“İnsan! Seni savunuyorum; sana karşı!”

Nuri Pakdil

Nedir insan?Yaratılmışların en şereflisi midir, aşağılıkların aşağısı mıdır, iyilik midir insan kötülüğün zirvesi midir, dünyayı güzelleştiren midirdünyayı yaşanmaz hale getiren midir? Merhamet midir insan kahrolası bir zulüm müdür, aydınlık mıdır insan zifiri bir karanlık mıdır, hak mıdır insan yoksa batıl mıdır, ceset midir ruh mudur? Evet, nedir insan? Soru mudur, sorun mudur, ya da tüm soru ve sorunlara bir yanıt mıdır insan…

Bir imtihandadır insan, bir gölgeliktedir. Gölgeliği asıl kabul ettiği günden bu yana gafletin çukurunda debelenmektedir. Zalim ve cahildir, acizdir insan. Nankördür, zayıftır, bilmezdir ve de kıskançtır insan. Menfaatine düşkün yapısıyla, hazzın peşindedir,acelecidir, cimridir insan. Dünyanın emrine amade kılındığıdır ama aynı zamanda dünyayı cehenneme çevirendir insan. 

Mutlak sahip, malik-el mülk olan Allah’ın karşısında, hayatını sahip olma üzerinden kurgula-yan bir şaşkındır insan. Mülk süresinin soruları o büyük o koca soruları altında ezilendir insan. Evet, neydi böbürlenen ve kibirlenen insanı acze sokan, silkeleyen ve çarpan O süre ve o sorular.  Mülkün sahibi bak diyordu, bak bir uyuşmazlık, bir aykırılık, bir çelişki görecek misin? Göremezsin!  Hadi bir daha bak, evet döndür bakışını ey şaşkın insan, bir daha, bir daha, bir daha bak Allah’ın yarattığında bir çatlaklık, bir uyuşmazlık görecek misin? Gözler bitkin düşmüştür, umutsuzdur, çaresizdir. Ey nankör ve cahil ve zalim olan insan; Allah’ın yarattığında bir uyuşmazlık göremedin göremeyeceksin. Böyleyken ne diye hala basiret gözünü açmazsın. Ne diye hala düşünüp anlamaya çalışmazsın. Ne diye hala dinlemezsin. Hala ne diye malik-el mülk karşısındahaddini bilmezsin. Ey insan, bilmez misin ki, ister gizle ister açıkla; O göğüslerin özünü çok iyi bilendir. O insana şahdamarından daha yakındır.

Birde sorular vardı,  küçüklüğümüzü, aczimizi, fakrımızı ve de çaresizliğimizi apaçıkyüzümüze vuran.

Ey insan; başının üzerinde duranın düşmeyeceğinden eminmisin?
Ey İnsan; O göktekinin, seni yere batırmayacağından emin misin?
Ey insan; O göktekinin, üzerinize taş yağdıran bir kasırga göndermesindenemin misiniz?
Ey insan; peki O rızkınızı tutarsa kim var sizi rızıklandıracak?
Ey İnsan; Bir sabah suyunuz çekiliverse, kim getirecek fışkırıp akan bir su size?

Bir muammadır insan; ceset ile ruh arasında, iyilik ile kötülük arasında, hak ile batıl arasında bir muammadır. Güzel ile çirkin arasında, aydınlık ile karanlık arasında, gaflet ile delalet arasında, rahmet ile gazap arasında bir muammadır insan. Umut olması gerekirken felaket oluşuyla, güzeli araması gerekirken sergilediği çirkinliğiyle, dünyayı kurtaracak iyinin yerine kötülüğün ardına düşmesiyle bir muammadır insan.Bir gariptir insan, anlaşılamayandır. Cennete koşması gerekirken cehennemi çukura doğru hızla koşan bir şaşkındır insan.vakilli@hotmail.com

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.