MustafaARISÜT

Eğri oturupdoğru konuşmak lazım…

AKParti’nin Şanlıurfa milletvekili adayları fena değil aslında. Ancak hak edenbirkaç aday adayın listeye girmemesi üzerine duyulan rahatsızlık ile bu kentinsiyasi yapısını alt-üst eden birkaç kurt siyasetçinin yürüttüğü algı sonuculisteye “fena değil” demek veya listeyi savunmak güçleşti.

Listeninyerden yere vurulmasında AK Parti’yi yermek için bahane arayanların payı büyük.Bunun yanı sıra AK Parti içerisindeki gruplaşmanın da etkisi var.Fakıbaba’cılar, Faruk Çelik’çiler, Beyazgül’cüler, hatta Yusuf Eğilmez’cilerbile parti içerisinde gruplaşmış durumda.

Partiiçerisindeki gruplardan aday çıkaramayanlara gidişattan rahatsız olanlar daeklenince Şanlıurfa, yemeyip içmeyip AK Parti’nin milletvekili aday listesinikonuşmaya başladı. Hangi ortamda, hangi dost meclisinde bulunsak veya neredeiki Urfalı bir araya gelse Ankara’da bu listenin nasıl ortaya çıktığına dair rivayetleranlatılıyor.

Elbette çoğueleştiri yersiz değil. Çoğu rahatsızlık boşuna değil. Çıta bu kadardüşürülmemeliydi. Zaten aday adaylarının profiline bakıp çoğu donanımlı Urfalı,bunlar arasında yer almaktan utandığı için müracaat etmiyordu. Şimdi adayprofili de düşünce önümüzdeki ilk seçimde başvuru yapanların komedi filmlerinemalzeme çıkaracak cinsten olacağını tahmin etmek zor değil.

Bu şerhimerağmen özellikle ilk sıralar hiç fena değil. Eleştiri okları da listeninsonlarına doğru zaten…

En fazlaeleştiri alan adayı da dahil ederek, insanların önüne “şu eleştirdiğin çocuk muyoksa şu aşiret lideri mi” diye bir tercih koysan gözü kapalı bugün eleştirdiğiçocuğu seçecektir. Dolayısıyla bu yönüyle liste çok iyi…

Asıl meseleherkes listeyi yapanı merak ediyor. Listeyi beğenmeyen partililer iseFakıbaba’yı suçluyor. Fakıbaba da listeyi yaptığına dair rivayetleri külliyenyalanlıyor. Milletvekili olmak için kanını dahi dökmeye hazır olanlarıdüşününce pek haksız değil. Ama buna rağmen listeye sahip çıksa, listenintamamına müdahil olmamışsa dahi birinci sıra adayı ve bir bakan olaraksahiplense AK Parti açısından çok daha farklı olabilirdi. Fakıbaba profiline debu yakışırdı.

Peki,yerden yere vurulan liste gerçekten nasıl? Bana göre Viranşehir’de mevcutadaylara bakılmış, içlerinde akademisyen olanı tercih edilmiş. Misalen anketyapılıp vatandaşa sorulsa “yazdığını okumakta zorlanan mevcut vekil mi, yoksabu akademisyen mi sizi temsil etsin” diye kuşkusuz akademisyen olanı tercihedilir. Akçakale’de de aynısı. Mevcutların içerisinde en makul olanı Ahmet Akay’dı.

-Efendim!Şu aşiret lideri olsa bu kadar oy getirir, şu eli sopalı olsa bu kadar oyu var…

Geçmeklazım artık bu şehir efsanelerini ya da hikayelerini, her neyse işte… Kimseninoyu kimsenin cebinde veya sopasının ucunda değil. Feodaliteye karşı çıkanlardahi eline kalemi alıp, şu aşiretin bu kadar oyu var, bu ağanın şu kadar adamıvar diye farkında olmadan bunların ekmeğine yağ sürer oldu. Doğrudur o kadaroyları olabilir. Eskiden bir aşiretten iki ayrı partiye oy çıkması imkansızdı.Şimdi öyle mi? Aynı aşiretten 4-5 partide aday çıkıyor. Kim kimin oyuna,özgürlüğüne, iradesine hükmedebiliyor artık? Aşiret lideri dediğiniz kişi, oğlunabile güç yettiremiyor. Görün artık bu gerçekleri… Siyasi partilerin kapısındaneksik olmayıp, “bağımsız aday” olma cesaretini gösterememelerinden bile bugerçeği görmek mümkün aslında.

***

Gönülisterdi ki Ankara’da Şanlıurfa’yı adam akıllı temsil edecek, kangrenleşensorunları çözmek için toplantı üstüne toplantı değil bizzat genel müdürleri veyamüsteşarları veya bakanları buraya getirtip anında talimatlar verdirtebilecekvekiller çıksın. Gönül isterdi ki Zeynel Abidin Beyazgül listede yer alsın.Donanımlı bürokratlar vekil olsun. Ama olmadı. Bu kafayla hareket ettiğimizsürece de olmaz.

***

Şimdi genelbaşkanı veya üst düzey bir partilisi gelip bu listeyi Fakıbaba yaptı dese neolur? Bu nedenle Fakıbaba kendisi yavaş yavaş listeyi sahiplenmeli ve her şeyerağmen savunmalıdır. Zaten gelen tepkilerin temel nedeni listeyi hiçbirpartilinin sahiplenmemesidir. Herkes birbirine soruyor “kim yaptı” diye. “Demekki kötü bir liste ki kimse savunamıyor” şeklinde de cevabını veriyor kendikendine.

Fakıbababöyle değildi. Bu liste ile birlikte büyük bir değişim gözlemliyorumkendisinde. Fakıbaba’yı Fakıbaba yapan ve en kötü gününde dahi kendisini yalnızbırakmayan ve her düştüğünde yeniden ayağa kaldırmayı başaran ekibi ile aynıhareket etmiyor bence. Yaptığı işin arkasında duramayan Fakıbaba kendisine olduğugibi Şanlıurfa’ya da zarar verir. 

Girdiğikrizleri kendi lehine dönüştürmeyi başaran Cerrah Fakıbaba, bu kez en çokövünebileceği krizi kendi lehine çeviremedi. Cerrahlık mesleği risk almayı gözealabilen bir meslekti. Fakıbaba mesleğinden uzak kaldıkça risk almaktan daçekinir oldu herhalde.

***

HDP hariçdiğer siyasi partilere gelince...

AK Parti’deolduğu gibi HDP’de de listenin değişik sıralarındaki adaylar tartışılıyor. YaniHDP de liste konusunda sıkıntı yaşadı. 11 ve 12’nci sıra adayları yerlerinetepki gösterdikleri için istifa ettiler.

Bu ikipartinin dışındaki tüm partiler, hem iktidar partisi olmadığı hem de yıllardırseçimi bekleyen ve her türlü cefayı çeken il başkanlarının hakkı gördüğü içinbirinci sıra konusunda pek sıkıntı yaşamıyorlar. Birden sonrasına da pek şansverilmediği için tartışmasız listeleri kabulleniliyor.

Aşiretkonusunda AK Parti gibi diğer partilerin de hakkını yememek lazım. ÖzellikleİYİ Parti ve Saadet Partisi, kelle sayısıyla gidenlere itibar etmedi veistedikleri sıraları vermedi. İYİ Parti’de genel başkan, Saadet Partisi’nde deteşkilat topyekun karşı çıktı.

Partilerdeaşiretlerden kimse kalmadı dersek bu doğru olmaz. Ancak kelle sayısıylasiyasette kalma yeteneğini sürdüren kimsenin kalmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu durumŞanlıurfa açısından bir milattır.  

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.