Cenab-ı Hakkı ancak sıfatlarıyla tanıyabiliriz. Zatınıbilmemiz mümkün değildir. Kendini sıfatlarıyla tanıtmak için kâinatıyaratmıştır. Kur’an’ında sıfatlarını anlatmış ve bu sıfatların yansımalarınıeserlerinde göstermiştir. Zira eser lisan-ı haliyle ustasının vasıflarınıanlatır. Allah’ın birliğini ifade eden “Vahid” ve “Ehad”in de onunsıfatlarından olduğu Kur’an’da bildirilmiştir. Bu iki sıfatın yansımasını dakâinatta arayıp bulmak ve bu şekilde anlamak mümkündür.

Bir kısım ayetlerde Allah’ın “Vahid” olduğu, (Bakara,163;Nahl,22; Nisa,171; Maide,73; Saffat,4; Yusuf,39) İhlâs Suresinde ise Allah’ın“Ehad” olduğu bildirilmektedir. Her ikisi de “bir” anlamına gelir. AncakKur’an’da her ikisine de ayrı ayrı yer verilmesi, farklı incelikleri olduğunugösterir. Bu farkı anlamak için Allah’ın eserlerindeki “birlik” tecellisinebakmak lazımdır.

Önce şu misale dikkat ediniz: Bir sultan, çeşitli nakış vesanat motifleriyle bezenmiş benzersiz bir kitap yazıyor. Bu kitabı yüz binlercesayıda çoğaltıyor. Söz konusu kitapta yazı stili, mürekkebi, renkleri, yazınınüslubu hep aynıdır. Benzersizliğiyle ve içindeki çok sayıda “birlik”özelliğiyle nerede görülse “bu, sultanın kitabıdır” diye anlaşılır. İşte bubinlerce kitabın aynı elden çıktığını gösteren birlik imgeleri sultanın vahidolduğu gösterir. Bir de yüz binlerce sayıda yazılan bu kitabın her birnüshasında özel simgeler, kime verilmişse ona uygun hitap ve özel motifler,ıslak imzalar bulunursa, sultanın her bir nüshayı özenerek özel ve yeni baştanbizzat yazdığı anlaşılır. Bir asıl kitabı yazıp diğer nüshaları matbaada baskıyoluyla değil, binlerce nüshanın her birini ayrı ayrı kendi eliyle yazmıştır.Yani yüz binlerce kitabın her biri asıldır, kopya ve baskı yoktur.  İşte bunu yansıtan alametler de sultanın ehadolduğunu gösterir.

Kâinatın Sultanı Allah, kâinatı böyle kitap gibiyaratmıştır. Eserlerindeki benzersizlik en küçüğünden en büyüğüne kadar aynıderecededir. Güneş sisteminin şekli ve yapısındaki harikalık ve san’at, atomunyapısında da aynı ölçüde görülür. Galaksideki benzersizlik vasfı, sivrisineğingözünde de aynı tarzdadır. Bu itibarla, “sivrisineğin gözünü kim yaratmışsa,güneş sistemini de o yaratmıştır” izlenimi kesin bir gerçek olarak ortayaçıkar. İşte her şeyde bir yaratıcıya götüren alametler, Vahidiyetinbelirtileridir.

Kâinattaki her şeyde yaratıcının birliği görülmektedir. İnsanlarınhepsinin aynı şekilde ve et-kemikten olması, göz, kulak, el gibi tüm organlarınaynı olması ustanın da aynı olduğunu açıkça gösterir. Yeryüzündeki tüm hayvanve bitkilerin cinslerinin de aynı şekilde olması yine aynı sanatkârın elindençıktığına delildir. Sözgelimi Urfa’daki nar ağaçlarıyla İran’daki, Amerika’dakiaynı cins nar ağaçları şekil, yaprak, çiçek, hatta koku itibariyle aynıdır.Demek ustası da aynı zattır. Örnekleri çoğaltabiliriz ama sonuç değişmez.Anlaşılan şudur ki: bütün insanları, bütün bitki cinslerini bütün hayvanlarıaynı o zat yaratmıştır, yaratıcı birdir. Bütün varlıkların yaratılışındagörülen ustalık ve sanatın benzersizliği ve hiç kimsenin bir benzeriniyaratamayışı, Allah’ın “vahidiyetini” gösterir.

Bir de her bir varlıkta tek tek görülen bir birlik delilibulunmaktadır. Bütün insanlar aynı şekil ve yapıda oldukları halde her birinindiğerinden ayrı bir yüzü, fark edilen bir siması vardır. Bütün koyunlar aynıoldukları halde, her bir koyunun siması farklıdır, simada ayrıcı bir mühürbulunmaktadır. Örneğin 500 koyun arasında koyunu bulunanlar her birinisimalarından tanımaktadırlar. Hatta milyarlarca sivrisineklerin bile her birtanesinin siması farklıdır. Gözle görülmeyen canlılar dahi tek tek ayıcı birsimaya sahiptirler. Özel büyüteçlerle bakıldığında anlaşılır.

Yalnız canlılar değil, cansızlarda dahi ayırt edici farklıbirer sima bulunduğu ilmen anlaşılmıştır. Örneğin milyarlarca kar tanesinintamamı altıgen ve simetriktir; oysa her birinin desen ve dizaynı diğerinebenzemez. Hepsi aynı elden çıkmıştır, hem de o el her birini bizzat ilgilenerekfarklı yaratmıştır. Bunun da örneklerini çoğaltabiliriz. İşte bütün bu çoklukiçinde görülen teklik yaratıcının “Ehad” olduğunu gösterir. Yani: Allahyarattığı bu eserlerini fabrikasyon olarak değil, her bir ferdiyle ayrı ayrıilgilenerek yaratmıştır; her birini özel yaratmıştır. İşte bu Allah’ınEhadiyeti’nin tecellisidir.

Her şeyin yaratıcısı olması, Allah’ın Vahid sıfatı, herşeyle, bütün zerreleriyle tek tek alakadar olup özel yaratması da onun Ehadsıfatı nedeniyledir. Vücudumuzu yaratıp kendi haline bırakmamış, her an her birzerresini yönetip yetiştirmekte müdahale etmekte ve değiştirmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.