Hayat rehberimiz Kur’an’ı Kerim; ALLAH’IN adıyla başlamakta,insan ile bitmektedir. Bu, önümüze Ulûhiyet ve Ubudiyet; yani, ALLAH kulilişkisini çıkarmaktadır ki, ALLAH’IN muhatap kıldığı tek varlığın insan olduğugerçeğini bize bildirmek içindir… BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM…… ile başlayan yüceKitabımız….. Minel cinneti ven-nas ile noktalanmaktadır….

Onun için ilkin şu ayet-i kerimeyi dinleyelim: “ÜzerindeALLAH’IN adı anılmayan hayvanların etinden yemeyin. Çünkü bunu yapmak ALLAH’INyolundan çıkmaktır.” (En’am/121) Besmele; her hayırlı ve mübarek işin başıdır.Demek ki, Besmele ile başlanmayan hiçbir işten hayır gelmez, o iş başarıyaulaşmaz, kısa bir süre zirve yaptı diye görünse de; ufak bir dikenle, havasısönen balon misali hemen sönüvermeye mahkumdur!..

Evet, besmele; MÜ ‘minin hayatının her yönünü ilgilendirenve bereketlendiren Rabbani ve Rahmani bir anahtardır. Besmele olmadan, Müslümaniçin; her hangi bir işin, fiilin, eylem ve söylemin ne değeri olur ne detesiri… Onun için, Hayat rehberimiz Kur’an; besmele ile başlar ve bize dehayrın, faziletin, bereketin ve din disiplininin şifresini öğretir.Öyleyse,  besmele ’ye; önünde hiçbirengelin duramayacağı ve hiçbir Kuvvet’in güç yetiremeyeceği manevi bir silahtırdiye inanmalı ve yaşantımıza Besmele ile mana ve değer katmalıyız.

Besmele ile başlanmayan her iş ve her hareket, kesiktir,Ebter’dir ve menzili olmayan meçhul duraktır!.. Adem babamız besmeleyle yaratıldı, Nuh (a.s) besmele ileyürüttü gemiyi; Yusuf Peygamber besmele ile Züleyha’nın fitnesinden kurtuldu,Musa (a.s) besmele ile Firavun ’un sihirbazlarının tüm oyunlarını alt üst etti,İsa (a.s) besmeleyle babasız yaratıldı ve besmeleyle göğe kaldırıldı..Yani, yüzyirmi dört bin Mürselat-ı Kiram; Besmele ile davetlerine başladı, (ALLAH’INadıyla) ve Besmele ile insanları uyarmaya çalıştılar… Peygamberimiz (s.a.v)’in:“Her hayırlı işe Besmele ile başlayınız” ve ALLAH’IN adı anılmadan başlananişten hayır gelmez.” Buyruğu, bize; hayata dair yaşamanın şifresini öğretmektedir.Çünkü, Besmele; hem dünya hem de Ahiret hayatına hükmeden ve insanlarainançlarına göre muamele eden, ALLAH’IN sıfatlarıdır.Onun için, Rahman-ü dünyave Rahimü fil-Ahiret denilmiştir. Dünyadaki her canlının rızkını, iyi kötüayırımı yapmadan veren Rahman; Ahirete ise, inkarcılara ceza, Mü’minlere isesonsuz mükafat veren Rahimdir o!..

Bu ilahi şifreye muttali olan ve O’nu hayatına kılavuzedenler; hem bu dünyada, hem öbür dünyada Mesud ve bahtiyarlardan olacaklardır.Günümüz dünyasında yaşayan Müslümanların, dünyadaki iktidarını kuramadıkları vebaşkaları tarafından güdülmelerinin biricik sebebi; Besmele-i Şerif’in mana veruhundan ırak yaşamalarından dolayıdır. Politik kavgalardan, Siyasiçekişmelerden, polemiklerden, seçim meydanlarında birbirlerinin gıybetiniyapmaktan; Besmeleye zaman bulamayan! Zamane yöneticilerinin; korkudan,terörden, kaostan ve huzursuzluktan başlarını kurtaramıyorlarsa, bunun tek birnedeni vardır: “yaptıkları işlerinin Besmeleye uygun olmadığındandır.”

İşlerine ve günlük yaşantılarına, Besmele ilebaşlamadıklarından dolayı, döğüş horozları gibi birbirlerini yaralayıp, öküzgibi birbirlerine toslayanların isimlerinin Ahmed Mehmed olması; onlarıBesmele’nin yoluna salik kılmaz, bilakis uzaklaştırır. “İmam Şafii’ye göreBesmele, Kur’an’dan bir ayet olduğu halde; önemine binaen, Kur’an’da geçen yüzon dört Besmele-i Şerif’in de ayet olduğunu açıklar. Onun için, Efendimiz ’in(s.a.v): “BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM” ile başlanmayan her iş güdüktür.” (hayrıkesiktir)” Yani, Ebter’dir!.. Besmele şuuru/ M. Çelik

Şimdi dönelim günümüze. Memleketi idare edenlerden tutun da,en ücra kırsaldaki bir çobanın yaşantısını baktığımızda; gerçek manada,Besmele’nin olmadığını görürüz. Mesela: “Sokakta arabanızla seyir ederken,sokaktaki çocuk arabanıza taş atıyorsa, Hasan amca Mehmet bey oğlunuevlendirirken davul zurna ve orkestra eşliğinde, kadın erkek karışımıylainsanlara dans ettiriyorsa; tüccar olanlar ticaretlerine haram helal hududunariayet etmeden her önlerine geleni karıştırıyorlarsa, hülasa toplumunçatlakları dikiş tutmuyorsa; bunu tek nedeni, BESMELE’ den mahrumolduklarındandır. Üstad SAİD Nursi’nin (r.alh)Besmele her hayrın başıdır, bizdahi onunla başlarız derken, “hayırlı işlerin ancak Besmele ile olacağınaişaret etmektedir!... Zaten haramlara Besmele ile başlanamaz, kim bunu yaparsakıyamet şiddetinden bir tehlikeyle gibi küfre sapar…

Bu gün yeryüzü Müslümanları için tek bir kurtuluş çaresivardır: “Nuh (a.s)’ın, yüzmesinde ve durmasında “BİMİLLAH” diyerek gemiyebinin, dedi. Şüphesiz ki Rabbim çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir.Mealindeki Hud suresinin kırk birinci ayeti mucibince; nevi beşerin fıtratidrakine damlayan ve onu ulvi mertebelerle donatan Besmele ’yi, her tehlikeyekarşı koruyan ve delinmeyen bir zırh gibi daima ruhunun üstünde taşımalarınabağlıdır… Yani işin hulasası; BESMELE şuuru üzerine bina olunan toplumlar mesutve mesrur; BESMELE şuurundan bi-haber toplumlar ise daima kargaşalarladebelenirler. BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM ebeden, virdi zebanımız olsun. Selam vedua ile.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.