Zbigniew Brzezinski,26 Mayıs'ta 89 yaşında öldü.

Demokratların Henry Kissinger’iydi Brzezinzki. Ağırlığıfazlaydı.

Bu ağırlığını, biraz da yaşamındaki evrelerden ve buevrelerin geçtiği yerlerden almakta.

1960'larda Brzezinski, Dwigth Eisenhower ve John FosterDulles'ın "Rollback" çizgisindeydi. Bu çizgi, Sovyetler’in Avrupa'danpüskürtülmelisini öngörüyordu. Zaten soğuk savaşın doğası bunu gerektiriyorduama nasılı oldukça önemliydi.

Bu politika, sıcak çatışma ve yol kazaları olmadan nasıl sürdürülebilecekti?

Doğu Almanya da başta olmak üzere, Doğu Avrupa halaSovyetlerin etkisi/nüfuzu altındaydı ve Sovyetler kapalı bir kutuydu. Tüm butablo, Brzezinski'nin yaşadığı evreleri ve yerleri önemli kılmaktaydı.

Polonya doğumluydu. Diplomat olan babasının; 1931-1935yılları arasında Nazilerin yükselişe ve yönetime geçtiği dönemde Almanya'da,1936-1938 yılları arasında Sovyetler Birliğinde ve 1938'de Kanada'da görevyapmasından dolayı, Brzezinski’nin de bu dönemlerde ve yıllarda buralardabulunmasının ona kattığı çok şey vardı.

Brzezinski, Sovyetler’in dağılma süreci ve özellikle DoğuAvrupa ülkelerini Sovyetlerden koparmaya yönelik sürecin ve ABD'de 70’lerinbaşında başlayan “yumuşama” sürecinin düşünsel/ideolojik altyapısınınmimarlarından oldu.

Ancak onun, bizim için önemi; bu sürecin nasıl da uzunvadeli ve soğukkanlı, planlı bir şekilde icra edilmesinden ziyade, bunun, bugünbölgemizde yaşanan savaşlar ve uygulanmak istenen politikaların altyapısınınhazırlanmasında nasıl önemli etkenlerden olduğunun irdelenmesidir.

Diğeri ise, Afganistan’da oynanan rol ve onun günümüzeuzanan derin etkileridir.

Sovyetlerin dağılması, Afganistan’da oynanan rol ve 11Eylül’e ve sonrasına uzanan süreç, elbette ABD için büyük başarıdır, bu,ABD’nin genel başarısıdır, bu başarıda birçok şahıs ve kurumun payı büyüktürancak, Brzezinski, tüm süreçlerde özellikle fikir babası olma bakımından anaetkileyici/sembol kişi olmuştur.

Brzezinski’nin politik yaşamında; bugün, özelliklebölgemizde yaşananlar ve kurulmak istenen düzenin savaşımını vermenin tarihselve politik altyapısının nasılda gerilere dayandığını, tarihi arkaplanını,ABD’nin politikalarının; Demokrat veya Cumhuriyetçiler başta olsa biledeğişmediğini, Hristyan dünyası/Papa ile ilişkilerin mantığını, Büyük İsrail’inönemini, Sovyetler’in dağılmasıyla bozulan dünya dengelerinin ve Afganistan’ınönce Sovyetler Birliği tarafından işgal edilmesi sonra ABD tarafından “kurtarılması”ve 11 Eylül saldırılarının ardından işgal edilmesinin, Afganistan’ın“kurtarılması” süreciyle başlayan tekfirci terör ve terörist üretiminin yakıngeçmişini, El Kaide ile başlayan sürecin IŞİD’le sonuçlanmasının serüvenini veSuudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkelerini “İslam Nato’su” kurmayagötüren süreci ve bu sürecin bizim için ne anlam ifade etmesi gerektiğini veyakın vadede neler yaşanacağını iyi irdelememizi sağlayacak tüm ipuçlarınıbulabiliriz.

Bugün, Suudiler’in ABD ile 480 milyar dolarlık anlaşmayapmalarında, körfez ülkelerinin İsrail’e hizmet etmek için NATO kurmalarındave daha dünyayı huzursuz kılan birçok hadisede ve dünyanın gidişatındaBrzezinskilerin, Dik Chenylerin, Trumpların; ABD’nin değişmeyen ve değişmeyecekolan politikalarının ve dünyanın geri kalanının bu duruma göre pozisyonalmamasının büyük payı olduğu açıkça ortadadır.

Kimsenin, ABD'nin, neden ve nasıl oluyor da, dünyanın herköşesinde "çıkarlarının" olduğunu soramayacak/sorgulayamayacak venormalmiş gibi kabul edecek kadar körleştirilmiş olduğuna tanıklık etmekteyiz.

Bu tabloda hepimizin payı olduğunu unutmayalım.Tepkisizliğimizin bizi getirdiği nokta budur. Korkulan, daha da kötüyegittiğimizi gördüğümüz halde; tepkisizliğe devam etmemiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

şehirler arası nakliyat

orjinal lida zayıflama hapı