Bir toplum düşünün; yüzü başka yere, gönlü başka yere bağlı ise. Bir toplum düşünün; fikirleri ayrı zikirleri ayrı ise!.. Bir toplum düşünün; dilleriyle söylediklerinin aksine amel ediyorlarsa, bir toplum düşünün; hain kahraman, kahraman ise bölücü telaki ediliyorsa. Bir toplum düşünün; emanet ehil olmayanların ellerinde zar-zar inliyorsa!.. Bir toplum düşünün; hakkaniyet ölçülerine göre yaşamaya çalışanların önüne barikat kurulup ta, batı ecnebisinin ne kadar habaseti varsa ona tabi olanlar ise aydın ve ilerici addediliyorsa!..

                Evet, bir toplum düşünün; Habil’in namuslu neslinden gelenlere aman verilmiyorken, Kabil’in hukuk ve yasa tanımaz zürriyetlerine her türlü tolerans tanınıyorsa!.. Bir toplum düşünün; ceza evleri, huzur evleri!, sığınma evleri, barınma evleri, esirgeme evleri, (kurumları) yetimhaneler, …….ler!, içki ve alem evleri vs. normal meskun olan evlerle neredeyse eşit hale gelmişse; haydi böyle bir toplumun huzurlu geleceğinden bahs edin de görelim!..

                Bir tolumun ayakta durabilmesi ve geleceğe dair iyi günler vaad edebilmesi için; o toplumun, fıtrat kanunlarına cephe almaması lazım bu bir, eğitim ve öğretim kurumlarında yani üniversiteli genç kuşağa ahlak kuralları aşılanmalı bu iki, her şeyden önce de yani öncelikli olarak, toplumun rotası ALLAH’A ve onun peygamberine yönlendirilmelidir!. Yani bir toplumun afyonlaştırma kafa yapısı ve kısır zihin tasallutundan kurtulabilmesinin yegâne ölçüsü; ALLAH’A ve onun emirlerine iman etmekten geçer. Başka yerde huzur veya ikbal hülyalarıyla kendilerini avutanlar, solucanda diş beklemek kadar abes ve malayani şeylerle ömür tüketmektirler!

                Niye böyle bir serzenişte bulunuyoruz acaba?... Çünkü bu saydıklarımızın hemen hepsi birer gerçek olduğu için; dert söylettirir kaidesince, toplumu, bir kangren gibi çepeçevre kuşatmış olan başıboşluk ve modern yaşamın doyumsuzluğu; insanı, kendi fıtratının düşmanı haline getirmekle, adeta afyon yutmuş bir toplumun vücuda gelmesine sebep olmuştur. (istisnalar hariçtir ve kaideyi bozmaz)

                Toplumun mimarları olan yetkili ve etkili kişilerin! Söylem ve eylemlerine bakıldığında; ebedi hayat’a dair pek bir şey vaat etmedikleri, bilakis, sadece dünyayı ve dünyevileşme adına projeler üretmeye çalıştıkları görülmektedir. Dolayısıyla hal böyle olunca da; toplum, ciddi manada olumsuz etkilerin altınagirmekle, ALLAH’A karşı olan gerçek görevlerinin yabancı oluverirler. Evet, İslam âleminde dengeler değişti belki ama hayatın fıtri dengesi bir türlü kurulamadı. Neden? Çünkü, bahar geldi demekle baharın olamayacağından, Arap devletlerindeki diktatörler devrilirken birer birer, yerlerine ne yazık ki, Allah’ın dinini ikame edeceğiz diyenlere bırakmadılar. Bu çok büyük bir talihsizlikoldu Müslümanlar ve İslam alemi adına!..

                Ecnebilerin beşer mahsulüolan yasalarıyla toplumlar idare edilmeye devam edildikçe; her şeyi yoktan var eden ALLAH’IN  gönderdiği kanunlarla hayatın dışında tutulduğu müddetçe, huzur ve rahat hiçbir zaman dünyanın semtine uğramayacaktır bu böyle biline?.. Bir toplum, her türlü maddi ve manevi belalardan kurtulmayı arzu ediyorsa; ALLAH’IN gönderdiği nizama göre hayatlarına yön vermeliler. Yoksa başka yön tayin ediciler çıkar meydana ve toplumu Afyonlaştırırlar!..

                 Barışa ve huzura çelme takanlarla insanlar arasına nifak tohumları ekenlerin var olduğu bir dünyada; insanların rahat bir nefes almaları için çaba sarf edilmedikçe, insanlığı yüzü gülmeyecektir!.. Aslında bir toplumun kendine gelebilmesinin tek yolu, dürüst ve işin ehli olan liyakatli kişilerinişbaşına gelmesine bağlıdır!Ki öylecebu liyakat ehli olanlar, toplumun birçok kesimini sarmış olan afyonlaştırmahastalığından kurtarabilsinler! Hasbelkader iyiye doğru bir seyir varsa da, birileri bu iyi seyrin içine çomak sokmaktan zevk alıyorlarsa,bu umutların yeniden tükenmeye yüz tuttuğunu göstermektedir!.. Diyoruz ki, kafaları ithal, beyinleri hummalı, dış mihrakların işaretleriyle fıtri hayat düzenimizle oynamaya kastedenler; lütfen, inandığınız değerleriniz varsa onlar adına, yoksa o kirli ellerinizi çekin buÜmmetin yakasından!. Biliyoruz ki amacınız afyonlaştırılmış bir toplum meydana getirip; ve onları sürü gibi sevk-u idare etmektir emelini!. Ama merak etmeyin başaramayacaksınız!..... Ayık bir toplum olmamız temennisiyle. Vesselam.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.