İnsan sosyal bir varlık olduğu için hayatın her safhasında birbirlerinin yardım ve desteğine muhtaç kılınmıştır. Yalnız ekonomik nedenler ve meslekler açısından değil, güç, bilgi, hastalıkları tedavi, hatta psikolojik destek itibariyle de birbirlerine muhtaçtır.

Her canlının rızkını veren hakiki Rezzak, Allah olduğu halde, rızkı vermek için kudret elini sebeplerle perdelemiştir. O sebeplerin de sanki “rızık verici” bir görünümleri olduğu için, Kur’an Allah’ın Rezzak vasfını anlatırken “hayru’r-Razıkîn: rızık verenlerin en hayırlısı” şeklinde tanımlamıştır. Hastalıklarda şifa veren de “Şafî” isminin sahibi olan Allah’tır. Ancak yüce hikmetine binaen doktorları, ilaçları, birtakım tedavi ve ameliyeleri şifa vericiliğine sebep ve perde kılmıştır. Aslında bu sebepler de “hakiki Şafî”ye işaret etmeleri ve O’na ayna olmaları itibariyle değerli kılınmışlardır.

Ağaçlardan rızkı uzatan Allah, rızkın iyi ve bol verilişine, usta bir elin budamasını şart kılmıştır.

İlahî hikmet gereği, iyi bir verim, kaliteli bir ürün için toprak çapalanmaya, bir kısım ağaçlar bazen, üzüm gibi bir kısmı ise her yıl budanmaya, muhtaçtır. Hastalıklı dal ve budakların kesilmesi gerektiği gibi, aşılama gibi ameliyatlara da ihtiyaç duyulmaktadır.

Aynı şekilde değişim, inkılâp ve felaketlere maruz insan vücudu da hastalandığında tedaviye muhtaçtır; budanan ağaçlar gibi, gerekirse bir takım ameliyatlara ihtiyaç hâsıl olur. Bu tür tedaviler, insana “acizliğini” hatırlatır; topumda insanların birbirlerine yardım, destek ve dayanışmanın gerekliliğini bilfiil ortaya koyar, bir nevi pekiştirir; hayatın farkına vardırır; sıhhatin kıymetini tam anlamıyla hissettirir; Rabbine şükretmesine sebep olur. Böylece insandan beklenen manevi ürün olan haseneler artmış olur.

29 Ekim 2019 Salı günü,Özel Lotus Hastanesinde doktorların kolelitiazis” dedikleri safra kesesi ameliyatı geçirdim. Bir hafta önceden hazırlıklar yapıldı, muhtemel tehlike ve riskler hatırlatıldı. Narkozun olası olumsuzlukları hakkında bilgi verildi.

Kefen misali tek bir giysi giydirilen hasta, ameliyathaneye getirilince en uzak ihtimaller hızla yakına geliyor. Farklı giysiler içindeki maskeli doktorlar ölüm provasını andıran faaliyet içinde görünüyorlar. Aslında her insanın böyle bir duruma şahit olması, ibret alması açısından önemlidir.

Ameliyatı gerçekleştiren doktorlar açısından da bu işlemin hiç de sanıldığı kadar kolay olmadığını gördüm. Ameliyat, doğru ve yüklü bir bilgi, marifet, ustalık, cesaret ve hastanın tavırlarına tahammül gerektirir.Çünkü insan acizleştikçe çocuklaşır. Ameliyat masasındaki insan, en aciz insandır. Onun korku, heyecan ve nazlanmalarına katlanmak için ana-baba şefkatinin verdiği sabır gücü gereklidir.

Şafî olan Yüce Allah’ın verdiği şifaya şükretmekle beraber, buna sebep kılınan doktor hemşire ve hastane personeline de teşekkür etmeliyim. Bu itibarla ameliyatı gerçekleştiren gerektiği şekilde beni tedavi eden, hasta psikolojisi nedeniyle nazlanmalarıma tahammül gösteren,ameliyatı başarıyla gerçekleştiren Dr. Reşit ÇİFTÇİ Bey’eve hemşire ekibine çok teşekkür ederim. Anestezi uzmanı Dr. Mahmut ARSLAN Bey’e ve tedavi süreci boyunca benimle yakından ilgilenen, yardımcı olan İlknur AKSOY hemşireye de ayrıca teşekkür ederim.

Dr. Reşit Bey, bilgi, samimiyeti, pratikliği ve üstün becerisiyle takdiri hak etmektedir. Güzel bir tevafuk olarak 2013 yılında Harran Üniversitesi Araştırma Hastanesinde geçirdiğim fıtık ameliyatına da katılmıştı.

Ameliyat sürecinde teşhis, tedavi ve manevi destek konusunda bana yardımcı olanve yakınlık gösteren Dr. Zeki KIRTAY Bey’e ve Dr. Abdurrahim ÇEKİN Bey’e teşekkür ederim.

Ameliyat ve tedavi boyunca bizzat gelerek ya da telefonla dua ve iyi dileklerini ileten, manevi destek veren tüm akraba, arkadaş ve dostlara da teşekkürü bir borç bilirim. Hepsine saygılar sunarım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Abdurrahim çekin 2 yıl önce

Değerli yorumunuz için Lotus hastanesi Ailesi olarak biz teşekkür ederiz hocam