAN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cengiz 2 yıl önce

Yusuf bey gerçekten güzel bir yazı kaleme almışsınız

Avatar
Dugerli 1 yıl önce

doğru bir yazı emegine sağlik güzel insan

Avatar
Hakan Karakaş 1 yıl önce

Eline saglık konuyu güzel yorumlamışsın

Avatar
Halil şeker 2 yıl önce

Günümüzde dikkat edilmeyen ama çok önemli bi bilgi mutlaka yayınız. “Taziye sahibinin yemek yapması mekruhtur”

Avatar
Erdal 2 yıl önce

Güzel bir konuya degin missin. Ne yazıktır ki toplum kutuplasarak bir birilerinden uzaklaştı. Kalemine sağlık.

Avatar
Mehmet Garip Tartış 2 yıl önce

Güzel bir konuya değinmişsin tebrik ederim.
Günümüzde taziye ziyaretine gidenlerin çoğu yemekler hakkında yorum yapar oldu taziye sahibine saygı yitirildi ve acılar unutldu maalesef...

Avatar
63 2 yıl önce

Buda değişecek eskisinden bir eser kalmayacak .keşke degismese ama değişecek ..biliyorum.

Avatar
Yetim 2 yıl önce

Ben çoğu kez bu durumlara sahit biri olarak gerçekten ekonomik durumu iyi olmayan insanların taziyelerinde yemek yükü son bir iki öğün olsa bile yapamayacak aileler var dediğin gibi bu durumlara destek olmak adına akraba eş dost taziye sahibini yanlız bırakmamalı hepimizin bu kunda duyarlı olmamız gerek o yükü ailenin acılı günün de aileye bırakmamalıyız önem 'li noktaya değin missin kalemin daima önem 'li konularda mürekebin tükenmesin ellerin dert görmesin