Siyasetingünah defterin birinci maddesi “Adalet benimdir!”dır. Bütün devletler adaletikendi tekelinde görürler ve adalet dağıttıklarını idea ederler. Siyasi partileradaletin yegâne temsilcileri olduğunu bağıra çağıra adalet vaadinde bulunurlar.Hükümetler yaptıkları bütün icraatları adalet üzerine yaptıklarını beyanederler. Peki, adaletsiz olan kimdir? Konjektöre göre adaletsiz devletler,hükümetler ve siyasi partiler yok. Adaletsiz olan ezilen, sömürülen, hakları ellerinden alınan, topraklarıişgal edilen, vergilerle ezilen, sosyal haklarından mahrum kalan, kendilerinehizmet götürülmeyen halklardır. Evet, otoritelerin adaletli olduğu yerdemazlumlar adaletsizlik dağıtmaktadır ki devletler ve hükümetler halklarınbaşını ezmenin bin bir türlü yolunu denemektedirler.

Adaletyürüyüşün gündemde olduğu bir dönemde adaletin tanımsız olması ne kadar acıdır.Adalet tanımsız olunca adaletin bir sahibi de olmamaktadır. Kimsesiz kalanadalete ortalık malına dönüştü. Ağzı olan adalet adına konuşma hakkı görüyor.Yolsuzluk, adam veya kadın çocuk öldüren de, tefeci de, tecavüzcü de, tacizcide, belediyeciler de, ağalık yapan da, parasıyla makamları satın alan daadaletten bahsediyor. Herkes haklı ve adaletten yana ve en önemlisi adaletinağa babası rolünde. Kısacası herkes “adalet benim” pozisyonda roller oynuyor veroller çalıyor. Garibim millet ve ezilenler adaletsiz oldukları içinde hakareteuğruyor, adaletsiz olduğu içinde bütün kapılar yüzüne kapanıyor. Çaresiz halktane yapsın aç kalarak adaletsizliğe devam ediyor.

Adaletdağıtanlar, adaletin anasını da babasını da sürekli ağlattıklarındanyüreklerinde sevgi, ruhlarında vicdan kalmamış haldedir. Çünkü sevgi ve vicdanadaletsizliğe neden olabilir.onun adalet benim diyenlerin kulakları sağır,gözleri kör, kalpleri mühürlüdür ki adaletsiz olmasınlar. Allah korusun birtarafları aydınlanırsa adaletsiz olabilirler. O zaman çıkar ve menfaatlerinekim, nasıl sahip çıkacak. Makam hırslarını nasıl dizginleyecekler.

Adalet,ellerde bir oyuncak gibi dolanmaktadır. Laçkalaşmış adalet bukalemuna döndü.Belki de içi ağlayan ama seyircileri güldürmek zorunda kalan palyaçonun halinebenzedi. Firavun, Nemrut, Ebu Cehil de adaletli olduklarını söylediler. Irak’ta,Suriye’de, Filistin’de, Bosna’da çocuklar, yaşlılar, kadınlar ve masumlar katedenler de bunu adalet için yaptılar, yapıyorlar.

Sadecesiyaset arenasında adalet kan ağlamıyor, insanlar arasında da adaletin hertarafı süzgece dönüşmüş durumda. Her birey en doğrusunu ben bilirim, benhaklıyım lakırdısının arkasında “adalet benim” mantığı yatmaktadır. Her cemaat,her kanat önderi, her hoca, her şeyh de adaletin yegane temsilcileri olmuştur.Adalet adına iftira atmaları, tekfir etmeleri, kin ve nefretle ortalıktadolaşmalarının altında “adalet benim” gelin bana sığının demektir.  Benim şemsiyemin altında adalet dağıtıyordiye insanı çağıranlar, birleşip zulümün bayraktarlığını yapmayabaşlamaktadırlar.

Acımasızlığının,çıkarının, menfaatinin, hırsının, makamının, parasının, bencilliğinin,yolsuzluğunun, beldeki silahının ve yapılan orospuca davranışların adı adaletolmuştur.

İnsanınyaptığı eylemin altında beşeri anlayış varsa bunun adı hiçbir zaman adaletolmaz. Sadece zulümün adaletle boyanması vardır.

OsmanTatlı

[email protected]

facebook.com/osmantatliyazar

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.