"Bize ne oldu ki vicdanımıza ve merhametimize sığınanbebeğin katili olduk. Bunun üzerinde hep birlikte düşünmeliyiz."

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’e ait busözler. Katledilen Suriyeli anne ve bebeğinin cenazesinde, dökülüyor bu sözlerdilinden. Gözlerinden dökülen gözyaşları eşliğinde.

Elbette yapılan iş, her bakımdan çürümüşlüğün, yokolmuşluğun bile en dip seviyesi.

Bize münferitmiş gibi gelen bu olay, toplumun da hangiseviyeye geldiğinin göstergesi.

Öyleyse bize ne oldu? 

Siyasiler muhacirleri ötekileştirici söylemler kullandı.Bunlardan biri Sinan Oğan’dı. Oğan, milliyetçi bir siyasetçi. Hürriyet’tenAhmet Hakan, 10 Temmuz 2017 tarihli yazısında, Oğan’ın bu konuya yaklaşımlarınıiçeren bazı sözlerine yer vermiş…

Bize bir şeyle olduğu belli de ne?

Ötekileştirici bir toplumuz, siyasilerimiz de ötekileştiricive kamplaştırıcı.

Toplumun  büyükkesiminde, siyasi görüşünü benimsediği siyasinin belirttiği fikirler, söylem vedavranışlar, belli bir hissiyat ve eğilime evrilebilmekte. Bu da toplumunsorgulayıcı bir yapıda olmamasından kaynaklanmaktadır.

Türkiye, bölünme tehlikesinden dolayı milli duyguları vesöylemleri hep canlı tutan bir yapıya sahip. Bunu yaparak, bölünmeyi önlemeyive devletin bekasını sağlayacağını ummakta. Oysa, milliyetçi ve ırkçısöylemler, nefret söylemlerini, ötekileştirmeyi, kamplaşmayı ve bölünmeyi dahada hızlandırır. Göremediğimiz bu.

Bölünmeyi önlemek, milliyetçi ve ırkçı söylem ve eylemlerledeğil; bu söylem ve siyaseti terk etmekle mümkündür.

Kendini üstün görüp, “ötekileri” aşağı gördüğün zaman, neolduğunu da gösteren Sakarya’daki gibi olayların mimarına dönüşüverirsin.

Yönümüz AB. Bu tarz olaylar batı toplumlarında olur. Bukonuda çok hızlı batılılaştık. Onlar da çelme taktılar, kovdular, tacizettiler, on binlercesini kaybettiler. Bizim gençlerimiz de gündüzün ortasındauyuşturucu kullanıp, zombi gibi dolaşıyorlar. Daha geçen ay Urfa’da, uyuşturucukullandığı söylenen genç kızımızın üst geçitten kendini atmasına ramak kalakurtarılması hafızalarımızda. Onlar da uyuşturucu kullanıyorlar, cinselsapkınlıklara “hak” diyorlar. Biz de batılılaşıyoruz işte. Bize ne olduğu bellideğil mi?

Reklamlar bile ailece izlenemez durumda. Karma eğitime devamediyoruz. Genel ifsad oluşturan iletişimleri engellemiyoruz, hukuka riayetetmiyoruz, adil bölüşüm yapmıyoruz.

Dini siyasete alet ediyor, seküler temelli eğitime devamediyoruz.

Bize ne oldu?

Birkaç gün sonra, 15 Temmuz anmaları başlayacak. Bir dahadarbe olmaması için neler yapılmalı söylemleri havada uçuşacak ama bir daha“Özgecan olayı” olmaması için, bir daha “Adana Pozantı olayı” olmaması için,bir daha “Sakarya olayı” olmaması için neler yapmalı sorusunun cevabınıarayacak mıyız?

Bize ne oldu?

Bize ne oldu da, Irak’a saldırıldığı zaman engel olmayakalkmadık?

Bize ne oldu da, Suriye ile ilgili batının planlarına evetdedik.

Biraz da bize pek bir şey olduğu yok aslında. Biz zaten böyleydik.

 Neyse, içi kararıyorinsanın. Biraz da iyi şeylerden bahsedelim.

Bize ne oluyor da El Ceziri’nin izinden giden gençlerimizvar artık ve onlarla gurur duyuyoruz.

GURURMUZ GENÇLER

“…Urfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri AmerikaWashington'daki Uluslararası Robot Yarışmasında Türkiye’yi temsil edecekler.

Urfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerigeliştirdikleri robot ile 14-16 Temmuz tarihinde 160 ülke ile yarışmayahazırlanıyor.

…Urfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerindenMehmet Durak Akkaya ve öğrencilerden İbrahim Furkan ATMANOĞLU, Feyzullah KAYA,Yasin YAŞAR, Bedir DEĞİŞ ve Mehmet ŞEKER yaptıkları robotla Türkiye’yi en iyişekilde temsil edeceklerine ve iyi bir derece alarak dönmeyi planlıyor.

Urfa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenlerindenMehmet Durak Akkaya konu ile ilgili olarak şunları söyledi; “14-16 Temmuztarihleri arasında Amerika’nın Washington şehrinde yapılacak olan yarışma içinhazırladık robotumuzu, fest global tarafından düzenlenen bu yarışma dünyadan160 ülke katılıyor. Lise seviyesindeki öğrenciler katılıyor bu yarışmaya.Yarışmanın belli bir konsepti var, konsept olarak temiz su kaynakları seçilmiş,dünya üzerinde azalan temiz su kaynaklarının önemini vurgulamak için temiz sukaynakları seçilmiş, bununla ilgili bir robot tasarlanması istendi bizden, buseti 160 ülkedeki bütün katılımcılar aynı set var aynı şeyler aletler,dokümanlar her şey aynı. Herkes kendi yaratıcılığıyla kendi tasarım modeliylebu yarışmaya robot hazırlayıp götürüyorlar, bizde bu yıl 5 öğrencimizlekatılıyoruz ilk defa katılıyoruz böyle uluslararası bir yarışmaya geçen yıl veönceki yıl Türkiye’de şampiyonluklarımız var, Türkiye birinciliklerimiz varrobot yarışmalarında. İlk defa Amerika’da yarışmaya bu yıl biz katılacağız veTürkiye’yi temsilen katılacağız bakanlık onayıyla seçildik. 5 öğrencimizleberaber gideceğiz inşallah layıkıyla terfi etmeyi düşünüyoruz çok emek verdiöğrencilerimiz.

ROBOT NELER YAPIYOR?

Robotumuz görevler var görevlerde iki farklı top var mavi veturuncu, mavi top temiz suyu temsil ediyor turuncu top ise kirli suyu temsilediyor. Amaç temiz su ve kirli suları toplayıp ayrıştırıp kirli sularılaboratuara götürüp teslim etmek, temiz suları da içilebilir şehir şebekelerinegöndermek amaç bu. Bizim robotumuzda aynı şekilde bütün su kaynaklarınıtoplayıp şu bölgede ayrıştırıp sonradan hangi kaynağa götürmüşse orda kikaynağa teslim etmek. Robotumuzun çalışma prensibi bu…” http://yeniurfagazetesi.com/MEHMET ER

ROBOTİK BİLİMİN VE MEKANİĞN BABASI: EL CEZİRİ

Bu bilgiyi de gençlerimizin, robot yapma bilgisi kadar,robot yapma bilinci bakımından donanımlı olmalarının önemine binaen bir katkıolsun diye hatırlatmak isterim.

“Asıl adı Ebû’l İz İbni İsmail İbni Rezzaz El Cezerî olan800 yıl önce Anadolu topraklarında yaşamış,Cizre de doğmuş,su ve mekanikparçalar ile çalışan gelişmiş makinalar icat etmiş,ilk robotu icat etmiş keskinzekalı Müslüman bir bilim adamı ve mühendistir.Buluşları asırlar sonra icatedilen birçok aracın temelini oluşturmuştur.” http://mekatronikmuhendisligi.net

Urfalı öğrencilerimizin robot yarışmasında kazandıklarıbaşarı bizi gururlandırdı. Onları, öğretmenlerini ve emeği geçen herkesi tebrikederim.

Ama gençlerimiz bilsin ki, biz zaten eskiden beri bu işlereyatkınız. Başkası yapıyorsa; biz de yapabiliriz. Yeter ki ehil eğitimcilerden,eğitimini alalım, sistemli ve çok çalışalım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

şehirler arası nakliyat

orjinal lida zayıflama hapı