Geçen haftaki yazım da hobi bahçeleriyle ilgiliydi. Konuya farklı açılardan yaklaşmıştım. Gelen tepkilerden yazının karşılığını bulduğu anlaşılıyor. Bu vesileyle bu konuda ikinci yazıyı yazma gereği hasıl oldu. Bu da memnuniyet verici.

Okuyucularımızdan aldığım mesajlar ve edindiğim izlenimlere uygun olmasını dikkate alarak başlığı da onların dilinden oluşturmaya gayret ettim.

GAP bitirilme aşamasındayken, GAP ile ilgili planlanan ve herkesin dilinde olan konular tarımsal üretimin artacağı, Urfa’dan yurt dışına gıda ihraç edileceği, Urfa’ da istidamın artacağı, herkesin iş sahibi olacağı ve hatta Urfa dışından tarım başta olmak üzere bir çok alanda istihdam edilmek üzere en verimli topraklara sahip Urfa’ ya işçilerin gelmesi gerekeceği ve Urfa’ nın nüfusunun büyük oranda artacağı söyleniyordu.

Bu umutla 20 yılı aşkın bir bekleyişe rağmen, gelen işçilerle olmasa da nüfus bir miktar arttı. Ama istihdam ve üretim konusunda sulama ve diğer projeler bitirilmediği için umut edilenler gerçekleşmedi ve yoğun bir işsizlik devam ediyor.

Başka illerde çalışmaya giden mevsimlik işçi ailelerin sayısı azalmıyor; tam tersine artmış durumda.

Bu bağlamda GAP projesiyle sulanması düşünülen toprakların büyük bölümünün hala sulanamadığını yani GAP’ ın sulamayla ilgili projelerinin hala bitirilmediğini de belirtmek de yarar vardır.

Hobi bahçeleri, tarımsal üretim ve istihdamla ilişkilendirilebilecek yönleri de olduğunu düşündüğüm bu girizgâhtan sonra konumuza dönelim.

Aslında gıdanın stratejik bir konuma doğru gittiği ve gıda güvenliliğinin önem kazandığı, bu konuda kolektif bir bilincin geliştiği bu süreçte hobi bahçeleri ile ilgili yapılacak düzenlemeler ve uygulanacak politikalar daha da önem kazanmış durumda.

1980'li yıllarda Türkiye’ de de uygulamaya koyulan “Hobi Bahçeleri” ile ilgili tarım arazilerinin bir takım aracılar tarafından bölünüp satılmasının ve istismarın önüne geçilmesi amacıyla Ekim 2020’ de meclisten Torba Yasa’da düzenlemesi geçmişti. Ancak bu düzenlemeyle mağdur olduklarını belirten gerçek hobi bahçesi ve bağ evi sahipleri sosyal medya platformları başta olmak üzere çeşitli mecralarda ses vermeye başlamışlardı. 

Tek ve en önemli kaygıları: mevcut olan hobi bahçelerinin ve bağ evlerinin kayıt altına alınması ve yıkılmaması,  tarım arazilerinin korunması ile ilgili düzenlemelerin bu işi istismar eden aracılar ve gerçek hobi bahçesi sahiplerinin birbirinden ayrılması bağlamında yapılması yani yaş ve kurunun bir arada yanmaması.

Torba yasa düzenlemesi şimdilik ertelenmiş durumda ama hobi bahçeleri ve bağ evleri sahiplerinin endişeleri ise devam ediyor. Yeni bir düzenlemenin yapılmasıyla gerçek hobi bahçesi sahiplerinin nasıl etkileneceğini merakla beklemektedirler.

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin, tasarının sivil toplum örgütleri ile birlikte ele alınarak daha kapsamlı ve daha kapsayıcı şekilde yeniden Meclis’e getirileceğini ifade etmesi olumlu.

Kanaatime göre bu konudaki çalışmalar; düzenleme ve mevcutların korunması olarak iki ayrı başlıkta ele alınabilir.

 Mevcutların korunması başlığı acildir ve vatandaşın bekleyişini sonlandırıp rahatlatacaktır. Bu başlıkta acil olan; mevcut bahçelerin korunması ve kayıt altına alınması, aracı ve istismarcıların önünün alınmasıyla tarım arazilerinin korunması, yeni hobi bahçesi kurulması işlemlerinin bu temel kriterler çerçevesinde yapılması ve denetlenmesi gibi tedbirleri içerebilir.

Diğer başlık olan düzenlemeler ise hem bu kapsamın daha da oturtulması hem de genel anlamda hobi bahçelerinin ve bağ evlerinin daha geniş bir perspektiften çok yönlü olarak ele alınması sonucu yapılacakları içerebilir.

Bu bağlamda üniversite mezunları ve mevsimlik tarım işçi ailelerine istdihdam olanaklarının sağlanacağı planlamalara yer verilmesi, tarımda teknoloji kullanımı ve profesyonel ekipler olarak tarım yapılması gibi konuları da kapsama alarak düzenlemelerin hayati öneme sahip olduğu söylenebilir.

Bu bakımdan geniş kesimlerin fikirlerinin alınıyor olacağı isabetli olmuştur.

Hobi Bahçeleriyle İlgili Paylaşımlar

 ““ insanlar sırtlarında su taşıyıp kurak toprakları yeşertti ekti biçti insanız yoruluyoruz barınma ihtiyacımız oluyor iki göz evler vatandaşa çok görülmemeli insanlar zaten yorgun pandemi ve deprem ekonomik kriz ile ezilmiş bitmiş durumda biraz nefes alıp mutlu oldukları çocuklarını toprakla buluşturdukları hobi bahçelerin yıkımı…insanlar yıkıldı bu yanlıştan dönülmeli mevcut bahçeler yasayla korunmalı desteğinizi rica ederiz sesimiz olun 800 bin e yakın bahçe sahibi mevcut ve yardım bekliyorlar”

 “Hoby Bahçeleri hasta yaşlılarımıza ilaç olmuştur çocuklarınızın toprağın tüm güzelliklerini öğrenmelerine vesile olmuştur. Tüm ailemizin deprem korkusu sel korkusu olmadan şehrin stresinden kirli havasından gürültüsün bir nebze uzaklaşıp rahat bir nefes almamızı sağlamıştır. Ne yazık ki tarımı katlettiler söylemi bizi çok üzmektedir. Türkiye deki Hoby Bahçeleri toplamı kullanılmayan tarım arazilerinin %1”i dahi yapmamaktadır…”

“…2 milyon civarı vatandaşı ilgilendiren Hoby Bahçelerine acil çözmesi gerekir.”

“Hobi bahceleri kesinlikle bir ihtiyactir…buna bian once çözüm istiyoruz. Aksine tarima zarar deil faydali olduk.ben bahcemi alirken .bi tane zeytin agaci vardi.simdi ise 35 tane agac diktim.cocuklarimiz toprakla bulustu.sesimiz olun hobi bahceleri yikilmasin”

“İnsanların bin bir emekle yetiştirip büyüttüğü ve içine başını sokacak 2 göz yaptıkları evlerini yıkmak çözüm değildir. Bizim her kesime faydamız vardır en çokda doğaya ve çocuklara.”

“Sesimiz oldunuz, teşekkür ederiz. inşallah siyaset duyar. milyondan fazla hobi bahcesi magduru var. yıkılmadan düzenleme ve af bekliyoruz. #HobiBahceleriYıkılmasın””

Bu konuda kapsamlı bir düzenlemenin yapılması, konunun insani, sosyal, tarımsal ve istihdam kapsamlı ele alınarak çözüme kavuşturulması dileklerimle. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mustafa pekkirişci 3 hafta önce

Teşekkürler isa bey.....binlerce insanın sesine kulak verdiniz...köşenize taşıdınız....kalın sağlıcakla

Avatar
YETERKUL 3 hafta önce

Devletin resmi kurumlarında işlemler yapılıyor.Yapı Kooperatifleri kuruluyor.Hobi bahçeleri olarak.Vatandaşta önceki yorumumda belirttiğim nedenlerden dolayı kooperatif hissesi alıyor bahçe yapmak için.Hemen hemen her bahçede 30-40meyve ağacı var.Yani kısacası vatandaş koop.hissesine,küçücük evine,elelk.suyuna,İmar barışı YKB için ilğili bakanlığa,bahçe ve ev kapı numarası için ilğili belediyeye(hobibahçesi adı altında)milyonlarca para ödemiştir.Ayrıca bunlar yapılırken resmi görevli gelip evlerin 2-3tane resmini çekiyor.Peki soruyorum size yasakdıda zamanında neden izin verdiniz,onayladınız.Şimdi ceza üzerine ceza neden.Birde yıkım var.Biz bilmiyorsak neden yetkililer zamanında uyarmadılar.Neden bazı şeylere göz yumuldu.4.10.2020 tarihli yasa ile bakanlıklar,valilikler,belediyeler ezdiler milyonlarca vatandaşı.Sesimizi duyuramıyoruz.Yıkmak çözüm değil trz zamanda resmi olarak mevcut bahçelerimizin ve evlerimizin kayıt altına alınması milyonlarca vatandaşın acilen istediğidir.

Avatar
erzurum 2 hafta önce

14 yaşındaki oğlum iki senedir bu bahçe için emek veriyor. Bir ziraatçi gibi en iyisi için araştırıp uyguluyor. en organiğinden bol bol sebze yetiştirdik .her türlü işiyle uğraştı ,sulamasını bile kendi organize etti.Artık bahçe sakinleri bile onun bilgisine baş vurur oldular:) Yazıktır diyorum kıymasınlar şu güzelliğe

Avatar
Dr Donald Hospital 2 hafta önce

Merhaba!
Nasılsın?
Hastanem şu anda acil nakil için üç (3) Böbrek donörüne ihtiyaç duyuyor, her Böbrek vericisine toplam 550.000,00 USD tazminat ödenecek. Seyahat belgelerinizden ve doğrulandıktan sonra ortaya çıkabilecek tüm masraflardan biz sorumluyuz. Sağlıklı ve sağlıklı vücut bu E-posta ile iletişime geçmelidir: [email protected] ([email protected])
Yalnızca ciddi bağışçılar,% 100 garantilidir.